www.LOMIANKI.INFO – LOMIANKOWSKI INFORMATOR SPOŁECZNO-KULTURALNY

www.LOMIANKI.INFO
ŁOMIANKOWSKI INFORMATOR SPOŁECZNO-BIZNESOWY

Codziennie wyprzedzam na trzeciego

Codziennie wykonuję manewr uznawany przeze mnie oraz większość kierowców i pasażerów za bardzo niebezpieczny. Robię to, bo zmusza mnie do tego zmieniona na czas remontu wiaduktu organizacja ruchu na Wisłostradzie. Samochody jadące w przeciwnych kierunkach mijają się w bardzo niewielkiej odległości, a przecież wystarczyłaby odrobina wyobraźni i inicjatywy ze strony urzędników, by ruch na Wisłostradzie był bezpieczniejszy.

Tymczasowa organizacja ruchu została moim zdaniem zaplanowana tylko dostatecznie. Brakuje betonowego odgrodzenia przeciwnych pasów ruchu, skutecznie chroniącego przed zderzeniem czołowym. Taka bariera byłaby szczególnie przydatna w nocy, podczas opadów, gdy podwójnej ciągłej linii w kolorze żółtym prawie nie widać. Można też było pomyśleć o ograniczeniu ruchu do dwóch pasów nie tylko na wiadukcie, ale także na odcinku przed wiaduktem od strony Młocin. Chwilowa dostępność trzeciego pasa ruchu powoduje tylko niepotrzebne zamieszanie. Co prawda nikt nie łamie przepisów, korzystając z tego pasa, ale to wciąż jest niepotrzebne.

Brak tego typu usprawnień usprawiedliwiany jest brakiem przepisów, nakazujących określone działanie urzędników. Myślę jednak, że nic nie stoi na przeszkodzie, by osoba odpowiedzialna za organizację ruchu wykazała inicjatywę.

Wcześniej rządzący zafundowali nam inny przepis równie wątpliwej, moim zdaniem, skuteczności. Miał zmniejszyć liczbę wypadków, ale statystyki mówią, że po wprowadzeniu go nic się nie zmieniło. Inicjatywa była, wyobraźni trochę mniej, a wyniki mierne. Chodzi o obowiązek jazdy samochodem z włączonymi światłami także w lecie i przy dobrej widoczności, na przykład w korku. Przy słabej widoczności jeździć z włączonymi światłami należało już wcześniej, niezależnie od pory roku. Władza pokazała, że dba o nasze bezpieczeństwo na skalę kraju, zamiast podejmować małe, ale konkretne decyzje na najniższym szczeblu, które mogłyby przynieść znacznie więcej dobrego.

Janusz Skonieczny
Nasze Łomianki – nr. 11(75)2007

Codziennie wyprzedzam na trzeciego

KOMENTARZE UŻYTKOWNIKÓW LOMIANKI.INFO

Komentarze zamieszczane na portalu są opinią użytkowników.

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *