Dlaczego HULA?
Wywiad z Małgorzatą Szokalską – tancerką z wieloletnim doświadczeniem, instruktorką tańców hawajskich, którą kultura i sztuka Hawajów zafascynowała najbardziej. Od niedawna prowadzi zajęcia dla społeczności Łomianek.
Paulina Tyburska: Małgosiu, skąd pomysł na nauczanie tańców hawajskich?
Małgorzata Szokalska: Wiele lat zajmowałam się tańcem towarzyskim. Był moją pasją, dopóki nie poznałam tańca hawajskiego… Kilkanaście lat temu przyjechała do Polski nauczycielka z Hawajów – Susan Floyd by uczyć Kino Mana, czyli hawajskiej pracy z ciałem. Nauka tańca hawajskiego była jedną z części prowadzonych przez nią warsztatów. Po wielu takich warsztatach oraz po kilku wyjazdach na Hawaje właśnie ten rodzaj pracy i ten taniec stały się całym moim życiem.
Hula to nie jest tylko technika taneczna, to opowieść lub legenda, którą przekazujemy ruchami rąk i całego ciała. Tancerze poruszają się w rytmie bębnów, połączonych ze śpiewem lub w rytmie muzyki. To również głęboka mądrość o życiu, o którego najważniejszych 'elementach’ uczymy się tańcząc. A mądrość ta jest ponadczasowa, czyli każdemu bliska.
Co jest najważniejsze w tańcu hawajskim?
M.S.: Jeśli chodzi o ciało, to każda z jego części spełnia swoją rolę. Nasze stopy wybijają rytm, gruntują nas, łączą nas z ziemią i z jej mocą. Dlatego ważne jest, aby tańczyć boso – to daje lepszy kontakt z ziemią. Ważne są również biodra, ich łagodny ruch porusza naszą energią życia, która zgromadzona jest w obszarze brzucha. Ręce natomiast opowiadają historie i przekazują widzom treść tańca. Każdy taniec jest odrębną opowieścią tańczoną do konkretnej muzyki, do konkretnej piosenki. Ważne jest głębokie zaangażowanie tancerza w opowieść…
Chciałabym też zmienić panujący stereotyp, hula to nie spódniczki z trawy i staniki z kokosów… Tancerka w prawdziwym tańcu hula jest ubrana, a taniec hawajski jest głęboki i mądry, nie pusty czy wyzywający.
O czym opowiadają tańce hawajskie?
M.S.: Opowiadają legendy, historie o bogach i boginiach, o dawnym i o współczesnym życiu na Hawajach. Mówią o emocjach, zarówno tych dobrych jak i tych złych, o miłości do Natury czy do konkretnych osób, o czynnościach dotyczących naszego codziennego życia, nawet czasem o walce. Tańce hawajskie przekazują nam bardzo dużo mądrości. Historie są uniwersalne, więc każdy człowiek na świecie może je zrozumieć. Dzięki kontaktowi z emocjami w czasie tańca, stajemy się lepszymi ludźmi.
Do jakiej muzyki tańczy się taniec hawajski?
M.S.: Są dwa różne typy tańców hawajskich: pierwszy z nich to tańce tradycyjne – Kahiko. Muzyka do nich opiera się głównie na dźwięku bębnów i pieśni śpiewanych przez śpiewaków. Natomiast przy tańcach współczesnych – Auana, możemy usłyszeć gitary oraz znane hawajskie instrumenty – ukulele. Muzyka do tańca hawajskiego jest melodyjna, oddająca klimat ciepła i radości.
Kto może tańczyć ten rodzaj tańca?
M.S.: Tańczyć mogą wszyscy, od malutkich dzieci, które dopiero co nauczyły się chodzić aż po seniorów. Hula jest tańcem, który uzdrawia, zarówno nasze ciało jak i emocje – ludzie tańczą więc, aby pozostać sprawnymi fizycznie oraz szczęśliwymi na długie lata.
Jak byś zachęciła do przyjścia na Twoje zajęcia?
M.S.: Uczestnictwo w zajęciach przynosi wiele radości, stajemy się zarówno spokojniejsi i bardziej wyciszeni jak i pełni energii i chęci do życia – zgodnie z tym czego właśnie nam trzeba.. bo taniec ten przynosi harmonię i błogość w sercu. Zapraszam więc na spotkania z tańcem hawajskim, hawajską filozofią życia – na jedyne w swoim rodzaju spotkania z sobą samym. Przyjdź, zobacz, spróbuj i pokochaj.
Grupa początkująca tańca hawajskiego – w każdy wtorek, godzina 20:00.
Kokko Art, ul. Pancerz 6.
Zapisy: mod@kokkoart.pl lub 502 718 702
KOMENTARZE UŻYTKOWNIKÓW LOMIANKI.INFO
Komentarze zamieszczane na portalu są opinią użytkowników.
1 komentarz
Wyślij komentarz
Czy łomiankowskie smogowe płuca przy ICDS będą szare? To kwestia czasu…
W Łomiankach - podobnie jak w 2022 roku - przy Integracyjnym Centrum Dydaktyczno-Sportowym stanęły Mobilne Płuca,...
Duże zainteresowanie mieszkańców Łomianek zbiórką zużytych tekstyliów
Od 1 stycznia 2025 r. każda gmina ma obowiązek zorganizowania dla mieszkańców selektywnej zbiórki odpadów tekstylnych....
ZWiK Łomianki: „z radością informujemy, że ZWiK ma nowego prezesa!”
Zakład Wodociągów i Kanalizacji Sp zo.o. poinformował, że stanowiska prezesa spółki objął Sebastian Bodzenta....
Czy popierasz ograniczenie sprzedaży alkoholu na terenie Łomianek?
Trwają konsultacje dotyczące ograniczenia sprzedaży alkoholu na terenie Łomianek w godzinach nocnych. W ramach tychże...
Zmarła Ewa Cieślińska – działaczka społeczna, łomiankowska radna, sekretarz SP w Dziekanowie Leśnym
Zmarła Ewa Cieślińska, łomiankowska działaczka społeczna i opozycyjna, radna Rady Miejskiej, wieloletnia sekretarz...
Spotkanie z łomiankowskimi organizacjami pozarządowymi. Otwarty konkurs ofert
14 stycznia odbyło się spotkanie zorganizowane przez Urząd Miejski w Łomiankach z organizacjami pozarządowymi. W...
Do 15 stycznia możesz się wypowiedzieć w sprawie ul. Łużyckiej i Kościelnej Drogi w Łomiankach
Urząd Miejski w Łomiankach zaprosił mieszkańców do udziału w konsultacjach. 17 grudnia 2024 odbyły się prezentacje...
Relacje, które budują – konferencja Master Edu w Łomiankach
18.01.2025 o godz. 14:00 w Auli ICDS w Łomiankach odbędzie się pierwsza konferencja organizowana przez dobrze już nam...
Daj się zauważyć w nowym roku – odblaskowe piątki ze Strażą Miejską w Łomiankach
Straż Miejska w Łomiankach w każdy styczniowy piątek będzie rozdawać mieszkańcom Łomianek odblaski. Daj się zauważyć -...
Czy Kokko Art zapewnia piasek i słońce aby warunki były zbliżone do tych na zdjęciu? 🙂