www.LOMIANKI.INFO – LOMIANKOWSKI INFORMATOR SPOŁECZNO-KULTURALNY

www.LOMIANKI.INFO
ŁOMIANKOWSKI INFORMATOR SPOŁECZNO-BIZNESOWY

Bal Wszystkich Świętych w SP1

Dnia 3 listopada w Szkole Podstawowej im. Marii Kownackiej w Łomiankach, z okazji uroczystości Wszystkich Świętych, odbył się bal pod hasłem „Każdy może być święty”.

W duchu nowej ewangelizacji, czyli chrześcijaństwa przeżywanego autentycznie i opartego na świadectwie życia, rodzice, katecheci i nauczyciele zorganizowali pierwszy taki bal w historii szkoły.
Wesoła zabawa na sali gimnastycznej udekorowanej wizerunkami świętych zgromadziła ponad 150 uczestników.

W czasie dwugodzinnego balu dzieci mogły zapoznać się bliżej z postaciami świętych i ich atrybutami oraz uczestniczyć we wspólnych animacjach. Taniec, który był autentycznym wyrazem radości dzieci, przeplatany był wspólnym śpiewem i okrzykami „Każdy może być święty” (hasło zaczerpnięte z utworu o tym samym tytule zespołu „Mocni w Duchu & Dzieciaki”).
Dzieci i rodzice przebrani byli za swoich patronów, ulubionych świętych lub za aniołów. W czasie przerwy rodzice-aniołowie roznosili smaczne przekąski o nazwach nie z tej ziemi: „manna z nieba”, „uśmiech anioła”, „rajskie jabłka”, „ziarno nadziei” czy „całuski z rybiej łuski”. Na koniec dzieci otrzymały świecące aureole i przy zgaszonym świetle jeszcze raz zaśpiewały, że: „każdy może być święty, jeśli tylko chce”.
W taki oto sposób tego wieczoru w szkole podstawowej w Łomiankach przez chwilę było jak w niebie…

Inicjatorami balu byli rodzice i nauczyciele Szkoły Podstawowej nr 1 w Łomiankach.
Pomysł zabawy zrodził się z potrzeby promowania radosnych treści, jakie w okolicy Zaduszek proponuje katolicki kalendarz liturgiczny, a także jako odpowiedź na rozwijającą się modę obchodzenia Halloween.
Katolicy uważają, że obrzędy Halloween mogą przyczyniać się do promowania praktyk niosących ukryte zagrożenia duchowe, ponieważ swoje źródło i tradycje mają w okultyzmie. „Pod względem estetycznym, pedagogiczno-wychowawczym i psychologicznym Halloween nie jest w stanie wnieść treści, które warto by polecić ludziom, a szczególnie dzieciom wierzącym oraz wrażliwym na piękno i tajemnicę ludzkiej śmierci” – mówią organizatorzy „Balu Wszystkich Świętych”.

Mamy nadzieję, że również w następnych latach rodzice i nauczyciele będą podejmować podobne inicjatywy, by móc jak największej liczbie uczniów pokazać piękno świętości, która przecież jest celem życia każdego człowieka.

Anita Marczułajtis-Łodzińska

Bal Wszystkich Świętych w SP1

Bal Wszystkich Świętych w SP1

Bal Wszystkich Świętych w SP1

Bal Wszystkich Świętych w SP1

Bal Wszystkich Świętych w SP1

KOMENTARZE UŻYTKOWNIKÓW LOMIANKI.INFO

Komentarze zamieszczane na portalu są opinią użytkowników.

4 komentarze

 1. Kaśka

  Halloween to ważny i niepokojący problem który wdarł się w naszą tradycję. Dobrze, że portal porusza tę sprawę i promuje nasze wartości. Powinniśmy świętować nasze święta a nie jakieś małowartościowe naleciałości.

  0
  0
  Odpowiedz
 2. oo.

  A moim zdaniem jest miejsce i na świętowanie nawiązujące do tradycji chrześcijańskiej i na komercyjne, jakby nie patrzeć, amerykańskie halloween.

  Tak czy inaczej, bardzo cieszy mnie, że jest miejsce w Łomiankach Info na różne poglądy. Każdy może mieć swoją opinię.

  0
  0
  Odpowiedz
 3. arbi

  Byłem, widziałem, dzieciaki bawiły się świetnie. Brawo dla organizatorów za pomysł, determinację i realizację.
  Brawo

  0
  0
  Odpowiedz
 4. TOMEK Z.

  Nie ma co przesadzać że Halloween to jakieś problem. Każdy ma prawo do indywidualnych decyzji. Bal w szkole jak widać był udany, więc trzeba się z tego cieszyć.

  0
  0
  Odpowiedz

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *