www.LOMIANKI.INFO – LOMIANKOWSKI INFORMATOR SPOŁECZNO-KULTURALNY

www.LOMIANKI.INFO
ŁOMIANKOWSKI INFORMATOR SPOŁECZNO-BIZNESOWY

40 pracowników odeszło. Dane pokazują skalę zmian kadrowych w Urzędzie Miejskim w Łomiankach

Od początku obecnej kadencji z Urzędu Miejskiego w Łomiankach odeszło już ponad 40 pracowników. W przestrzeni publicznej od miesięcy pojawiają się informacje o napiętej atmosferze i odejściach wieloletnich urzędników. Tematem zainteresowała się także radna Elżbieta Kapuściarek. W cieniu tych doniesień burmistrz Tomasz Dąbrowski spotkał się z pracownikami łomiankowskiego urzędu, deklarując wsparcie, otwartość i gotowość do rozmów.

W przestrzeni publicznej od dłuższego czasu pojawiają się informacje dotyczące problemów pracowników w Urzędzie Miejskim w Łomiankach. „Jestem wrakiem człowieka, boję się pójść do pracy” padło na antenie telewizji regionalnej. Mieszkańcy oraz osoby związane z lokalnym samorządem zwracają uwagę, że z urzędu odchodzą pracownicy z wieloletnim doświadczeniem. W dyskusjach publicznych pojawiają się także niepokojące opinie dotyczące warunków pracy oraz relacji wewnątrz urzędu.

Wcześniej o sytuacji informował radny Piotr Rusiecki,na problem odejść wartościowych urzędników zwracał też uwagę były zastępca burmistrza Łomianek Marek Zielski. 
Burmistrz Tomasz Dąbrowski jednak twierdzi, że nie widzi problemu i przekonuje, że w Urzędzie wszystko funkcjonuje prawidłowo.

152 osoby zatrudnione. Ponad 40 rozstało się z Urzędem od początku kadencji burmistrza Dąbrowskiego

Dane dotyczące zatrudnienia oraz liczby rozwiązanych umów o pracę pokazują skalę zmian, jakie zaszły w urzędzie od początku obecnej kadencji burmistrza Tomasza Dąbrowskiego..

Zgodnie z informacjami uzyskanymi z Urzędu Miejskiego w Łomiankach na 16 marca 2026 roku liczba etatów w Urzędzie Miejskim w Łomiankach wynosiła 149,625, natomiast liczba pracowników zatrudnionych w urzędzie wynosiła 152 osoby (w tym strażnicy Straży Miejskiej w Łomiankach).

Jak wynika z przedstawionych danych, od początku kadencji do 16 marca 2026 roku doszło do rozwiązania lub nieprzedłużenia umów o pracę z 46 pracownikami. Wśród nich:

  • 40 przypadków nastąpiło na wniosek samych pracowników,
  • 1 rozwiązanie umowy nastąpiło z inicjatywy pracodawcy,
  • 5 umów zakończyło się z upływem czasu, na jaki zostały zawarte.

Niestety mimo, próśb nie udało nam się uzyskać od Burmistrza Tomasza Dąbrowskiego danych dotyczących zatrudnienia i rotacji pracowników dotyczących okresu od marca 2026 do dnia publikacji artykułu. Z nieoficjalnych informacji wynika jednak, że kolejne urzędniczki/urzędnicy zrezygnowały z pracy, bądź są na długoterminowych zwolnieniach.

Radna Elżbieta Kapuściarek dopytuje o sytuację w Urzędzie

Radna Elżbieta Kapuściarek wystąpiła do Urzędu Miejskiego o udostępnienie danych dotyczących rozwiązania umowy o pracę podczas kadencji burmistrz Tomasza Dąbrowskiego. 

Z odpowiedzi udzielonej 13 maja 2026 r. wynika że

W okresie od 9 maja 2024 roku do 8 maja 2025 roku:

  • z 11 pracownikami rozwiązano umowy na mocy porozumienia stron,
  • 1 rozwiązanie nastąpiło w ramach porozumienia zakładów pracy,
  • 7 pracowników złożyło wypowiedzenie,
  • 1 umowa wygasła z upływem czasu, na jaki została zawarta.

W tym okresie nie doszło do żadnego rozwiązania umowy o pracę na skutek wypowiedzenia złożonego przez Urząd Miejski w Łomiankach.

Z kolei w okresie od 9 maja 2025 roku do 8 maja 2026 roku:

  • 7 umów rozwiązano za porozumieniem stron,
  • 7 pracowników odeszło w ramach porozumienia zakładów pracy,
  • 6 pracowników złożyło wypowiedzenia,
  • 8 umów zakończyło się wraz z upływem okresu ich obowiązywania.

Również w tym okresie urząd nie rozwiązał żadnej umowy o pracę poprzez wypowiedzenie złożone przez pracodawcę.

Przedstawione dane nie wskazują przyczyn odejść poszczególnych pracowników. Jednocześnie w lokalnej debacie publicznej pojawiają się komentarze dotyczące atmosfery pracy w urzędzie, organizacji pracy oraz relacji między pracownikami a kierownictwem. Pojawiają się opinie mówiące o braku poszanowania dla pracowników oraz o trudnych warunkach pracy.
Wśród osób odchodzących z urzędu mają znajdować się również pracownicy z wieloletnim stażem w Urzędzie Miejskim w Łomiankach i doświadczeniem w administracji samorządowej.

Spotkanie burmistrza Tomasza Dąbrowskiego z pracownikami urzędu

15 maja 2026 roku odbyło się spotkanie burmistrza Łomianek z pracownikami Urzędu Miejskiego. W rozmowach uczestniczył również zastępca burmistrza Bogusław Białowąs.

Jak przekazał burmistrz, tematem spotkania były kwestie związane z budowaniem zespołu, wsparciem dla pracowników oraz komunikacją wewnątrz urzędu. Podczas rozmowy podkreślono znaczenie współpracy i wspólnego działania na rzecz mieszkańców Łomianek.
Według informacji przekazanych po spotkaniu, zapowiedziano także wprowadzenie specjalnych godzin przeznaczonych wyłącznie dla pracowników urzędu. Mają one służyć rozmowom o problemach związanych z pracą, organizacją urzędu oraz propozycjach zmian i usprawnień.

W związku z pojawiającymi się w przestrzeni publicznej informacjami dotyczącymi sytuacji w urzędzie, dopytywaliśmy burmistrza Dąbrowskiego, czy organizacja spotkania z pracownikami była związana z nagłośnieniem problemów wewnątrz Urzędu Miejskiego w Łomiankach. W odpowiedzi przekazano, że nie.

mm./red.

KOMENTARZE UŻYTKOWNIKÓW LOMIANKI.INFO

Komentarze zamieszczane na portalu są opinią użytkowników.

12 komentarzy

  1. obserwator

    Czy to prawda że Pani która się podpisała od odpowiedzią dla Pani Radnej Kapuściarek też już nie pracuje ?

    3
    0
    Odpowiedz
    • Aneta

      Jeszcze pracuję, ale ostatni miesiąc. Kadrowa z ponad 25 letnim stażem. Odchodzi złożyła wypowiedzenie.

      3
      1
  2. Natasza

    Praca tu to nie bajka. Trzeba mieć twardą psychikę, albo znajomych na „górze”. ( ja mam kumpla❤️)

    Mi się pracuje dobrze, „góra” mnie lubi. Nawet Pani sekretarz dała mi chwilkę nosić plakietkę z napisem sekretarz. To było mega przeżycie…Często u niej jestem może będzie z tego przyjaźń…a może i mnie wygryzie. Czas pokaże.

    Akcja z podpisami nie wypaliła ale już ja coś wymyślę. Pokaże że warto było mnie tu ściągać.

    Szef się nie przejmuje jest dobrze wszystkie ręce na pokład ( z moimi jest ich 8 ) ale DAMY RADĘ!

    2
    2
    Odpowiedz
    • Zainteresowani

      Odnośnie kompetencji pracowników urzędu gminy krótka historia . Na jesieni 2025 z ul Warszawskiej vis a vis szkoły podstawowej wyprowadził się kiosk ruchu czy kolportera. Krótko potem zjawiła się ekipa i powiększyła kiosk. Pomyśleliśmy pewnie jakieś zapiekanki, szkoła po drugiej stronie ulicy. Wczesna wiosna obok kiosku pojawiła się śmierdząca toi toi, aha, coś się szykuje. Więc telefon do straży miejskiej, ta odsyła do gminy , a w gminie nikt nic nie wie. Pani z referatu ochrony środowiska mówi: a to dla dzieci z placu zabaw, 🤨, urzędnik z referatu inwestycji, a wie pani, ul, Warszawska to droga powiatowa!!! I jej pasem drogowym zarządza powiat, więc tam trzeba dzwonić. No skandal! Więc telefon do zarządu dróg powiatowych , a tymczasem w gminie dalej nikt nic nie wie, na kiosku pojawiają się kamery , neony, jaskrawe światło , dalej nikt nic nie wie. Zainteresował się wreszcie radny i powiadomił kogo trzeba. Wczoraj po 21.30 pojawiła się ekipa i chyba skutecznie wyprowadziła kolejny hazard z miasta. Te przybytki rosną jak grzyby po deszczu, następny już się szykuje , zielona toi toi już stoi, też przy ul. Warszawskiej . Stacja BP i fast foody w pobliżu ,ciekawe czy urzędnicy coś o tym słyszeli ?

      0
      0
  3. Janusz

    Jak on te 8 lat rządził wcześniej?

    2
    0
    Odpowiedz
    • Czesiu

      Rusiecki trzymał wszystko w porządku i ładzie.

      8
      1
    • Były pracownik

      Ha ha ha

      „wprowadzenie specjalnych godzin przeznaczonych wyłącznie dla pracowników urzędu”

      I co? Będzie siedziała frytka z tą drugą małą starą i będą zbierały donosy ??? Czy podpisy że problemy nie istnieją ?

      A jak się nie podoba ??!! To tam są drzwi… Klasyczny PRLowski model zarządzania. Brawo, cofnęliśmy się o 20 lat z dąbrowskim

      Zaciąg otwocki nam Łomiankoszczakom wychodzi bokiem. Brawo Tomku to zapewne twoja ostatnia kadencja. Ciekawe czy dotrwa do końca ale szczerze mówiąc wątpię.

      5
      2
    • Agn

      Dąbrowski miernoto zdziesiątkujesz urząd do tego stopnia, że następny burmistrz calą kadencję będzie dobier ludzi i się odkopywał z tego bałaganu. Gratulacje ! Czas emerytury zbliża się wielkimi krokami. Tylko zabierz tych swoich pisowsko-otwockich pseudo specjalistów.

      0
      2
  4. Mieszkaniec Łomianek

    Wieloletni staż nie może być jedynym argumentem za pozostawaniem na stanowisku. Mieszkańcy od dawna mieli poczucie, że w urzędzie powstało „państwo w państwie” – układ zamknięty na ludzi, przyzwyczajony do wygody i braku rozliczalności. Dziś to się kończy. Urząd ma w końcu pracować dla mieszkańców, a nie dla własnego komfortu. Odcinanie łatwego dostępu do publicznych pieniędzy i wprowadzenie realnej odpowiedzialności to normalny standard, a nie „kontrowersja”. Jeśli ktoś dobrze wykonywał swoją pracę, poradzi sobie również w nowych zasadach….

    5
    3
    Odpowiedz
    • Otwock OUT

      Piękny komentarz pracownika urzędu. Frytka czy siwek pisał ?

      1
      1
  5. niezalogowany

    liczby potwierdzają to co się mówi w całych Łomiankach

    3
    0
    Odpowiedz
  6. Olek

    Najłatwiej przykleić komuś łatkę „pracownika urzędu”, zamiast odnieść się do treści. Argumenty jednak pozostają aktualne niezależnie od tego, kto je napisał. Mieszkańcy mają prawo oczekiwać przejrzystości, odpowiedzialności i urzędu otwartego na ludzi, a nie zamkniętego środowiska broniącego własnych układów.

    2
    0
    Odpowiedz

Wyślij komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *