www.LOMIANKI.INFO – LOMIANKOWSKI INFORMATOR SPOŁECZNO-KULTURALNY

www.LOMIANKI.INFO
ŁOMIANKOWSKI INFORMATOR SPOŁECZNO-BIZNESOWY

Co robisz z deszczówką z działki?

Jak informuje Marta Andrusiak – Kierownik Referatu Inwestycji, Urząd Miejski w Łomiankach …

Należy pamiętać, że obowiązujące prawo budowlane nakłada na właścicieli posesji obowiązek zagospodarowania wód deszczowych tak, by ich odpływ nie naruszał stosunków wodnych na działkach sąsiednich. Dlatego też zagospodarowanie wody deszczowej należy zapewnić w obrębie swojej działki. To obowiązek, o którym nie wszyscy wiedzą lub pamiętają.

W myśl obowiązującego prawa spływ deszczówki z posesji nie może być kierowany na sąsiednie działki, ani również na drogi publiczne. Wodę opadową należy zagospodarować na własnym terenie nieutwardzonym, do studni chłonnych lub zbiorników retencyjnych zlokalizowanych na terenie własnej nieruchomości.

Zdarza się również, że właściciele posesji decydują się na nielegalne odprowadzenie wód opadowych do kanalizacji deszczowej lub sanitarnej. Tego typu praktyki powodują dodatkowe koszty dla instytucji sprawujących pieczę nad siecią deszczową lub kanalizacyjną, a dodatkowo przy naprawdę dużych opadach zwiększają ryzyko przeciążenia i uszkodzenia sieci.

W sytuacji nieświadomego lub umyślnego skierowania wód opadowych na ościenną nieruchomość można spodziewać się kontroli stosownego organu nadzoru, w tym przypadku powiatowego inspektora nadzoru budowlanego. Może on nakazać odtworzenie stanu poprzedniego i nałożyć grzywnę. Poza tym za wyrządzone szkody pokrzywdzonemu przysługuje odszkodowanie.

W każdej chwili można spodziewać się kontroli posesji pod kątem nielegalnych podłączeń, za co może grozić karą grzywny. A za odprowadzanie wody deszczowej na drogę publiczną również można zostać pociągniętym do odpowiedzialności.

źródło: UM Łomianki
redakcja@lomianki.info

Co robisz z deszczówką z działki?

Co robisz z deszczówką z działki?

KOMENTARZE UŻYTKOWNIKÓW LOMIANKI.INFO

Komentarze zamieszczane na portalu są opinią użytkowników.

7 komentarzy

 1. Jedności

  Ciekawe czy SM przyjdzie zapukać do domu pogrzebowego na Jedności i domu mieszkalnego na rogu Warszawskiej i Jedności Robotniczej, cała woda z ich dachów płynie na ulice i zawsze jest tam Jezioro, nie ulica.

  0
  0
  Odpowiedz
 2. Miko

  A co w przypadku kiedy woda się wlewa z ulicy na działkę? Burmistrz sam sobie wystawi mandat?

  0
  0
  Odpowiedz
 3. oesu

  brawo MIKO! miałem zadać to samo pytanie,
  moze wypije?
  a moze na łeb mu wylać ta wodę?

  0
  0
  Odpowiedz
 4. ciekawy

  Jak wam się woda wlewa z ulicy to zgłoście to do Burmistrza. Może wcale o tym nie wiem. Najlepiej na piśmie żeby gdzieś nie zginęło.

  0
  0
  Odpowiedz
 5. ciekawy

  Oczywiście powyżej miało być „wcale o tym nie wie” 🙂

  0
  0
  Odpowiedz
 6. mieszkaniec

  Pracownicy odpowiednich służb miejskich mogliby przejechać się po ulicach np. odchodzących od Jedności Robotniczej.Ludzie co mają kasę pozawyżali swoje pobocza,poukładali kostkę ,a woda leci do sąsiadów lub na ulicę tworząc kałużę.
  Przykład na ulicy Jedności Robotniczej jest karygodny.

  0
  0
  Odpowiedz
 7. mieszkaniec2

  skoro wina własciciela nieruchomosci z ktorej wylewa sie woda , to dlaczego bur ma nie zapłacic kary za to, ze gmina nie skanalizowana?
  ale lepiej moglic sie do „przenajsfientszej” niż wziac się za robote.

  0
  0
  Odpowiedz

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *