www.LOMIANKI.INFO – LOMIANKOWSKI INFORMATOR SPOŁECZNO-KULTURALNY

www.LOMIANKI.INFO
ŁOMIANKOWSKI INFORMATOR SPOŁECZNO-BIZNESOWY

Drogowcy zaatakują Wiślaną?

Jak informuje – Mieczysław Wójcik – dyrektor Zarządu Dróg Powiatowych – „Za kilka dni odbędzie się ponowne otwarcie ofert dotyczących wykonania prac drogowych i brukarskich na ulicach: Wiślanej w Łomiankach…””.

Ponadto na stronach Powiatu mozna przeczytać…
„”W ciągu kilku ostatnich miesięcy br. wykonano ponad 10 km nowych nakładek asfaltowych na drogach naszego powiatu. Sezon budowlany trwa nadal, Zarząd Dróg Powiatowych planuje zatem jeszcze położenie około 4 km nawierzchni dróg. Warto zauważyć, że również w poprzednim roku wyremontowano wiele kilometrów nawierzchni. Dziś możemy już mówić o 20 % nowych nawierzchni dróg w powiecie. Jeśli takie tempo będzie utrzymane również w następnych latach, nasz powiat definitywnie upora się z problemami drogowymi na wiele lat i stanie się jednym z najlepszych w tej dziedzinie na Mazowszu.

Na inwestycje drogowe przeznaczono w tegorocznym budżecie ponad 10 mln zł. Dodatkowo uzyskano jeszcze 3 mln zł z Unii Europejskiej, co pozwoliło zmodernizować ponad 3 km odcinek drogi pomiędzy Rynkiem Hurtowym w Broniszach, a Starymi Babicami. Konsekwentne działania określone przez Zarząd Powiatu przynoszą już wymierne i odczuwalne efekty. Zauważą je natychmiast kierowcy jeżdżący np. ul. Estrady, gdzie położono 1250 mb nowej nawierzchni (w gm. Stare Babice) lub w miejscowościach Wąsy Kolonia i Wąsy Wieś (w gm. Leszno), gdzie ciąg nowej drogi liczy ok. 2250 mb.

Ponadto wykonano jeszcze nakładki asfaltowe w: Konotopie (gm. Ożarów Maz), w Podkampinosie, Łazach, Pasikoniach i Szczytnie (gm. Kampinos), w Izabelinie i w Białutkach (gm. Błonie).
Zarząd Dróg Powiatowych pracuje pełna parą, aby zrealizować wszystkie plany określone w budżecie, nie jest to jednak łatwe- mówi dyr. ZDP Mieczysław Wójcik. -Zamówień na roboty drogowe w skali kraju jest tak wiele, że mamy problemy z wyłonieniem wykonawców. O ile jeszcze radzimy sobie ze znalezieniem firm, które wykonują nakładki asfaltowe, to duże problemy pojawiają się przy budowie, chodników, dróg rowerowych i innych prac brukarskich. Z tego powodu właśnie nie rozstrzygnęliśmy ostatnio 3 przetargów. Na jeden z nich zgłosiła się firma, która zażądała dużo większych sum niż przewidzieliśmy na to zadanie w budżecie, a na pozostałe dwa nie było w ogóle chętnych. Za kilka dni odbędzie się ponowne otwarcie ofert dotyczących wykonania prac drogowych i brukarskich na ulicach: Wiślanej w Łomiankach oraz na ul. Szkolnej w Koczargach.

Oprócz prac wykonawczych ZDP realizuje również obecnie prace projektowe dotyczące kompleksowej przebudowy ok. 30 km dróg powiatowych. – Część z nich chcemy wykonać przy pomocy Funduszy Europejskich – mówi dyr. Wójcik.

Jednym z najpoważniejszych zadań będzie przebudowa ul. Sochaczewskiej w gm. Ożarów Maz., przebiegającej od ronda w Wieruchowie do Pilaszkowa i dalej w kierunku Radzikowa. Na tej drodze przewidujemy budowę 3 rond: w Pilaszkowie, Strzykułach i w Kolonii Pogroszew. Ponadto pracujemy nad planami przebudowy dróg w: Bramkach, Gawartowej Woli i Trzcińcu, a także ciągu ulic: Piłsudskiego, Sienkiewicza i Mościckiego w gm. Stare Babice oraz nad odcinkiem ul. 3 Maja od Lasek do Truskawia w gm. Izabelin.

Przebudowa i modernizacja większych ciągów dróg stała się już koniecznością i jedynym racjonalnym rozwiązaniem. Działa nadal powiatowy recykler, naprawiając uszkodzenia nawierzchni, jednak w wielu miejscach staje się to po prostu nieopłacalne. Miejmy nadzieję, że Zarządowi Powiatu uda się pozyskać środki z UE i w przyszłym roku będzie można przebudować kompleksowo kolejne odcinki dróg. Nawet bez środków unijnych prace te będą realizowane własnymi środkami, jednak wówczas ich zakończenie przeciągnie się w czasie.

Jednym z zagadnień, z którymi muszą sobie radzić drogowcy na naszym terenie jest konieczna wycinka drzew. Z jednej strony mamy w powiecie piękne zabytkowe aleje jak np. w Białutkach, gdzie Konserwator Przyrody nie zgodził się na wykonanie szerszej drogi niż 5 m, a z drugiej drzewa często rosną tuż przy skrzyżowaniach stanowiąc poważne zagrożenie dla kierowców. Ponieważ sprawa wycięcia drzew wzbudza czasem kontrowersje wśród mieszkańców, ZDP zapewnia, że usunięte zostaną tylko te z nich, które stanowią bezpośrednie zagrożenie dla ruchu drogowego. Inne pozostaną i będą nadal stanowiły ozdobę naszego krajobrazu.„”

źródło: www.pwz.pl – Powiat Warszawski Zachodni
redakcja@lomianki.info

Drogowcy zaatakują Wiślaną?

KOMENTARZE UŻYTKOWNIKÓW LOMIANKI.INFO

Komentarze zamieszczane na portalu są opinią użytkowników.

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *