www.LOMIANKI.INFO – LOMIANKOWSKI INFORMATOR SPOŁECZNO-KULTURALNY

www.LOMIANKI.INFO
ŁOMIANKOWSKI INFORMATOR SPOŁECZNO-BIZNESOWY

Dorobek kilku pokoleń artystów

Pracownia Grześkiewiczów to hasło, pod którym kryje się ogromny dorobek kilku pokoleń artystów. W XIX w. Adam Grześkiewicz był właścicielem warsztatu, produkującego powozy na zamówienie, syn Jan prowadził fabrykę mebli skórzanych w Kopenhadze i w Poznaniu. Meble jego projektu prezentowano na wystawach w Berlinie, Kopenhadze, Paryżu i Londynie.
Kolejne pokolenie, Lech Grześkiewicz wraz z żoną Heleną, a później także syn, Piotr stworzyli w ŁOMIANKACH unikatowy warsztat ceramiki artystycznej. Wywodzące się z pracowni dzieła tworzone zespołowo, często we współpracy z innymi polskimi artystami, w przeważającej mierze w formach monumentalnych, ale także przedmioty codziennego użytku oraz dzieła sakralne wchodziły w skład ważnych realizacji II połowy XX wieku.

O Lechu, Helenie i Piotrze rozmawiałam z córką Piotra – Dorotą Grześkiewicz (Łomianki.info, nr 4/2012). Zwiedziłam wówczas ogromną pracownię – dom z charakterystycznym ornamentem sgrafitto na ścianie widocznej od strony ulicy Zachodniej. Po prawie trzech latach od tego spotkania wybrałam się do Centrum Promocji Kultury w Warszawie na wieczór poświęcony Grześkiewiczom i ich dorobkowi artystycznemu. Dorota i Malwina – córki Piotra oraz Marta Rydzyńska – historyk sztuki opowiadały o dziełach pozostawionych przez artystów, z których wiele zachowało się jedynie na fotografiach, ponieważ część prac ceramicznych umieszczona na stałe w murach hoteli, restauracji czy sklepów, po pewnym czasie została zniszczona przez nowych właścicieli, którzy być może nie dostrzegli jakości i ważności tych realizacji.
W 2014 roku, dzięki grantowi Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego przeprowadzono inwentaryzację zachowanych w pracowni w Łomiankach dzieł malarskich i ceramicznych oraz projektów, zdjęć, slajdów i negatywów. Efektem digitalizacji jest elektroniczna baza dostępna dla zainteresowanych ceramiką XX wieku. Inwentaryzacja jest pierwszym etapem prac mających na celu podsumowanie całego dorobku pracowni Grześkiewiczów. W planie jest opracowanie ich monografii.

Pracownia Grześkiewiczów to jeden z artystycznych punktów na mapie Łomianek, wart upowszechniania i promowania. Prace Lecha, Heleny i Piotra powinny być prezentowane szczególnie w miejscu, w którym powstawały, w Łomiankach. Czy nie należałoby zatem zastanowić się nad zorganizowaniem w Łomiankach wystawy prezentującej dorobek artystów, których najważniejsze dzieła i pomysły powstawały tutaj, przy ulicy Zachodniej?

Sylwia Maksim-Wójcicka

Więcej o Pracowni i dorobku artystów oraz bazę prac Grześkiewiczów można znaleźć na grzeskiewiczowie.art.pl

Dorobek kilku pokoleń artystów

Dorobek kilku pokoleń artystów

Dorobek kilku pokoleń artystów

Dorobek kilku pokoleń artystów

Dorobek kilku pokoleń artystów

Dorobek kilku pokoleń artystów

Dorobek kilku pokoleń artystów

Dorobek kilku pokoleń artystów

KOMENTARZE UŻYTKOWNIKÓW LOMIANKI.INFO

Komentarze zamieszczane na portalu są opinią użytkowników.

2 komentarze

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *