www.LOMIANKI.INFO – LOMIANKOWSKI INFORMATOR SPOŁECZNO-KULTURALNY

www.LOMIANKI.INFO
ŁOMIANKOWSKI INFORMATOR SPOŁECZNO-BIZNESOWY

Ćwiczenia LÓD 2012 na J. Dziekanowskim

Piękna polska zima, wprawdzie spóźniła się prawie dwa miesiące, ale w końcu dotarła do nas z całą swoją siłą. Styczniowe mrozy spowodowały, że woda na wielu akwenach zamarzła i zachęciła do poruszania się po jej powierzchni. Na lód wyszli łyżwiarze, wędkarze a także zwykli spacerowicze.

Niestety nieostrożność oraz brak umiejętności radzenia sobie w przypadku załamania się lodu powodują, że często słyszy się o tragicznym zakończeniu takich wypadów a krajowe statystyki mówią o kilkudziesięciu ofiarach śmiertelnych rocznie. Jakie są tego przyczyny oraz w jaki sposób można zapobiec takim sytuacjom a także w jaki sposób zareagować i uratować osobę pod którą zarwał się lód lub która wpadła do przerębla – nad tym zastanawiali się i takie scenariusze ćwiczyli strażacy i ratownicy – uczestnicy warsztatów zorganizowanych na Jeziorze Dziekanowskim (gm. Łomianki) w dniu 19.02.2012 pod kryptonimem „LÓD”.

Punktualnie o 11:00 19 lutego 2012 na plaży przy ul. Przy Jeziorze stawiły się ekipy:
– Ochotniczej Straży Pożarnej w Łomiankach,
– Ochotniczej Straży Pożarnej w Dziekanowie Polskim,
– Grupy Ratownictwa Specjalnego S12 OSP Warszawa Ursus,
– Grupy Medyk Rescue Team.

Na początku odbyła się krótka odprawa, którą rozpoczął kierownik ćwiczeń – z-ca naczelnika OSP w Łomiankach kpt. Rafał Własinowicz. Przedstawiono wszystkim uczestników ćwiczeń oraz osoby odpowiedzialne za poszczególne elementy oraz omówione zostały warunki BHP. Zapoznano ćwiczących z tematem zajęć, jakim było „Przećwiczenie scenariuszy ratowniczych oraz zapoznanie z problematyką ratownictwa ma zamarzniętych akwenach”. Następnie kierownik pozoracji – Kajetan Ginter – zapoznał uczestników ze szczegółowymi celami i założeniami ćwiczeń oraz z programem pozoracji a także sposobem oceny działań i zgłaszania uwag.

W ramach ćwiczeń ratownicy GRS S12 rozstawili ogrzewany namiot, który służył przebieraniu się uczestników ćwiczeń, a później również – a może przede wszystkim – ogrzaniu się po wyjściu z lodowatej wody. Przygotowano również ciepłe napoje oraz zapewniono możliwość ich przyrządzania na miejscu.

W Polsce wchodzenie na zamarznięte akweny jest obiektem zakazów. Prawo miejscowe przewiduje za to karę grzywny. Nie zraża to jednak wielu osób do poruszania się po lodzie. Niestety w związku z faktem, że jest to zabronione, tematem niemalże nieobecnym w świadomości społecznej jest zabezpieczanie się przed skutkami załamania się lodu. Osoby które znajdują się w takiej sytuacji nie wiedzą jak sobie poradzić, panikują, zachowują się w sposób nieracjonalny i nieadekwatny do sytuacji w jakiej się znaleźli.Paweł Jowik, dowódca sekcji z GRS S12 przedstawił, jak to jest rozwiązane w Szwecji. Podobnie jak w całej Skandynawii lód jest tam naturalną drogą komunikacyjną, często jedyną. Zasadniczą sprawą jest fakt, że w kraju tym już w szkole powszechnej dzieci są uczone w jaki sposób zachować się w sytuacji awaryjnej. Podstawą jest świadomość zagrożeń oraz odpowiednie wyposażenie.

Następnie kilka osób przećwiczyło zachowanie w takich sytuacjach, z użyciem omówionego sprzętu.

Przeciętny człowiek w zimnej wodzie jest w stanie przetrwać kilkanaście minut. Czas ten zależy od temperatury wody, indywidualnych predyspozycji organizmu jak również od wysiłku włożonego w utrzymanie się na powierzchni. Utrata przytomności bądź dostanie się pod lód drastycznie zmniejsza szanse na doczekanie pomocy i przeżycie. Jeśli jednak osoba pod którą załamał się lód jest w stanie utrzymać się na powierzchni a ponadto pomoc będzie wezwana dostatecznie szybko to szanse na ratunek rosną.

Podstawowym używanym sprzętem były suche kombinezony do pracy w wodzie. Zapewniają one dodatnią pływalność a więc stałe i bezpieczne utrzymywanie się na powierzchni. Ponadto ubranie zabezpiecza przed wychłodzeniem. W takim ubraniu można bezpiecznie poruszać się po lodzie, ponieważ nawet w przypadku jego pęknięcia ratownik który wpadnie do wody nie ryzykuje utonięcia. By jednak w takiej sytuacji ustrzec się znalezienia się pod lodem, z dala od przerębla, ratownik jest zabezpieczony szelkami asekuracyjnymi, do których z tyłu przyczepiona jest linka, trzymana przez ratowników na lądzie.

Najważniejszą umiejętnością, która ćwiczona była też najdłużej jest podejście do osoby poszkodowanej i wydostanie jej do strefy bezpiecznej. Umieszczeni w przeręblach pozoranci nie ułatwiali zadania ratownikom – czasami poszkodowany był niekontaktowy i zupełnie pozbawiony sił, innym razem miotał się w panice wciągając ratownika pod wodę.

Kolejna część ćwiczeń obejmowała już całe akcje ratownicze prowadzone przez ratowników w sile zastępu. Oprócz tonącego pojawiały się też na przykład osoby które upadły na lód i doznały urazu głowy.

Każdy scenariusz był po jego zakończeniu szczegółowo omawiany. Uwagi przedstawiali ratownicy, dowódcy, obserwatorzy i pozoranci. Dzięki temu wszystkie błędy były na bieżąco wyłapywane a cenna wiedza pozostała w pamięci uczestników.

Po zakończeniu ćwiczeń sprzęt został zwinięty i uporządkowany, a uczestnicy udali się do strażnicy Ochotniczej Straży Pożarnej w Łomiankach, gdzie można było odpocząć, napić się ciepłych napojów oraz wymienić uwagami i spostrzeżeniami dotyczącymi ćwiczeń jak również wzajemnej współpracy i integracji środowiska ratowniczego. Padły deklaracje chęci dalszej współpracy i organizacji kolejnych ćwiczeń, być może również z innych dziedzin ratownictwa.


WSKAZÓWKI związane z bezpieczeństwem na lodzie

1. Jeśli zdecydowałeś się wejść na lód:
Nie wyruszaj na lód samodzielnie.
Nie wchodź na lód cieńszy niż10 centymetrów.
Omijaj, trzciny, szuwary, oparzeliska.
Bądź wyposażony w kolce lodowe z gwizdkiem (koszt ok. 15 zł) i rzutkę ratunkową (od 60 zł)

2. Jeśli załamie się pod Tobą lód:
Nie wpadaj w panikę. Oszczędzaj siły na wydostanie się z wody i jeśli jest to możliwe. zdejmij buty i kurtkę, bo wtedy łatwiej utrzymasz się na powierzchni.
W celu wydostania się z wody poruszaj intensywnie nogami, jak przy pływaniu
Wezwij pomoc używając gwizdka
Użyj rzutki

3. Kiedy zauważysz, że pod kimś zarwał się lód:
Wezwij pomoc (numer 112 z telefonu komórkowego) i staraj się podać tonącemu coś. dłuższego (szalik, gałąź, drąg ze stojaka) by mógł się wydostać na krawędź lodu.
Nie ryzykuj niepotrzebnie wejścia na lód

Tekst i zdjęcia: kpt. Rafał Własinowicz, z-ca naczelnika OSP w Łomiankach

Ćwiczenia LÓD 2012 na J. Dziekanowskim

Ćwiczenia LÓD 2012 na J. Dziekanowskim

Ćwiczenia LÓD 2012 na J. Dziekanowskim

Ćwiczenia LÓD 2012 na J. Dziekanowskim

Ćwiczenia LÓD 2012 na J. Dziekanowskim

Ćwiczenia LÓD 2012 na J. Dziekanowskim

Ćwiczenia LÓD 2012 na J. Dziekanowskim

Ćwiczenia LÓD 2012 na J. Dziekanowskim

KOMENTARZE UŻYTKOWNIKÓW LOMIANKI.INFO

Komentarze zamieszczane na portalu są opinią użytkowników.

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *