LOMIANKI.INFO
ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ

piątek, 7.8.2020


LOMIANKI.INFO

NEWSY - ŁOMIANKI
PRZEGLĄD PRASY

KATALOG FIRM
MAPA ŁOMIANEK
OGŁOSZENIA
INFO-BIZNES
GALERIA

MIESIĘCZNIK .INFO

SONDY - ARCHIWUM
ŁOMIANKI W SIECI
KAMERA INTERNETOWA

Szukaj
w ŁOMIANKI.INFO
Szukaj
FIRMY lub USŁUGI98% bonifikaty
2019-12-28

KOMENTARZE: 2

W 2018 r. weszła w życie Ustawa z dnia 20.07.2018 r. o przekształceniu prawa użytkowania wieczystego gruntów zabudowanych na cele mieszkaniowe w prawo własności.

Celem ustawy było przyspieszenie procesu likwidacji prawa użytkowania wieczystego jako pozostałości po gospodarce socjalistycznej. Skutkiem wygaszania prawa użytkowania wieczystego będzie wzmocnienie prawa do gruntu i wyeliminowanie aktualizacji opłat rocznych będących pochodną wartości nieruchomości, ulegającej zmianom.
Nie będzie już więc opłaty za użytkowanie wieczyste lecz opłaty przekształceniowe.

W przypadku opłaty za pozostały okres przekształceniowy z góry, można liczyć na bonifikatę. I to właśnie bonifikaty wzbudzają najwięcej emocji.

Jeśli właścicielem działki oddanej w użytkowanie wieczyste jest gmina, od decyzji radnych zależy jaka bonifikata będzie przysługiwała przy jednorazowej opłacie. Na przykład w Białymstoku, Warszawie można liczyć na 98% bonifikaty, Gdańsku i Nowym Sączu – 95%. Jeleniej Górze, Świnoujściu – 99%, Ełku i Łomży – 99,9%, Szczecinie, Olsztynie – 60%.

W Łomiankach, na XIX Sesji Rady Miejskiej, po uprzednim złożeniu przeze mnie projektu uchwały w sprawie ustalenia wysokości i warunków udzielania bonifikat od wniesienia opłaty jednorazowej z tytułu przekształcenia prawa użytkowania wieczystego, z propozycją 98% bonifikaty, radni większością głosów przyjęli i uchwalili wyżej wymieniony projekt.

Nie zdążyliśmy w Łomiankach z formalnościami w pierwszym roku funkcjonowania ustawy, więc może się okazać, że za pierwszy rok trzeba będzie zapłacić całą roczną opłatę przekształceniową, a dopiero potem od pozostałych należnych (19 lat) będzie liczona bonifikata. O bonifikatę 98% należy zawnioskować.

Trzeba dowiedzieć się w gminie do kiedy należy składać wnioski o wniesienie jednorazowej opłaty z bonifikatą, do kiedy należy uregulować należność i czy możemy to zrobić zanim uzyskamy od gminy zaświadczenie potwierdzające przekształcenie. Jeśli przysługuje nam spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, to spółdzielnia powinna zająć się wszystkimi formalnościami. Sadzę, że przyjęta uchwała nie zrujnuje finansów naszej gminy, a na pewno ucieszy najczęściej średnio zamożnych mieszkańców osiedli mieszkaniowych w Łomiankach.

Joanna Zabłocka-Łudzeń
Radna Miejska z ramienia Prawa i Sprawiedliwości


Załączone dokumenty:
Uchwała Nr XIX/158/2019 Rady Miejskiej w Łomiankach z dnia 19 grudnia 2019 roku w sprawie ustalenia wysokości i warunków udzielania bonifikat od wniesienia opłaty jednorazowej z tytułu przekształcenia prawa użytkowania wieczystego gruntów zabudowanych na .pdf


[C] www.lomianki.info


[C] www.lomianki.info


[C] www.lomianki.info


KOMENTARZE UŻYTKOWNIKÓW www.LOMIANKI.INFO
Komentarze zamieszczane na portalu są opinią użytkowników.
NIEZALOGOWANY: #JA. IP: 185.220.101.*
2020-02-01, 04:19    
Dlaczego ja mam dopłacać komuś do ziemi? Mi nikt nie dopłacał. Zrozumiełabym dopłatę na poziomie 20%, ale 98!!!
Czyli radni rozdają ziemię gminną de facto za darmo. Wpółczuję Pani Burmistrz, z każdej strony obcinają wpływy do budżetu gminy. Jak nie z decyzjzmi w sesjmie to i w radzie miejskiej.
Za chwilę się okaże, że wrosną podatki i będzie krzyk.
NIEZALOGOWANY: #Entomol IP: 194.15.124.*
2020-02-06, 12:51    
Też mi się zdaje, że bonifikata na tym poziomie to przesada. Ale z drugiej strony na tej ziemi nic nie powstanie, jest w użytkowaniu wieczystym i nie można jej wykupu porównać z kupnem ziemi, na której powstanie czyjś prywatny dom. Podejrzewam, że spłata tych wykupów przez mieszkańców osiedla trwałaby latami, a samorząd chce szybko uporządkować te sprawy, stąd tak wysoka bonifikata.
Dodaj komentarz...

Aby dodać komentarz najpierw ZALOGUJ SIĘ lub ZAŁÓŻ KONTO

Aktualnie jesteś "NIEZALOGOWANY" podaj nick tymczasowy:Publikacja komentarza oznacza akceptację regulaminu

Czy zapoznałeś się z regulaminem


KONTAKT · ZASADY WSPÓLPRACY · REGULAMIN · COOKIES · # 1
© LOMIANKI.INFO 2006-2019   |   PARTNERZY: Pracownia NAWIAS & Internet Business System   |   Phetrak IT


Helios Travel biuro podróży Łomianki


Szybkie pożyczki Takto Finanse


Pożyczki na raty Ferratum