www.LOMIANKI.INFO – LOMIANKOWSKI INFORMATOR SPOŁECZNO-KULTURALNY

www.LOMIANKI.INFO
ŁOMIANKOWSKI INFORMATOR SPOŁECZNO-BIZNESOWY

Człowiek o wielu talentach

Galeria KOKKO ART i Stowarzyszenie Nasze Łomianki serdecznie zapraszają na otwarcie wystawy poświęconej życiu i twórczości Stefana Kurzawińskiego, człowieka o wielu talentach i zainteresowaniach. Założyciela Stowarzyszenia Ekologicznego Mieszkańców i Przyjaciół Dąbrowy Leśnej, redaktora i wydawcy lokalnej gazety Kurier Mazowiecki.

Na wystawie będzie można zobaczyć nie tylko wiele przedmiotów związanych z życiem Stefana, ale i efekty jego zainteresowań artystycznych (ceramika, fotografia, projekty architektoniczne).

Stefan Kurzawiński zmarł 3 lutego ubiegłego roku. Mamy nadzieję, że zorganizowana przez nas wystawa szczególnie zainteresuje osoby, które Stefana znały i ceniły Jego działalność.

26 stycznia (niedziela), godzina 18.00, Galeria KOKKO ART, ul. Pancerz 6 .


STEFAN

3 lutego 2013 roku zmarł Stefan Kurzawiński – były prezes Stowarzyszenia Ekologicznego Mieszkańców i Przyjaciół Dąbrowy Leśnej.Przypadł mi smutny obowiązek poinformowaniamieszkańców Łomianek,a szczególnie Dąbrowy Leśnej o śmierciStefana Kurzawińskiego, chociaż Onsam nigdy mi się ze smutkiem nie kojarzył.Zapamiętałem Go jako człowiekabardzo pozytywnie nastawionego doświata, zawsze z lekkim uśmiechem natwarzy…

Poznałem Stefana gdzieś na przełomielat siedemdziesiątych i osiemdziesiątych,gdy mieszkał przy ul. Dolneji w małym garażu zajmował się ceramiką,mimo że z wykształcenia był inżynieremmechanikiem. To cały Stefan – niespokojnyduch, wiecznie poszukujący.

Po kilku latach Stefan przenosi się naul. Akacjową, by zająć się projektowaniemdomów, bierze udział w konkursiena projekt kościoła w Dąbrowie Leśnej.Historyczny przełom ustrojowy latosiemdziesiątych i dziewięćdziesiątychdla wielu stał się inspiracją do zaangażowaniaspołecznego, co oczywiste, niemogło wśród nich zabraknąć Stefana.W roku 1990 wraz z nieżyjącym już ZygmuntemLipskim reaktywuje przedwojenneTowarzystwo Miłośników DąbrowyLeśnej, które później przyjęło nazwęStowarzyszenia Ekologicznego Mieszkańcówi Przyjaciół Dąbrowy Leśnej.Do końca swojego pobytu w Dąbrowie,czyli do 1997 roku pełnił w stowarzyszeniufunkcję prezesa. Wielu mieszkańcówDąbrowy zapewne zapamiętało Stefanajako inicjatora i szefa lokalnej StrażyObywatelskiej, która w czasach gruntownejreformy Policji wspomagała jejdziałanie. Każdej nocy po Dąbrowie jeździłysamochodowe patrole z kogutamina dachach uzbrojone w… odbiornikiS-B. Drobna, nocna przestępczość spadławtedy niemal do zera. Tak budowałasię społeczna solidarność. Niebawempowstał pomysł powołania w DąbrowieLeśnej nowej parafii. Entuzjazm i zaangażowanieprzyszłych parafian byłopowszechne, więc i Stefana nie mogłozabraknąć. Chociaż w kościele, mówiącoględnie, za bardzo nie bywał stworzyłod podstaw i przez jakiś czas prowadziłksięgę pamiątkową przyszłej parafii,która jest wspaniałym dokumentem, jakwiele można wspólnymi siłami zrobić,jeśli się naprawdę chce.

Rok 1994 to kolejna inicjatywaStefana. Gdy przestała się ukazywać,wydawana początkowo przez StowarzyszeniePrywatnych Przedsiębiorców,Gazeta Łomiankowska zakłada kolejnylokalny tytuł Kurier Mazowiecki. Kurierukazywał się blisko dwa lata. Przyznam,że z najwyższym podziwem patrzyłem,ile pracy wkłada Stefan w to przedsięwzięcie.To, co my robiliśmy, redagującGazetę Łomiankowską, dość liczną grupą,On robił sam.

W maju 1997 r. Stefan przenosi siędo Kazimierza Dolnego i tam w bardzokrótkim czasie staje się ważną postaciążycia społecznego. Między innymi byłprezesem Towarzystwa Przyjaciół m. KazimierzaDolnego i członkiem KazimierskiejKonfraterni Sztuki.

Stefan Kurzawiński zmarł mając 74lata, jeszcze wiele mógłby zrobić, gdybynie podstępna choroba, ale i tak, z całąpewnością, dobrze zapisał się w historiiDąbrowy Leśnej i Kazimierza Dolnego.

Andrzej Kaliński
LOMIANKI.INFO 2/2013

Człowiek o wielu talentach

Człowiek o wielu talentach

KOMENTARZE UŻYTKOWNIKÓW LOMIANKI.INFO

Komentarze zamieszczane na portalu są opinią użytkowników.

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *