LOMIANKI.INFO
ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ

czwartek, 6.8.2020


LOMIANKI.INFO

NEWSY - ŁOMIANKI
PRZEGLĄD PRASY

KATALOG FIRM
MAPA ŁOMIANEK
OGŁOSZENIA
INFO-BIZNES
GALERIA

MIESIĘCZNIK .INFO

SONDY - ARCHIWUM
ŁOMIANKI W SIECI
KAMERA INTERNETOWA

Szukaj
w ŁOMIANKI.INFO
Szukaj
FIRMY lub USŁUGINowoczesna instytucja kultury
2020-02-01

KOMENTARZE: 2

Od połowy stycznia Biblioteka Publiczna w Łomiankach ma nowego dyrektora. Dotychczasową dyrektor Grażynę Kozińską zastąpił Michał Kowalczyk.

Zawodowo związany jest z biblioteką w Łomiankach od 2003 roku.
W minionych latach przede wszystkim zajmował się informatyzacją biblioteki oraz organizowaniem wydarzeń czytelniczych. Ukończył bibliotekoznawstwo oraz marketing i zarządzanie. Interesuje się nowymi technologiami. Lubi też pracę z czytelnikiem.

__________________

LOMIANKI.INFO: Pani Grażyna Kozińska była dyrektorem biblioteki przez wiele lat. W tym czasie biblioteka rozrosła się, powstały nowe filie. Jaką placówkę przejmuje pan po poprzedniczce?

Michał Kowalczyk: Pani Dyrektor Grażyna Kozińska kierowała łomiankowską biblioteką przez prawie 43 lata. Właściwie przeprowadziła ją przez transformację ze „składnicy książek” w nowoczesną instytucję kultury. W tym czasie biblioteka kilkukrotnie zmieniała swoją lokalizację oraz była modernizowana. Dziś posiada 3 lokalizacje: placówkę główną przy ul. Wiejskiej i dwie filie biblioteczne: w Dziekanowie Polskim i Dąbrowie. Pani Dyrektor bardzo dbała zarówno o jakość księgozbioru, jak i rozwój technologiczny, a przede wszystkim o potrzeby literackie czytelników.
Biblioteka w Łomiankach to obecnie instytucja, która działa na bardzo dobrym poziomie. Plasuje się w czołówce bibliotek naszego powiatu i województwa. Posiada skomputeryzowane zbiory, szeroki zakres tytułów książek, audiobooków i filmów, a także oferuje usługi online. Ponadto wyróżnia się nowoczesną estetyką lokalu, który jest bardzo przyjazny czytelnikowi.

LOMIANKI.INFO: A jakie są pana plany na przyszłość?

Michał Kowalczyk: Dzisiejszy świat bardzo się zmienia. Postępująca rewolucja cyfrowa, zmiany społeczne oraz ekspansja technologiczna powodują, że użytkownicy stają się coraz bardziej wymagający. Kiedy zaczynałem pracę w bibliotece mało kto korzystał z komputera. Zaledwie co trzeci Polak posiadał telefon komórkowy, który służył wyłącznie do prowadzenia rozmów i wysyłania wiadomości SMS. Dziś nie wyobrażamy sobie życia bez smartfona z dostępem do internetu. Zastąpił on wiele urządzeń – posiada funkcje aparatu, dyktafonu, kalendarza. Zmiany technologiczne sprawiają, że czytelnicy oczekują większej interakcji, lepszej dostępności zbiorów oraz ciekawszej oferty kulturalnej.
Moje plany rozwoju oparte są na koncepcjach „biblioteki dla każdego”, biblioteki jako „trzeciego miejsca” i „biblioteki technologicznej”. Na początku 2020 roku uruchomiliśmy usługę wypożyczania ebooków, które można czytać na czytnikach lub smartfonach. Będziemy rozszerzać ofertę tytułów ebooków. Planuję także wydłużyć godziny pracy biblioteki głównej tak, aby więcej osób miało możliwość skorzystania z naszej placówki wieczorami. Chciałbym zainstalować „wrzutnię książek”, która umożliwi zwrot książek przez całą dobę; a także wprowadzić „książkę na telefon” – usługę skierowaną do osób starszych i mających problemy z poruszaniem się, która będzie polegała na dowożeniu zbiorów przez naszego pracownika.
Biblioteka to ważny ośrodek informacji, ale również przestrzeń do zabawy i rozrywki. Chciałbym, żeby nasza placówka była miejscem interesujących spotkań, imprez kulturalnych oraz inspirujących przedsięwzięć adresowanych dla użytkowników w każdym wieku.

LOMIANKI.INFO: Jak ocenia pan stan czytelnictwa w Polsce, a jak na tym tle wypadają mieszkańcy Łomianek?

Michał Kowalczyk: Biblioteka Narodowa co roku podaje dane stanu czytelnictwa w Polsce. Wg. tych danych w 2018 roku przynajmniej jedną książkę przeczytało 37 proc. Polaków. W tymże roku z naszej biblioteki korzystało 18 proc. mieszkańców. Najliczniejszą grupę czytających stanowią osoby dorosłe w wieku 25-44 lat, w większości są to kobiety.
Problem z czytelnictwem jest złożony i tkwi w naszych nawykach czytelniczych. Z badań wynika, że jeśli rodzice czytali nam książki w dzieciństwie, to z chęcią będziemy sięgali po nie w życiu dorosłym.

LOMIANKI.INFO: Pojawiają się w mediach społecznościowych wyzwania typu „Przeczytam 52 książki w roku” nakłaniające do czytania. Jak biblioteka w Łomiankach zachęca do czytelnictwa?

Michał Kowalczyk: Każda promocja czytelnictwa ma sens. Przypuszczam, że dzięki takim wyzwaniom znajdą się osoby, które zdecydują się czytać książki. Jednak wg mnie najlepsze efekty przynosi uczestniczenie w wydarzeniach literackich. Biblioteka w Łomiankach promuje czytelnictwo poprzez różne projekty czytelnicze: spotkania autorskie, konkursy czytelnicze, działalność Dyskusyjnego Klubu Książki. Bierzemy też udział w projekcie „Mała Książka Wielki Człowiek”, w którym dzieci otrzymują wyprawki czytelnicze wraz z Kartą Małego Czytelnika. Mam doświadczenie, że wizyta w bibliotece oraz rozmowa z lubiącym literaturę człowiekiem powoduje, że mieszkańcy chcą do nas przychodzić i rozmawiać o książkach.

[C] www.lomianki.info


KOMENTARZE UŻYTKOWNIKÓW www.LOMIANKI.INFO
Komentarze zamieszczane na portalu są opinią użytkowników.
NIEZALOGOWANY: #Maria IP: 64.71.142.*
2020-02-01, 09:26    
Ogromne podziękowania dla Pani Dyrektor Grażyny Kozińskiej za to kim jest i w jaki sposób prowadziła naszą Bibliotekę. Za ciepłe słowo i uśmiech.
Pani Grażynko! Bez Pani ta instytucja by nie była taka jaka teraz jest.

Panu Dyrektorowi gratuluję i życzę by odważnie spełniał swoje pomysły.
NIEZALOGOWANY: #Dorota IP: 37.7.95.*
2020-04-09, 05:17    
Spóźnione ale szczere gratulacje i życzenia owocnej pracy /po przymusowej przerwie/ dla Pana Michała Kowalczyka
Dodaj komentarz...

Aby dodać komentarz najpierw ZALOGUJ SIĘ lub ZAŁÓŻ KONTO

Aktualnie jesteś "NIEZALOGOWANY" podaj nick tymczasowy:Publikacja komentarza oznacza akceptację regulaminu

Czy zapoznałeś się z regulaminem


KONTAKT · ZASADY WSPÓLPRACY · REGULAMIN · COOKIES · # 1
© LOMIANKI.INFO 2006-2019   |   PARTNERZY: Pracownia NAWIAS & Internet Business System   |   Phetrak IT


Helios Travel biuro podróży Łomianki


Szybkie pożyczki Takto Finanse


Pożyczki na raty Ferratum