www.LOMIANKI.INFO – LOMIANKOWSKI INFORMATOR SPOŁECZNO-KULTURALNY

www.LOMIANKI.INFO
ŁOMIANKOWSKI INFORMATOR SPOŁECZNO-BIZNESOWY

Cmentarz komunalny w Kiełpinie zapełni się za dwa lata. Pomoże rozbudowa i nowy cennik?

Temat przyszłości cmentarza komunalnego w Kiełpinie zdominował ostatnie posiedzenie Komisji Technicznej Rady Miejskiej w Łomiankach. Radni i urzędnicy dyskutowali o coraz bardziej palącym problemie braku miejsc grzebalnych, konieczności rozbudowy cmentarza oraz zmianach w regulaminie i cenniku opłat. Przedstawiciele Urzędu Miejskiego w Łomiankach podkreślali – Chcemy zachować ciągłość funkcjonowania cmentarza. Nie chcemy go doprowadzić do takiej sytuacji, żeby nie było miejsca na tym cmentarzu

ZOBACZ NAGRANIE VIDEO POD ARTYKUŁEM

Posiedzenie Komisji Technicznej Rady Miejskiej w Łomiankach odbyło się 7 maja 2026 roku. W obradach uczestniczyli radni, członkowie Komisji Technicznej Rady Miejskiej – Kamil Kaczyński, Wojciech Moryciński oraz Krzysztof Wawer. Obecni byli również pracownicy Urzędu Miejskiego w Łomiankach z Wydziału Gospodarki Przestrzennej,, którzy przedstawili prezentację dotyczącą przyszłości nekropolii i Wydziału Organizacyjno-Administracyjnego.

Wolnych miejsc na cmentarzu wystarczy na dwa lata

Jak poinformowali urzędnicy, obecne tempo sprzedaży miejsc – wynoszące około 120 rocznie, wliczając również wykupy dokonywane za życia – sprawia, że rezerwy cmentarza mogą wyczerpać się już w ciągu najbliższych dwóch lat.
Przedstawiciele urzędu podkreślali – Chcemy zachować ciągłość funkcjonowania cmentarza. Nie chcemy go doprowadzić do takiej sytuacji, żeby nie było miejsca na tym cmentarzu. Podkreślono, że prawie połowa zajmowanych miejsc jest przez osoby niezameldowane w Łomiankach.

Urząd przedstawił dwa warianty rozbudowy nekropolii

Pierwszy zakłada przekształcenie obecnej strefy niegrzebalnej o powierzchni około 6500 metrów kwadratowych w teren przeznaczony pod pochówki. Według wyliczeń pozwoliłoby to zabezpieczyć potrzeby mieszkańców do połowy 2031 roku.

Drugi wariant przewiduje dodatkowo rozszerzenie granic cmentarza od strony ulicy Cienistej o kolejne 1250 metrów kwadratowych. Taka opcja umożliwiłaby prowadzenie pochówków do około 2033 roku.

Rozbudowa w szerszym zakresie oznaczałaby jednak konieczność przeniesienia obecnego parkingu. Przedstawiciele magistratu zapewnili, że nowa lokalizacja miejsc postojowych jest już analizowana. Urzędnicy uspokajali jednak – To nie będzie tak, że ten parking zlikwidujemy. Mamy już na niego nową lokalizację.

Jednocześnie podkreślono, że w dłuższej perspektywie gmina będzie musiała wskazać nowy teren pod kolejną nekropolię, co ma zostać uwzględnione w planie ogólnym gminy.

Miasto dopłaca do utrzymania cmentarza

Jednym z najważniejszych tematów była również sytuacja finansowa cmentarza. Z przedstawionych danych wynika, że roczne wpływy z opłat wynoszą około 200 tys. zł, podczas gdy koszty utrzymania nekropolii sięgają około 360 tys. zł. Znaczącą część wydatków pochłania gospodarowanie odpadami. Sam wywóz śmieci kosztuje gminę około 100 tys. zł rocznie.

W związku z tym urzędnicy zaproponowali „urealnienie stawek” opłat cmentarnych. Planowane podwyżki mają sięgnąć około 100 procent, choć – jak podkreślano podczas komisji – ceny w Łomiankach nadal pozostaną niższe od średnich stawek obowiązujących na okolicznych cmentarzach.

Urzędnicy przedstawili nowe ceny zaproponowane przez Burmistrza Łomianek:

  • opłata za grób pojedynczy murowany wzrosłaby z 1500 do 3000 zł, (obecnie za 20 lat)
  • za grób podwójny z 2500 do 5000 zł, (obecnie za 99 lat)
  • a za grób poczwórny z 4000 do 8000 zł. (obecnie za 99 lat)

Nowy system ma jednocześnie preferować mieszkańców gminy Łomianki. Rozpatrywane są rozwiązania, które przewidują niższe stawki obowiązywałyby osoby posiadające Kartę Mieszkańca lub zameldowane na terenie gminy. Wyższe opłaty dla osób spoza Łomianek mają ograniczyć liczbę pochówków zewnętrznych.

Kolumbarium, automatyzacja i kontrola nad murowaniem grobów

Podczas komisji przedstawiono także plany modernizacji samego cmentarza. Jednym z kluczowych elementów ma być budowa kolumbariów. Według urzędników jedno kolumbarium mieszczące około 90 nisz mogłoby niemal całkowicie zabezpieczyć roczne potrzeby związane z pochówkami urnowymi.

Miasto rozważa również przejęcie procesu murowania grobów. Obecnie prace wykonują różne firmy zewnętrzne, co – zdaniem urzędników – powoduje chaos organizacyjny i utrudnia nadzór nad standardem wykonywanych robót. Docelowo gmina miałaby oferować gotowe, wymurowane groby. – Plan taki, żeby kopanie i murowanie grobów znajdowało się tylko i wyłącznie w gestii urzędu – mówili urzędnicy.

W planach są także inwestycje związane z bezpieczeństwem i automatyzacją. Na cmentarzu miałby pojawić się monitoring, a bramy i furtki byłyby obsługiwane automatycznie. Rozwiązania te mają poprawić bezpieczeństwo oraz ograniczyć koszty bieżącej obsługi obiektu.

Kto będzie podejmował decyzje o cenniku? Radni czy burmistrz?

Podczas posiedzenia Komisji radni dyskutowali również nad tym, kto powinien ustalać wysokość opłat cmentarnych w przyszłości. Rozważano przekazanie takich uprawnień burmistrzowi, co pozwoliłoby szybciej reagować na zmieniające się koszty utrzymania nekropolii.

Ostatecznie komisja zdecydowała o przygotowaniu projektów uchwał dotyczących nowego regulaminu cmentarza oraz dwóch wariantów ustalania cennika – przez radę miejską lub przez burmistrza.

Ostateczne decyzje mają zapaść podczas najbliższej Sesji Rady Miejskiej w Łomiankach, która planowana jest na 21 maja 2026 roku.

mm./red.

KOMENTARZE UŻYTKOWNIKÓW LOMIANKI.INFO

Komentarze zamieszczane na portalu są opinią użytkowników.

5 komentarzy

  1. Zbyszek ciekawski

    Czyżby zabrakło pieniędzy na premie dla wierchuszki? Radni znowu wezmą na siebie odpowiedzialność za kolejne podwyżki w tej kadencji?

    4
    1
    Odpowiedz
  2. Maria

    Jakie mają być te niższe ceny dla mieszkańców? Mieszkańcem ma być osoba zgłaszająca pochówek czy osoba mająca być pochowana?

    Dziękuję za przekazanie tych informacji ale dodatkowo powinny się odbyć konsultacje gdzie wszyscy będą mogli się wypowiedzieć. Burmistrz i urzędnicy nie mogą takich decyzji podejmować w tajemnicy przed mieszkańcami.

    8
    0
    Odpowiedz
  3. Just

    Kolejne podwyżki? Dąbrowski nie ma wstydu!

    2
    0
    Odpowiedz
  4. Pola

    Dabrowski teraz się wziął nawet za zmarłych, wstyd i hańba.

    2
    0
    Odpowiedz
  5. KASZTA

    BYŁBYM ZA PODWYŻKAMI GDYBY BYŁA PEWNOŚĆ
    ŻE NIE ZOSTANĄ WYDANE NA PREMIE DLA SWOICH.
    DOTYCHCZASOWE 2 LATA BURMISTRZ DABROWSKIEGO
    POKAZUJĄ ŻE PEWNOŚCI MIEĆ NIE MOŻNA
    WIĘC JESTEM PRZECIW.

    1
    0
    Odpowiedz

Wyślij komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *