www.LOMIANKI.INFO – LOMIANKOWSKI INFORMATOR SPOŁECZNO-KULTURALNY

www.LOMIANKI.INFO
ŁOMIANKOWSKI INFORMATOR SPOŁECZNO-BIZNESOWY

Dziekanów Niemiecki…?

Podczas miesięcy letnich wolontariusze ze Stowarzyszenia Nasze Łomianki pracowali przy porządkowaniu cmentarza ewangelickiego w Dziekanowie Leśnym (dawniej Niemieckim). Udało się oznaczyć granice cmentarza, który był ogrodzony siatką, odsłonić i uczytelnić zachowane groby.

Mimo powojennej dewastacji zachowało się kilkanaście nagrobków przeważnie dzieci, aleteż i starszych mieszkańców Dziekanowa z rodzin Weimerów, Jeda, Metz, Petz, Albrecht, Graff,Kohl i Wolff, które odnotowane są już w aktach z pierwszej połowy XIX w. Wykonana zostałainwentaryzacja odnalezionych grobów i porozrzucanych elementów nagrobków. Wkrótcecmentarz zostanie ogrodzony i oznaczony tablicą informacyjną ufundowaną przez KPN.Na terenie cmentarza znajdują się kwatery z 1940 r., nie znamyich pochodzenia. Przypuszczamy, że mogą to być mogiły zbiorowe,być może nawet żołnierzy niemieckich.

Zwracamy się z apelem do mieszkańców naszej gminy, którzysami byli świadkami lub znają wydarzenia ostatniej wojnyz opowiadań, o przekazanie nam tego co jest Wam znane odnośniemieszkańców Dziekanowa Niemieckiego.

Może Wasze wspomnienia pomogą wyjaśnić tę zagadkę. Prawdopodobnieżyją też rodziny lub krewni kolonistów z Dziekanowa. Chcielibyśmyodtworzyć ich historię. Dowiedzieć się kiedy i skądprzybyli, czym się zajmowali. Może zachowały się jakieś zdjęcia?Prosimy o kontakt pod nr 603 910 235.

Stowarzyszenie NASZE ŁOMIANKI

Dziekanów Niemiecki...?

Dziekanów Niemiecki...?

Dziekanów Niemiecki...?

Dziekanów Niemiecki...?

KOMENTARZE UŻYTKOWNIKÓW LOMIANKI.INFO

Komentarze zamieszczane na portalu są opinią użytkowników.

3 komentarze

 1. osadnik

  Nazwa została zmieniona, bo Polacy mieli w pamięci nieludzkie zachowania Niemców z lat ostatniej wojny – m.in. polowania na Żydów, wydawanie partyzantów i czynne uczestnictwo w znęcaniu się nad Polakami. Teraz porządkujecie groby oprawców swoich poprzedników – pięknie!

  0
  0
  Odpowiedz
 2. @osadnik

  generalizacja to bardzo groźna choroba. jeśli masz dowody, że ktokolwiek pochowany na tym cmentarzu, mieszkaniec naszej gminy i nasz przodek, był też oprawcą, opowiedz o tym Stowarzyszeniu. Dziekanów Niemiecki i tamtejsze groby to nasza historia, czy Ci się to podoba, czy nie. i przejrzyj lepiej swoje drzewo genealogiczne…

  0
  0
  Odpowiedz
 3. Krzysiek

  Czyli wg. „osadnika” (tego od pierwszego komentarza) powinniśmy zniszczyć to co zostało? Gratuluję pomysłu i lotności umysłu.

  0
  0
  Odpowiedz

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *