LOMIANKI.INFO
ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ

czwartek, 16.8.2018


LOMIANKI.INFO

NEWSY - ŁOMIANKI
PRZEGLĄD PRASY

KATALOG FIRM
MAPA ŁOMIANEK
OGŁOSZENIA
INFO-BIZNES
GALERIA

MIESIĘCZNIK .INFO

SONDY - ARCHIWUM
ŁOMIANKI W SIECI
KAMERA INTERNETOWA

Szukaj
w ŁOMIANKI.INFO
Szukaj
FIRMY lub USŁUGI
Warning: html_entity_decode(): charset `ISO-8859-2' not supported, assuming utf-8 in /home/lomiankiinfo/ftp/moje_lomianki.php on line 110
Zasługują na uczciwe traktowanie!
2018-08-07, 22:12

KOMENTARZE: 2

Mieszkańcy Dziekanowa Polskiego zasługują na uczciwe traktowanie ze strony burmistrza Dąbrowskiego.

Można popierać budowę tzw. Małej Obwodnicy Łomianek (nie mylić z trasą S-7), która będzie przechodzić przez wieś Dziekanów Polski i doprowadzi ruch do gminy Czosnów. Można też być jej przeciwnikiem i uważać, że Łomianki nie zyskają na tej inwestycji, a droga będzie miała znaczenie głównie dla mieszkańców innych gmin. To temat, nad którym warto dyskutować, bo jest ważny dla naszej gminy i budzi kontrowersje na różnych płaszczyznach. I ta debata nas czeka.

Kluczowe jest jednak to, że mieszkańcy Dziekanowa Polskiego żyjący tam od dziesięcioleci, zasługują na uczciwe traktowanie. A uczciwe traktowanie polega na wysłuchaniu ich racji, zamiast ukrywania się w urzędzie, a także na rzetelnym poinformowaniu mieszkańców o konsekwencjach realizacji tej inwestycji tj.  poszerzenia wąskiej drogi, przy której obecnie znajdują się zabudowania. Z niewiadomych względów Gmina nie przedstawiła przed konsultacjami mieszkańcom listy działek przez które może przechodzić planowana obwodnica.

Zasługują na rzetelne informacje
Budowa dróg zazwyczaj wiąże się z występowaniem sprzeczności interesu prywatnego z publicznym. W takich sytuacjach należy wziąć pod uwagę  plusy i minusy danego rozwiązania komunikacyjnego. W ocenie Mieszkańców Łomianek każdy mieszkaniec jednak zasługuje na to, aby wiedzieć, jakie są realne konsekwencje przyjęcia koncepcji budowy MOŁ przez wieś Dziekanów Polski. Należy rozważyć  np. czy części mieszkańców grozi pozbawienie własności ich działek, czy części naniesień budowlanych znajdujących się w planowanym pasie drogowym grozi wyburzenie i czy mieszkańcy będą mogli swobodnie remontować swoje domy.

Niestety, mieszkańcy pozbawieni są rzetelnej informacji, a wszelkie przejawy ich sprzeciwu  są lekceważone  i określane jako podburzane przez opozycję. Niech każdy czytelnik odpowie sobie na pytanie, czy interesowałby się losem swojej ojcowizny, gdyby w jej okolicy powstać miała obwodnica. I czy chciałby być rzetelnie informowany o tak ważnej sprawie, a także, czy oczekiwałby wysłuchania ze strony władz Gminy.  Ludzie mają prawo wiedzieć, czy to ich dom będzie stał za 10-15 lat na drodze inwestycji drogowych, czy to ich ogrodzenie będzie wymagało przesunięcia, lub też działka będzie podlegać podziałowi w celu wywłaszczenia. Chociażby po to, by mogli się przygotować.

Gra w ciuciubabkę
Zamiast tego, władze Gminy grają z mieszkańcami w ciuciubabkę.

W 2017 roku zaprezentowano  dokument "Koncepcja programowo-przestrzenna budowy małej obwodnicy Łomianek". Na stronie 42 autorzy opracowania piszą o tym, iż planowane jest wyburzenie 13 budynków. Mieszkańcy Dziekanowa Polskiego obawiają się, że budynków może być więcej.

W dniu 22 listopada 2017 roku, zastępca burmistrza, Piotr Rusiecki wypowiedział się dla "Gazety Wyborczej" w artykule pt.  "Szykują szerszą ulicę, mieszkańcy Dziekanowa w strachu o domy".

"(...) z naszych ustaleń wynika, że zahaczają tylko o dwa-trzy domy. (...)" - Piotr Rusiecki, 22.11.2017

Z kolei w dniu 25 stycznia 2018 roku Naczelnik Wydziału Ładu Przestrzennego, Dorota Gadomska, najważniejszy urzędnik z punktu planowania urbanistycznego w Gminie, na sesji Rady Miejskiej powiedziała, iż w przyszłości może dojść do wyburzeń w związku z realizacją inwestycji. Co ciekawe, inny pogląd zaprezentował tego samego dnia zastępca burmistrza, Piotr Rusiecki (ten sam, który udzielał wywiadu dla "GW") mówiąc: "kto państwu powiedział, że będą wyburzenia? (...) Nie będzie żadnych wyburzeń. Proszę tych głupot nie opowiadać i powtarzać!".

Interesujące jest że Naczelnik Ładu Przestrzennego, pani Dorota Gadomska na Komisji Ładu Przestrzennego zaprezentowała mapę z zaznaczonymi 8 budynkami, które znajdują się w pasie drogowym planowanej inwestycji.

Jeden z mieszkańców Łomianek poprosił o udostępnienie tej mapy z zaznaczonymi budynkami i otrzymał oficjalną informację z Gminy, że... mapa zaginęła i nigdzie jej nie ma (cóż za nieszczęśliwy przypadek!) Akurat przezornie wykonane zostały zdjęcia tej "zaginionej". Zaznaczonych zostało na niej 8 budynków, które znajdują się w pasie drogowym. Intuicja nam jednak podpowiada, że Gmina nie będzie wcale wdzięczna za pomoc w odzyskaniu treści "zaginionej" mapy.

W ostatnich miesiącach zresztą narracja władz Gminy uległa zmianie. Podkreśla się, że Gmina nie będzie przeprowadzać tej inwestycji, bo wykona ją... Powiat. W dniu 16 maja "Super Express" opublikował artykuł pod tytułem "Wyburzą nam domy pod obwodnicę". Relacjonuje on obywatelski protest mieszkańców. Gazeta opisuje wypowiedź Piotra Rusieckiego. I przekonuje (Piotr Rusiecki - dop. red.), że gmina nie będzie wyburzać domów bo...

"(...) ul. Rolnicza jest drogą powiatową i gmina nie ma podstawy prawnej do wyburzeń" - wyjaśnia w oświadczeniu. Nie wyklucza jednak, że to powiat będzie musiał torować teren pod drogę.".

Zastępca burmistrza Dąbrowskiego nie wspomina, że to w wyniku uchwalenia w 2015 roku przez Gminę "Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego" doszło do zmiany trasy obwodnicy. Wcześniej nowa droga nie miała przechodzić przez środek wsi Dziekanów Polski. Nie przewidywano też poszerzania ulicy Rolniczej. Władze Łomianek powinny wziąć odpowiedzialność za swoją decyzję, a nie chować się za powiatowym charakterem drogi.

Mówiąc brutalnie, mieszkańcom jest bez różnicy, czy grożą im wywłaszczenia, ewentualnie wyburzenia, ze strony Gminy czy Powiatu. Chcą wiedzieć, jakie są plany wobec ich własności.

Naturalnie nasuwa się jeszcze jedno pytanie. Kiedy władze mówią prawdę? Wtedy, kiedy twierdzą, że będą wyburzenia, co potwierdzają gminne dokumenty ("zaginiona" mapa z zaznaczonymi budynkami, Koncepcja programowo-przestrzenna), czy wtedy, kiedy mówią, że ich nie będzie, a w ogóle to nie gmina tylko powiat i to za wiele lat?  Wiarygodności władzy gminy nie dodaje fakt, że wypowiadający się na temat Małej Obwodnicy Łomianek zastępca burmistrza Dąbrowskiego został uznany za winnego popełnienia przestępstwa zniesławienia (art. 212 § 1 Kodeksu Karnego) przez sąd karny.

Tajne przez poufne
Trudno zrozumieć, dlaczego Gmina na swojej stronie internetowej przedstawiła tylko część Koncepcji programowo-przestrzennej budowy małej obwodnicy Łomianek przed konsultacjami. Na stronie urzędu zaprezentowano strony 1-51 i 133-142.

Czego nie pokazała gmina? Analizy pasa drogowego (strony 51-131), która zawiera w sobie zestawienie działek, przez które przechodzić będzie obwodnica, w zależności od wybranego wariantu. To te działki lub ich części, o ile nie są już własnością gminy, będą podlegać wywłaszczeniom. Uzyskaliśmy listę działek w trybie dostępu do informacji publicznej. Dokument do pobrania.

Samorząd obywatelski!
Łomianki zasługują na obywatelski samorząd. Takie władze samorządowe niewątpliwie będą zmuszone do zmierzenia się z wieloma problemami. Powinny przy tym wykazywać szacunek wobec mieszkańców. A szacunek wobec mieszkańców wymaga tego, aby rzetelnie informować ich o konsekwencjach swoich decyzji. MOŁ jest tematem, który powinien zostać raz jeszcze przedyskutowany, jednakże nie w warunkach, w których nie ujawnia się części dokumentów, a "gubi" jeszcze inne.

Zapraszam do odwiedzenia strony Mieszkańców Łomianek.

Elżbieta Podolska

zaginiona mapa cz.1


zaginiona mapa cz.2


zaginiona mapa cz.3


zaginiona mapa cz.4

KOMENTARZE UŻYTKOWNIKÓW MOJE.LOMIANKI.INFO
Komentarze zamieszczane na portalu są opinią użytkowników.
NIEZALOGOWANY: #zŁomianek IP: 31.0.47.*
2018-08-08, 18:51    
Kręcenie dokumentacją oraz skazanie przez sąd zastępcy dyskwalifikuje bezpośrednio samego burmistrza Dąbrowskiego. No bo to chyba Dąbrowski jest burmistrzem, choć czasami można mieć co do tego wątpliwości.
NIEZALOGOWANY: #jan IP: 87.205.160.*
2018-08-15, 12:37    
Mieszkańcy powinni mocniej zainteresować ta sprawą. Ukrywany jest problem podwójnego ronda na wlocie KD w Warszawską. Ronda które może zablokować Warszawską. KD będzie też przecinać park przy Fabrycznej, w miejscu gdzie nad potoczkiem kończy się betonowa a zaczyna się kawałek szutrowej ścieżki. Potem KD wejdzie niemal w rezerwat jeziora Kiełpińskiego. Potem przedrze się Rolniczą niszcząc obejścia i domy tamtejszych mieszkańców! Potem przez ziemie rolnicze trafi do Czosnowa. A tak na marginesie, każdy posiadający w samochodzie GPS będzie nią omijał korek na ul Kolejowej! I to wszytko też niestety prawda.
Dodaj komentarz...

Aby dodać komentarz najpierw ZALOGUJ SIĘ lub ZAŁÓŻ KONTO

Aktualnie jesteś "NIEZALOGOWANY" podaj nick tymczasowy:Publikacja komentarza oznacza akceptację regulaminu

Czy zapoznałeś się z regulaminem


KONTAKT · ZASADY WSPÓLPRACY · REGULAMIN · COOKIES · # 1
© LOMIANKI.INFO 2006-2013   |   PARTNERZY: Pracownia NAWIAS & Internet Business System   |   Phetrak IT


Helios Travel biuro podróży Łomianki


Szybkie pożyczki Takto Finanse


Pożyczki na raty Ferratum