www.LOMIANKI.INFO – LOMIANKOWSKI INFORMATOR SPOŁECZNO-KULTURALNY

www.LOMIANKI.INFO
ŁOMIANKOWSKI INFORMATOR SPOŁECZNO-BIZNESOWY

Co z opłatami za odbiór śmieci?

W materiałach prasowych pojawiają się informacje o znaczących podwyżkach cen za odbiór śmieci w całym kraju. O przyczyny takiej sytuacji oraz o perspektywy zmian w Łomiankach zapytaliśmy Urząd Miejski…

_____________________________

Od 2013 roku w  Polsce obowiązują nowe zasady odbioru odpadów. Na podstawie ustawy „śmieciowej” każdy ma obowiązek segregacji odpadów oraz wnoszenia odpowiednich opłat za usługę ich wywożenia. W ostatnim okresie w chwili gdy sąsiednie samorządy: Nieporęt, Nasielsk, Jabłonna czy Serock zorganizowały pod koniec 2018 roku nowe przetargi na odbiór odpadów okazało się, że ceny jakie oferują przedsiębiorcy są 2-3 krotnie wyższe od dotychczasowych.

Fakt ten spowodował konieczność podwyżki kosztów ponoszonych przez mieszkańców. Pamiętać należy, iż zgodnie z przepisami system odbioru odpadów komunalnych w gminie musi się samofinansować z opłat mieszkańców gminy.

Z czego wynikają tak wysokie podwyżki opłat za odbiór śmieci z nieruchomości zamieszkanych? Ponieważ w ubiegłych latach cena za przekazanie tony odpadów do Regionalnej Instalacji Przetwarzania Odpadów Komunalnych (RIPOK) oscylowała między 290 a 350 zł.

Powyższa sytuacja wynika z wielu powodów niezależnych od samorządów. Przede wszystkim cena jest uzależniona od nakładania nowymi przepisami wciąż rosnących wymagań dla instalacji przetwarzających odpady, co przekłada się bezpośrednio na cofnięcie w ubiegłym roku przez Ministerstwo Środowiska pozwoleń zintegrowanych czterem z pięciu instalacji w naszym regionie. Na obecną chwilę tylko jedno przedsiębiorstwo posiada instalację przetwarzania odpadów komunalnych z ważnym pozwoleniem zintegrowanym.
Ważnym czynnikiem takiego wzrostu cen odbioru odpadów przez firmy je przetwarzające jest problem z zagospodarowaniem frakcji odpadów powstających po przetworzeniu w instalacjach np. odpadów wysokokalorycznych. Wprowadzone w styczniu 2016 r. regulacje prawne zakazały składowania na składowiskach odpadów charakteryzujących się większym ciepłem spalania niż 6 MJ/kg suchej masy, a jednocześnie niespełniających wymogów paliwa alternatywnego, co spowodowało, że nieliczne funkcjonujące w kraju spalarnie odpadów lub zakłady unieszkodliwiania znacznie podniosły ceny za ich przyjęcie.

Ponadto od roku 2015 można zaobserwować stałe podnoszenie opłat za korzystanie ze środowiska – w tym opłata marszałkowska, będąca jednym z elementów kosztów zagospodarowania odpadów (wzrost w okresie ostatnich 5 lat z 20 zł do 170 zł za 1 tonę odpadu). Z ostatnich doniesień wynika, iż stawka opłaty marszałkowskiej wzrośnie do poziomu 270 zł za 1 tonę odpadu w roku 2020. W poprzednim roku nastąpił duży spadek cen surowców wtórnych wydzielanych z odpadów komunalnych, czego główną przyczyną jest brak możliwości ich sprzedaży na rynkach zagranicznych – oznacza to, że ich sprzedaż nie przynosi zysku, a wręcz czasami wymaga dopłacenia za ich odbiór.

Kolejnym aspektem tak dużych podwyżek za przyjmowanie odpadów do instalacji są podwyżki cen paliw, energii elektrycznej, brak ustalonych regulacji szczegółowych w postaci Wojewódzkiego Planu Gospodarki Odpadami (WPGO) itd.

W Gminie Łomianki nadal obowiązuje umowa na odbiór i zagospodarowanie odpadów komunalnych od mieszkańców. Problem z odbiorem odpadów oraz z utrzymaniem dotychczasowych cen za ww. usługi został zgłoszony przez Przedsiębiorstwo realizujące umowę do Urzędu Miejskiego w Łomiankach na przełomie sierpnia i września 2018 roku. Niestety nie zrobiono nic!!!

W grudniu 2018 roku Przedsiębiorstwo ponowiło swoje żądania związane z podwyższeniem cen odbioru odpadów, pod rygorem wypowiedzenia umowy. Burmistrz Gminy podjęła rozmowy mające na celu wypracowanie takich zasad współpracy, aby w dalszym ciągu skutecznie zapewnić odbiór odpadów komunalnych od mieszkańców, a jednocześnie, aby to nie skutkowało dla mieszkańców dużymi podwyżkami opłat za odbiór odpadów.

Na dzień dzisiejszy odbiór odpadów od mieszkańców gminy jest zapewniony i odbywa się zgodnie z harmonogramem. O kolejnych ustaleniach będziemy Państwa informowali na bieżąco.

Paweł Bohdziewicz UM Łomianki,
Piotr Kaczmarczyk WOŚ UM Łomianki

Co z opłatami za odbiór śmieci?

KOMENTARZE UŻYTKOWNIKÓW LOMIANKI.INFO

Komentarze zamieszczane na portalu są opinią użytkowników.

13 komentarzy

 1. .  niezalogowany

  Rusiecki i Dąbrowski nic nie zrobili w sprawie cen śmieci od września bo byli zajęci prowadzeniem kampanii wyborczej.

  Ciekawe ile jeszcze niespodzianek po starej ekipie nas czeka? Bloki na Chopina? niezałatwiony temat śmieci? Co jeszcze?

  0
  0
  Odpowiedz
 2. 123

  #niezalogowany – zamiast patrzeć wstecz – zacznij patrzeć do przodu. Ja czekam na to co obecna ekipa zrobi w tych (i jeszcze wielu innych) sprawach. Na razie nie robi nic – i pewnie tak będzie aż do końca kadencji …

  0
  0
  Odpowiedz
 3. jmk

  umowa podpisana jest do końca 2019r więc niech gmina nie pieprzy głupot jeśli byś nie chce się wywiązać z umowy to musi zapłacić kare 1,4ml zł czyli pójdą z torbami

  0
  0
  Odpowiedz
 4. cyc

  co za brednie ktoś tu wypisuje właśnie Dąbrowski podpisał umowę z bysiem w 2015r która obowiązuje do końca 2019r jak widzę łomianki info mają mieszkańców za idiotów i szukają jakiś klakierów żeby ogłupiali pozostałych nieświadomych a ponoć to miała być taka obiektywna gazeta

  0
  0
  Odpowiedz
 5. irek

  co za idioci ceny paliwa spadły a nie zdrożały ktoś cytuje jedną taką co nie wiedziała jak się wykręcić z podwyżek to takie farmazony ludziom wciskał a może to było tak że gmina wypowiedziała umowe z bysiem i nowego nie znalazła a teraz wróciła w łaske tylko cena ich zdziwiła tak jak to było w izabelinie a za niekompetencje obecnej władzy chcą żeby mieszkańcy zapłacili

  0
  0
  Odpowiedz
 6. #mirek

  Jak można przypisywać swoje zaniedbania nowej ekipie, widać to metoda dla idiotów. Po pierwsze był we wrześniu czas na podjęcie rozmów z Bysiem. Po drugie byś wystąpił o zmianę umowy bo mu nie odpowiada i podał gminę do sądu do tego dał ofertę na odbiór z wolnej ręki, za duże pieniądze. Po trzecie nikt nie ma wpływu na ustawę, na cenę za 1 t odpadów (opłata marszałkowska), na decyzję wojewody unieważniającą pozwolenia na odbiór śmieci, przez co Byś zyskał uprzywilejowaną pozycję z gminami.Po czwarte nowy przetarg nie odbędzie się, jeżeli nie będziemy mieli w papierach, że możemy dać wkład, więc bez wyższej kwoty nie ogłosimy przetargu. Po piąte za 3 miesiące możemy uzyskać lepszą cenę usługi na przetargu, więc cena może spaść dla odbiorców. Jak można wytykać nowym władzom, że „one” podnoszą cenę. A dlaczego poprzednia ekipa zaniechała działań ?

  0
  0
  Odpowiedz
 7. janek

  Oglądałem Sesję w sprawie opłat za śmieci. Ludzie kogo my wybraliśmy na radnych?. Brak kompetencji , wiedzy i mam wrażenie chęci nauki. Radny Naftyński – on sam mówi że się nie zna na finansach, budżecie itd ale to on głosuje nad naszym budżetem, – bierz się chłopie do nauki – pobierasz dużą dietę z naszych podatków – my tobie płacimy, radny Skonieczny? on jest jeszcze przewodniczącym komisji rewizyjnej? – słuchając wypowiedzi aż boli brak kompetencji. Ciężko coś powiedzieć o wielu innych bo w tak ważnych sprawach dla Łomianek i nas podatników nawet się nie odezwali. Boże chroń Łomianki.

  0
  0
  Odpowiedz
 8. olo

  heh trza stont spierd…ć !

  0
  0
  Odpowiedz
 9. Leszek

  Jestem fanem radnego Naftyńskiego. On tak uroczo powtarza, że jest mało inteligentny (ciekawe jak się czują jego wyborcy). Ostatnio życzył sobie żeby mu wszystko tłumaczyć jak dwunastolatkowi. Po to bierne prawo wyborcze do rad gmin przysługuje osobom, które ukończyły 18 lat, żeby nie były na etapie rozwoju dwunastolatka. Czekam na dalsze występy kabaretowe, lepsze od konkurencji z Dąbrowy Leśnej.

  0
  0
  Odpowiedz
 10. derSturmer

  Radny Naftyński stosuje takie wybiegi po to, żeby pozostali radni doskonale zorientowani w sprawie, wygłaszający niekończące się monologi w języku Suahili (księgowy bełkot) przemówili po ludzku, w sposób zrozumiały dla mieszkańców. Po dodaniu różnicy to się bilansuje tu, a potem z zadania tamtego w to – ten bełkot w wykonaniu Radnej Zalewskiej był nie do zrozumienia. Nie każdy kończył ekonomię i jest skarbikiem w sąsiedniej Gminie. Tak samo nie zrozumiałe były komunikaty Urzędu – cała sprawa rozchodzi się o to, że Byś przed świętami postawił Nas przed ścianą i chciał rozwiązać umowę i zachodzi pytanie o to kiedy mamy oddać nadpłatę za odbierane śmieci – od teraz do czerwca podnieść stawkę, czy od czerwca do nowych stawek z przetargu dodać to co powinniśmy dopłacać od teraz. W tej chwili Urząd dopłaca, trzeba będzie te założone pieniądze zwrócić.

  0
  0
  Odpowiedz
 11. Barbra1982

  Ja jako mieszkanka Łomianek mam dwa pytania do Pani Burmistrz (zaznaczam, że nie jestem rażącym przeciwnikiem ale też zwolennikiem aktualnej czy byłej władzy w gminie – interesuje mnie tylko Dobry Gospodarz miasta w którym żyję)
  1) BUS PAS w kierunku Warszawy wydaje mi się być kłamstwem czy może się mylę zwłaszcza, że GDDiA podpisała umowy o obwodnicy i wiadomo, że nie ma i nie było tu żadnego miejsca na ten BUS PAS ?
  2) Dlaczego płacimy najwyższą stawkę w Polsce za wywóz śmieci – tak dba Dobry Gospodarz o swoich Mieszkańców ?
  – dlaczego zerwano umowę z BYŚ ważną do końca 2019 roku z niższą stawką za wywóz śmieci ?
  – kto widział ten pozew jaki BYŚ złożył u poprzedniego Burmistrza ( może jak i BUS PAS w kierunku Warszawy jest tylko w głowie konkretnej osoby) ?
  – Czy nikt sobie nie zdaje sprawy, że zerwanie umowy Wykonawca – Zamawiający (ze strony Wykonawcy) jest bardzo trudne, praktycznie nie możliwe bez reperkusji w końcu obowiązują wysokie kary umowne, odszkodowanie cywilne za zerwanie umowy a przede wszystkim wykluczenie na lata przedsiębiorcy z zamówień publicznych – także bzdury, bzdury i jeszcze raz bzdury, że w ogóle coś takiego było brane pod uwagę. BYŚ-owi na pewno by się nie opłacało zerwać tej umowy tym bardziej, że Sądy stoją po stronie Zamawiających z reguły – w końcu BYŚ nie podpisał tej umowy z poprzednimi władzami gminy pod przymusem tylko doskonale znając i wiedząc wszystko, to Wykonawca jest obowiązany wziąć pod uwagę wszystkie czynniki, które czynią dla niego podpisanie tej umowy korzystną.

  Dodam, że dziś przystępując do każdego zamówienia publicznego każdy Wykonawca pod rygorem odpowiedzialności karnej oświadcza, że na dzień składania ofert nie toczy się przeciwko niemu żadne postępowanie o wykluczenie z postępowań publicznych – czy BYŚ aż tak by ryzykował ? Nie sądzę no nie sądzę !

  UOKiK przygląda się też firmom śmieciowym czy nie doszło do zmowy. Wystarczy spojrzeć na rynek aby zobaczyć, że jest zmowa firm zajmujących się wywozem śmieci. Widać to nawet dla laika gołym okiem.

  Gmina Czosnów czy Zakroczym jest oddalona od nas ca 10 km a tam stawki 20 zł za wywóz śmieci lub jeszcze niżej a co śmiesznego jest w tym wszystkim a no to, że gro śmieci z tych Gmin też trafiają do BYS-ia jak im się to opłaci przy takich stawkach ?
  BYŚ jest potentatem na rynku śmieciowym i faktycznie ma wielu podwykonawców i wiele okolicznych firm wykorzystuje jego potęgę ale, że im się to opłaci i jeszcze za niższą stawkę niż w Gminie Łomianki to dla mnie niezrozumiałe jest !

  0
  0
  Odpowiedz
 12. asia

  Do BARBARA 1982 .O jaką obwodnicę PANI chodzi ??? GDDkiA planuje przebudowę S7/ul.Kolejowa/ -ale ta przebudowa będzie od CZOSNOWA do węzła Kolejowa/przy ul.Krzywa-Prosta/.Dalej trasa ta skręci w kierunku Kampinowskiego Parku. A bus -pas o ile będzie to zacznie się przy ul.Brukowej i ma biec S7 przy PUŁKOWEJ.Mam nadzieję ,że nie postuluje PANI za NOWĄ NIEZNANĄ NAM OBWODNICĄ ???

  0
  0
  Odpowiedz
 13. obwoźny

  Rzekoma obwodnica ul.Kościelna Droga to była tylko fake wyborczy, przez który przegrał de facto Burmistrz Dąbrowski. Żadna obwodnica Kościelną Drogą nie była planowana. Była planowana droga zbiorcza, która i tak jest niezbędna, po to żeby Kościelną Drogą jeździł autobus miejski i żeby zbierać ruch z coraz bardziej zabudowanych Łomianek Dolnych (powstają tam między innymi blokowiska na 500 rodzin więc jak Ci biedni ludzie mają wyjechać z Łomianek – ulicą Armii Poznań i Wiślaną? Przecież to nonsens. Ul.Kościelna Droga winna być przebudowana i nie powinna być obwodnicą i nigdy w planach takową nie była. Kościelna Droga i tak będzie zbudowana dla mieszkańców jak nie za tej ekipy, to nowy Burmistrz ją zrobi tak żeby mieszkańcom było po prostu lepiej

  0
  0
  Odpowiedz

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *