www.LOMIANKI.INFO – LOMIANKOWSKI INFORMATOR SPOŁECZNO-KULTURALNY

www.LOMIANKI.INFO
ŁOMIANKOWSKI INFORMATOR SPOŁECZNO-BIZNESOWY

Elektroniczna twierdza w okolicach Fabrycznego 🙂

Jak informuje Dziennik.pl… w Łomiankach w pobliżu jeziora Fabrycznego powstaje twierdza naszpikowana elektroniką rodem z filmów SF…

Budowa osiedla Zielone Pola trwa od 2007 roku. […] Domy mają być naszpikowane elektroniką. Z jej pomocą będzie można zdalnie sterować poszczególnymi grzejnikami i automatycznie dostosowywać temperaturę do wymagań mieszkańców. Komputery mają zadbać o zmniejszenie ogrzewania, gdy pomieszczenia są wietrzone. Dzięki temu mieszkańcy oszczędzą na energii. Ale to dopiero początek: również światło ma być automatycznie wyłączane, gdy pokój będzie pusty. Automatyczne wyłączy się także nieużywany sprzęt audio wideo. Co ciekawe komputer może też symulować obecność mieszkańców zapalając światła i włączając muzykę. Skontroluje też stan zamknięcia okien i drzwi. Cyfrowe czujniki ruchu i bariery podczerwieni na oknach będą pilnować, aby nikt niepowołany nie dostał się do mieszkania, a czujniki drgań wykryją próbę zbicia szyby bądź wyważenia okna.

Dodatkowo osiedle będzie strzeżone czujnym okiem kamer: te monitorujące wejścia, pod nieobecność właścicieli, zrobią zdjęcia osobom odwiedzającym i wyślą je na komórkę MMS-em. Mieszkańcy nie będą potrzebować kluczy, bo wejścia zabezpieczy skaner linii papilarnych.

Nie trzeba się też martwić o pękniętą rurę. W razie problemu system sam odetnie dopływ wody. W przypadku gdy komputery wykryją dym lub znacząco podwyższoną temperaturę, ostrzegą mieszkańców oraz odpowiednie służby.

A co gdy zabraknie prądu? I na to znalazła się metoda: ustawienia systemu są zapisane na pamięci trwałej typu flash, więc przy utracie zasilania wszystkie dane będą bezpieczne. Jeśli jednak chcemy, aby alarm działał nawet w wypadku całkowitego braku prądu trzeba mu zapewnić podtrzymanie akumulatorowe.
Kontrowersje może budzić architektura: długie budynki ze spadzistymi dachami ustawione są na planie litery C. Przestrzeń dziedzińca zajmują garaże i podjazdy. Całość przypomina zaś niedostępną twierdzę. Cena za metr wynosi około 4,7 tys. złotych.
„”

Ot, taka ciekawostka 🙂 Bajer…

źródło: Dziennik.pl
redakcja@lomianki.info

Elektroniczna twierdza w okolicach Fabrycznego :)

KOMENTARZE UŻYTKOWNIKÓW LOMIANKI.INFO

Komentarze zamieszczane na portalu są opinią użytkowników.

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *