LOMIANKI.INFO
ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ

sobota, 1.4.2023


LOMIANKI.INFO

NEWSY - ŁOMIANKI
PRZEGLĄD PRASY

KATALOG FIRM
MAPA ŁOMIANEK
OGŁOSZENIA
INFO-BIZNES
GALERIA

MIESIĘCZNIK .INFO

SONDY - ARCHIWUM
ŁOMIANKI W SIECI
KAMERA INTERNETOWA

Szukaj
w ŁOMIANKI.INFO
Szukaj
FIRMY lub USŁUGIKoalicja wokół budżetu obywatelskiego
2014-05-10

KOMENTARZE: 4

Budżet obywatelski gości na łamach miesięcznika Lomianki.info od kilku miesięcy, jednak nadal stanowi swoiste terra incognita dla wielu osób i instytucji.

Zresztą nie tylko w Łomiankach, bo jak wynika z wypowiedzi autorów raportu „Budżet obywatelski w Polsce”[1], jest to hasło tyleż popularne, co wieloznaczne i w wielu przypadkach niezrozumiałe. Jest jednak nadzieja, że stanie się nam ono bliższe dzięki akcji Fundacji im. Stefana Batorego i koalicji Masz Głos Masz Wybór, oraz rodzącej się społecznej inicjatywie wokół tej sprawy w Łomiankach.

A że „nie od razu Kraków zbudowano”, to i przygotowanie oraz wprowadzenie budżetu obywatelskiego musi trwać. Samo posługiwanie się hasłem „budżet obywatelski”, przywoływanie tej nazwy podczas różnych wystąpień nie spowoduje, że budżet Gminy zamieni się w budżet obywatelski. Do tego potrzeba czasu i wspólnej pracy. Dla przypomnienia, budżet obywatelski to proces, podczas którego mieszkańcy decydują na co wydana zostanie konkretna, wydzielona część budżetu gminy (np. 1% dochodów). Odbywa się to w kilku, wcześniej uzgodnionych, etapach.

W uproszczeniu może to np. wyglądać tak:
– pomysły na inwestycje lub inne wydatki składane są przez mieszkańców;
– zgłoszone wnioski publikowane są na stronach internetowych i w gazetach, aby wszyscy zainteresowani mogli się z nimi zapoznać;
– organizowane są debaty i prezentacje pomysłów;
– zwieńczeniem procesu jest wybór najlepszego pomysłu spośród wszystkich propozycji, dokonywany przez mieszkańców w drodze np. głosowania internetowego lub bezpośredniego.

Podstawą działania są wspólnie określone, jasne i znane wszystkim zasady postępowania. Efektem procesu jest wpisanie wybranych zadań do budżetu Gminy.


SPOTKANIE Z FUNDACJĄ BATOREGO

Żeby przybliżyć hasło budżetu obywatelskiego (BO), opisać na czym polega, jak się do niego przygotować, oraz żeby rozwiać wątpliwości i odpowiedzieć na pojawiające się pytania radnych, członków rad osiedlowych i sołeckich, na początku kwietnia zorganizowane zostało spotkanie z ekspertem Fundacji Batorego, panem Dariuszem Kraszewskim. Miało ono pokazać, że wokół idei i hasła BO można zbudować coś wspólnego, pozytywnego, zmierzającego do „uspołecznienia procesu tworzenia budżetu”.

Całe spotkanie zostało umieszczone na portalu www.lomianki.info. Są tam również dostępne wcześniejsze artykuły dot. tej tematyki. To, co przeplata się w każdej wypowiedzi, a przede wszystkim w wystąpieniu pana Kraszewskiego to hasło, że budżet obywatelski łączy a nie dzieli, przybliża samorząd mieszkańcom i tworzy zręby wspólnoty.

Mając świadomość do czego powinniśmy dążyć, z dużą przykrością wysłuchałam wypowiedzi Piotra Rusieckiego, zastępcy burmistrza, który podczas dyskusji z radnymi o zmianach w budżecie posunął się do stwierdzenia: „to jest budżet obywatelski, oczywiście, jeszcze bez procedury, mam nadzieję, że tą procedurę uda się wprowadzić i chociaż część tych kompetencji Państwu się da odebrać...”. To zdanie skierowane do rady miejskiej świadczy o kompletnym niezrozumieniu idei budżetu obywatelskiego. Proszę, abyśmy niczego nikomu nie odbierali, bo budżet obywatelski nie służy do zabierania, nie polega na eskalowaniu konfliktu i nie tego potrzeba Łomiankom! Budżet obywatelski powinien pomagać wypracowywać kompromisy i być przestrzenią do prawdziwej debaty na równych dla każdego prawach.

Jak się okazuje budżet obywatelski wprowadziło już ponad 70 miast i gmin w Polsce. W tym roku będzie ich jeszcze więcej. Czy idea ta ma szansę na rzeczywiste zakorzenienie w Łomiankach?


POWSTAJE KOALICJA
Po spotkaniu z ekspertem Fundacji Batorego kilka osób zainteresowanych wprowadzeniem BO w naszej Gminie postanowiło powołać nieformalną grupę roboczą, która działałaby na rzecz BO w Łomiankach. Zobaczymy co z tego wyniknie, jak dużo osób i organizacji zainteresuje się udziałem w pracach tej grupy, no i czy idea BO w Łomiankach nie zostanie wypaczona, źle zrozumiana, czy użyta do celów zupełnie odmiennych od tych prawdziwych. Na razie warto obejrzeć wystąpienie pana Dariusza Kraszewskiego z Fundacji im. Stefana Batorego, dostępne na www.lomianki.info i wejść na nową stronę: www.lomianki.org

Sylwia Maksim-Wójcicka1) Dariusz Kraszewski, Karol Mojkowski „Budżet obywatelski w Polsce”, Fundacja im. Stefana Batorego, Warszawa 2014

[C] www.lomianki.info


KOMENTARZE UŻYTKOWNIKÓW www.LOMIANKI.INFO
Komentarze zamieszczane na portalu są opinią użytkowników.
NIEZALOGOWANY: #Krzysiek IP: 83.24.30.*
2014-05-10, 12:58    
Z zaciekawieniem czytam wszystkie artykuły o budżecie obywatelskim i mam nadzieję, że atmosferze porozumienia uda się ten temat pociągnąć. Dobrze, że inicjatywa wychodzi od mieszkańców a nie skonfliktowane władzy.
Takie rozwiązanie daje chociaż minimalne szanse na powodzenie.
NIEZALOGOWANY: #z sali IP: 37.130.12.*
2014-05-10, 14:31    
W Łomiankach juz jest budżet obywatelski - pieniądze dla organizacji pozarządowych, to własnie NGO są gwarantem efektywnego ich wykorzystania a nie dyskusje na portalnym portaliku....
NIEZALOGOWANY: #M2013 IP: 83.14.97.*
2014-05-10, 15:56    
Budżet obywatelski to projekty zgłaszane przez samych mieszkańców- a zatem najbardziej potrzebne. Choć oceniać można wedle różnych kryteriów, bo czasem zgłąsza się projekt pomnika byłego prezydenta, innym razem budowę dachu w budynku jednego z kościołów, a to ostatnie akurat nie jest zgodne z przepisami. Co wspólnego mają z tym NGO?

A co do twojej opinii o portalu - chętnie podsykutuję w innym miejscu, jeśli mi takie wskażesz, a którego za partyjny nie uważasz.Nie mówię o forum, bo trudno spod wiadra obelg i błota wyciągnąć tam cokolwiek wartościowego.

Na marginesie - PISowskie Dobro Wspólne swoje protesty w Gł i na stronie www zamieszczać może, a stowarzyszeń z innych opcji to już nie widzę...łomianki Razem to inna bajka.


Nie popadajmy w skrajności. Tak jest ustrój naszego, ale i większości państw europejskich, skonstruowany, że mamy prawo sympatyzować i uczestniczyć w funkcjonowaniu partii politycznych. W Stanach mimo istnienia tylko 2-ch poważnych partii nie jest to uznawane za dyshonor, bo dzięki temu wiadomo, jakie kto ma poglądy. Ale może polska demokracja jeszcze za młoda i musi się wiele nauczyć...
NIEZALOGOWANY: #jestem za, jednak... IP: 83.9.144.*
2014-05-10, 21:38    
Budżet obywatelski fantastycznie funkcjonuje w innych miejscowościach. Czy uda się go wprowadzić w Łomiankach? Moim zdaniem bez wymiany ekipy rządzącej (części Rady, Burmistrza, a zwłaszcza Wiceburmistrza) nic z tego nie wyjdzie, a sam pomysł mieszkańców zostanie wykorzystany politycznie.

Ciszę się, że portal i gazeta Łomianki.info, jak chyba nikt inny w Łomiankach, wspiera takie inicjatywy. Jednak wydaje mi się, że świadomość społeczna twórcy portalu jest daleko w przodzie przed większością samorządowców. Stąd pewnie agresywne ataki skierowana w stronę właściciela Łomianki.info. Nie od dziś wiadomo, że agresja rodzi się najczęściej w głowach wypełnionych bezmyślnością.
DODAWANIE NOWYCH KOMENTARZY CZASOWO NIEDOSTĘPNE
Z PRZYCZYN TECHNICZNYCH


KONTAKT · ZASADY WSPÓLPRACY · REGULAMIN · COOKIES · # 1
© LOMIANKI.INFO 2006-2019   |   PARTNERZY: Pracownia NAWIAS & Internet Business System   |   Phetrak IT