www.LOMIANKI.INFO – LOMIANKOWSKI INFORMATOR SPOŁECZNO-KULTURALNY

www.LOMIANKI.INFO
ŁOMIANKOWSKI INFORMATOR SPOŁECZNO-BIZNESOWY

Chopinowska rocznica w Łomiankach

17 października w Łomiankach w auli koncertowej w ICDS odbył się koncert, który wpisał się w światowe obchody 170 rocznicę śmierci Fryderyka Chopina.

Wystąpiła Julia Łozowska, studentka prof. Joanny Ławrynowicz-Just kandydatka Polski do przyszłorocznego Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fr. Chopina, laureatka wielu międzynarodowych pianistycznych zmagań, m.in. w Pekinie, Nowogrodzie, Bydgoszczy, a także, przed laty, uczestniczka Międzynarodowego Konkursu Muzycznego w Łomiankach. Niespełna 18-letnia Julia będzie z pewnością jedną z najmłodszych uczestniczek przyszłorocznego chopinowskiego konkursu.

W drugiej części wieczoru wystąpiła przedstawicielka Kraju Kwitnącej Wiśni Miho Nishimura uczestniczka festiwali, masterclasse, laureatka konkursów. Po studiach w Tokyo, Hanowerze, Paryżu rozpoczęła obecnie staż mistrzowski w warszawskim Uniwersytecie Muzycznym w klasie wybitnego chopinisty, a znanego nam z koncertów w Łomiankach profesora Jerzego Romaniuka. Podobnie wielu młodym pianistom Dalekiego Wschodu Miho uzupełnia pianistyczne szlify w ojczyźnie Chopina.

Obie Panie wykonały błyskotliwie program złożony wyłącznie z dzieł naszego Mistrza Fryderyka, przy czym u Juli była to część obowiązującego programu konkursowego. Wspaniale było wysłuchać kompozycje Mistrza w naprawdę znakomitym wykonaniu. Szczególnie zapamiętaliśmy prezentację Walca e-moll i Scherza b-moll przez Miho i Mazurki oraz Balladę f-moll w interpretacji Julii (także na bis IV część Sonaty b-moll).
W ramach Estrady Najmłodszych popisywali się Maria Ewa Mączyńska w transkrypcji wiolonczelowej „Życzenie” Fr. Chopina uczennica prof. Piotra Wolanina z akompaniamentem fortepianu Swietłany Dumańskiej i Karol Balicki w Arii J. S. Bacha z klasy prof. Anny Jaskanis z akompaniamentem Lucjusza Pinkosza – najmłodsi artyści uczą się w Niepublicznej Szkole Muzycznej w Łomiankach.

Podziękowania dla ekipy ICDS za znakomita poziom współpracy przy organizacji sali: dla Panów Pawła i Roberta, a także managera Pawła Radoły, pod czujnym okiem obecnego na koncercie, miłośnika chopinowskiego muzykowania, dyrektora ICDS mgr inż. Pana Jerzego Warchoła.
Koncert został zorganizowany przez Fundację Kultury i Edukacji im. Juliusza Zarębskiego wespół z ICDS i Niepubliczna Szkołą Muzyczną w Łomiankach, autor projektu Lucjusz Pinkosz.

Już teraz zapraszamy na następne koncerty. 1 grudnia odbędzie sie koncert wybitnego polskiego pianisty laureata wielu konkursów pianistycznych Piotra Pawlaka, a od 4 grudnia zapraszamy na przesłuchania Międzynarodowego Konkursu Muzycznego im. Juliusza Zarębskiego (Centrum Kultury, wstęp wolny) i na Koncert Laureatów do Zamku Królewskiego w dniu 9 grudnia. Bezpłatne zaproszenia będą do odebrania w początkach grudnia (informacje na stronie www.szkolamuzycznalomianki.pl i www.konkurs-zarebski eu).

foto Franciszek Toczyński

Chopinowska rocznica w Łomiankach

Chopinowska rocznica w Łomiankach

Chopinowska rocznica w Łomiankach

Chopinowska rocznica w Łomiankach

KOMENTARZE UŻYTKOWNIKÓW LOMIANKI.INFO

Komentarze zamieszczane na portalu są opinią użytkowników.

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *