LOMIANKI.INFO
ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ

piątek, 25.5.2018


LOMIANKI.INFO

NEWSY - ŁOMIANKI
PRZEGLĄD PRASY

KATALOG FIRM
MAPA ŁOMIANEK
OGŁOSZENIA
INFO-BIZNES
GALERIA

MIESIĘCZNIK .INFO

SONDY - ARCHIWUM
ŁOMIANKI W SIECI
KAMERA INTERNETOWA

Szukaj
w ŁOMIANKI.INFO
Szukaj
FIRMY lub USŁUGIO pięknie
Zadie Smith
2007-05-25

KOMENTARZE: 1

Niesamowite, że Zadie Smith - młoda Brytyjka, autorka fenomenalnej powieści "Białe Zęby" powraca do księgarń z nową, lecz w żadnym wypadku nie gorszą powieścią. Bliski jej sercu temat afro-amerykanów na emigracji jest kluczowym aspektem niniejszego studium odkrywania tożsamości kulturowej. Brzmi groźnie, w rzeczywistości to wartka, zręcznie napisana historia, którą czyta się z przyjemnością, a często także niewymuszonym uśmiechem.

Bohaterem zbiorowym jest tu rodzina Howarda Belseya- profesora na Wydziale Sztuk Wyzwolonych Uniwersytetu w Weelinton. Sam profesor specjalizuje się w sztuce Rembrandta, którego nie dość, że nie ceni, lecz wręcz nie cierpi. Poznajemy go w momencie tworzenia rozprawy habilitacyjnej na temat mistrza XVII wieku. Jego czarna żona - Kiki - pielęgniarka w miejskim szpitalu próbuje odnaleźć równowagę między własnymi znajomymi a wpływowymi intelektualistami z kręgu przyjaciół męża. Najstarszy syn Jerome, bystry i pracowity student zakochany w córce największego wroga zawodowego Howarda - profesora Montyego Kippa, pod wpływem nowej znajomości przechodzi na katolicyzm i tym samym wchodzi w konflikt z ojcem. Zora - pedantyczna, nieurodziwa, dążąca do osiągnięcia sukcesów naukowych córka Howarda, przysparza mu tyleż samo radości, co zażenowania. Najmłodszy syn - Levi - poszukuje swojej drogi. Lawirując na granicy życia, które wybrali rodzice i potrzeby łączności z "biednymi, czarnymi braćmi". Wyznaje ideologię "gangsta rap", uczestniczy w widowiskach slamowych, pomaga "braciom" handlować "lewym" towarem na ulicy.

Ta barwna i piękna zarazem książka pokazuje świat zza barykady, losy osób, którym się udało i tych, którzy nie potrafią wykorzystać życiowej szansy. Rozłam dokonujący się w duszy Howarda staje się przyczyną rozpadu rodziny. Chociaż do końca chcemy wierzyć, że wszystko da się naprawić, Zadie Smith nie pozostawia miejsca na złudzenia. Kpiąc z naiwności, zmusza czytelnika do osobistych przemyśleń, gdyż sprawy, o których czytamy, wielokrotnie odbijają się szerokim echem w naszym życiu. Gorąco zachęcam do lektury.

Grażyna Kozińska

KOMENTARZE UŻYTKOWNIKÓW www.LOMIANKI.INFO
Komentarze zamieszczane na portalu są opinią użytkowników.
NIEZALOGOWANY: #inek IP: 178.216.92.*
2017-02-07, 13:25    
By mieć białe zęby wcale nie trzeba wydawać fortuny. Czasem wystarczy zmiana diety. Zobaczcie sami: http://www.zdrowezeby.net.pl/d...
Dodaj komentarz...

Aby dodać komentarz najpierw ZALOGUJ SIĘ lub ZAŁÓŻ KONTO

Aktualnie jesteś "NIEZALOGOWANY" podaj nick tymczasowy:Publikacja komentarza oznacza akceptację regulaminu

Czy zapoznałeś się z regulaminem
KONTAKT · ZASADY WSPÓLPRACY · REGULAMIN · COOKIES · # 3
© LOMIANKI.INFO 2006-2013   |   PARTNERZY: Pracownia NAWIAS & Internet Business System   |   Phetrak IT


Helios Travel biuro podróży Łomianki


Szybkie pożyczki Takto Finanse


Pożyczki na raty Ferratum