www.LOMIANKI.INFO – LOMIANKOWSKI INFORMATOR SPOŁECZNO-KULTURALNY

www.LOMIANKI.INFO
ŁOMIANKOWSKI INFORMATOR SPOŁECZNO-BIZNESOWY

Ewa Krzyżowska

Kandydatka na Radną Rady Miejskiej w Łomiankach

Okręg nr 11: Łomianki – osiedle Pawłowo
Komitet wyborczy: KWW Dialog Zmieni Łomianki

Wiek: 39 lat
Wykształcenie: wyższe
Zawód wykonywany: przedsięborca

Kontakt dla wyborców: tel. 668 247 451, www.DialogLomianki.pl

Podstawowe informacja o kandydacie.
Rocznik ‘74, zamężna, dwójka dzieci. Mieszkam w Łomiankach od 25 lat i tu działam społecznie, choć urodziłam się jeszcze w Warszawie. Jestem absolwentką Szkoły Głównej Handlowej, studiowałam też w Copenhagen Business School w Danii. Pracowałam jako analityk oraz kierownik w międzynarodowych korporacjach. Kilka lat temu postanowiłam stworzyć w Łomiankach, na osiedlu Pawłowo, rodzinny klub sportowy. Staram się, by było to miejsce przyjazne i służące integracji mieszkańców.

1. Jak Pani / Pana zdaniem Łomianki powinny wyglądać za kilka, kilkanaście, kilkadziesiąt lat (kierunki rozwoju, urbanistyka, zagospodarowanie przestrzenne)?
Łomianki nie wykorzystują swojej szansy, rozwijają się dość chaotycznie. Chcę, by było to miasto integrujące mieszkańców i im przyjazne, a nie sypialnia Warszawy. By rozwój infrastruktury, zwłaszcza dróg, szkół i przedszkoli nadążał za coraz większą liczbą mieszkańców. Uważam, że centrum Łomianek za bardzo rozprasza się wzdłuż Warszawskiej, podczas gdy powinniśmy dążyć do stworzenia rynku miejskiego i przewidzieć miejsce na nowoczesny bazarek, a także wykorzystać położenie między KPN, a Wisłą.

2. Jakie inwestycje Pani/Pana zdaniem w Łomiankach w najbliższym czasie są najważniejsze (oświata, kultura, komunikacja, wodociągi i kanalizacja, infrastruktura drogowa)?
Najważniejsze zadania, które można osiągnąć przy efektywnym gospodarowaniu pieniędzmi to:
-inwestycje w drogi, chodnik i ścieżki rowerowe
-budowa/rozbudowa żłobków, przedszkoli i szkół
-poprawa bezpieczeństwo w gminie, czego integralną częścią jest remont wałów wiślanych przy współpracy z WZMiUW

3. Czym według Pani /Pana jest samorząd. Jaka jest jego rola? Jakie powinny być stosunki między władzą uchwałodawczą (Rada) a władzą wykonawczą (Burmistrz/Starosta)?
Samorząd to wspólnota mieszkańców, która decyduje o tym co dzieje się na jej terenie poprzez:
Radę – przedstawicieli mieszkańców. Rada powinna reprezentować ich zgodnie z ich wolą. Czyli ustalać w kierunek rozwoju gminy, we współpracy z…
Burmistrzem – osobą również wybraną przez mieszkańcóww celu sprawnej realizacji tego co zostało z Radą w imieniu mieszkańców ustalone.
Od Rady i Burmistrza oczekuję uczciwości oraz myślenia w perspektywie długoterminowej o Łomiankach.

4. Co zamierza Pan/Pani zrobić konkrenie dla swojego okręgu wyborczego?
Aż co trzecia złotówka z publicznych pieniędzy wydawana jest w Polsce przez samorząd. Jako Radna chciałabym dbać o dobro gminy ze szczególnym uwzględnieniem potrzeb Pawłowa, w tym:
-budowę ul. Spokojnej i Kiepury
-powstanie parku przy Fabrycznej (koło os. Ronson) – dofinansowanie spoza gminy
-przywrócenie do życia Strugi Dziekanowskiej, którego częścią są jez. Pawłowskie i Fabryczne
-wspieranie mieszkańców w kontaktach z urzędem gminy

Ponadto:
Aby obniżyć koszty inwestycji gminnych część zadań powinno się realizować w partnerstwie publiczno-prywatnym zachowaniem jasnych zasad, w sposób transparentny. Kluczowe dla rozwoju gminy są mądre regulacje budowlane (uchwalenie dobrych planów zagospodarowania) oraz współpraca z sąsiednimi samorządami, wojewodą, starostą, KPN, WZMiUW, GDDKiA i Warszawą.
Uważam, że Łomianki nie wykorzystują swojej szansy.
Dlatego proszę Państwa o głos.

Jak ocenia Pani / Pan pracę ustępującego Burmistrza Łomianek?
Źle

Jak ocenia Pani / Pan pracę ustępującej Rady Miejskiej?
Przeciętnie

Jak ocenia Pani / Pan pracę ustępującej Rady Powiatu?
Przeciętnie

Ewa Krzyżowska

Ewa Krzyżowska

KOMENTARZE UŻYTKOWNIKÓW LOMIANKI.INFO

Komentarze zamieszczane na portalu są opinią użytkowników.

8 komentarzy

  1. Mariusz G.

    Najważniejsze jest tak jak zauważyła kandydatka, długofalowe myślenia o naszych Łomiankach. Zwłaszcza jeżeli chodzi o plany zagospodarowania. Teraz moim zdaniem burmistrz Dąbrowski razem z Lomianki Razem proponują rozwiązania nie uwzględniających spojrzenia w przeszłość zapominając, że najpierw trzeba zaplanować infrastrukturę a dopiero potem budować na terenach nadwiślańskich i zapraszać nowych mieszkańców.

    Pani Ewo duży plus ode mnie. Szkodą, że nie kandyduje pani z mojego osiedla.

    0
    0
    Odpowiedz
  2. dodo

    jeśli nic mi się nie zmieni to +1 odemnie
    fajnie byłoby coś zrobić z tym syfem między Wiślaną, Warszawską i Fabryczną – bank z jego klientami zastawiającymi chodniki, bazar z wylewającym się z niego bałaganem na całą okolicę, biedronka, stadion (butelki i puszki po meczach oraz bluzgi kibiców + męcząca muzyka)

    0
    0
    Odpowiedz
  3. Adam

    Podoba mi się Pani spojrzenie na temat rozwoju Łomianek. Bez stworzenia planu dróg a potem dopiero zabudowywania nowych terenów Łomianki będą rozwijały się wbrew aktualnym mieszkańcom Łomianek.

    Nie możemy do tego dopuścić, bo obudzimy się w nieprzyjaznej dla mieszkańców noclegowni.
    Najpierw infrastruktura potem budownictwo i to tylko jednorodzinne.

    0
    0
    Odpowiedz
  4. Witold Prawda

    Czy gdy Pani Krzyżowska dostawała swoje warunki zabudowy na domek w Łomiankach Dolnych to czy tam już była infrastruktura?

    Pod jaką zabudowę był pierwotnie przeznaczony teren gdzie obecnie stoją korty tenisowe należące między innymi do Pani Krzyżowskiej, jak Pani Krzyżowska kupowała ziemię pod korty?

    Dla siebie Pani Krzyżowska wz-ki na dom i korty uzyskała, więc dlaczego inni mają wz-ek na korty przy brzegowej nie dostać?
    Jakie jest zdanie Pani Krzyżowskiej na ten temat?
    Dlaczego PAni Krzyżowska nie kandyduje z okręgu w któym de facto mieszka czyli z Łomianek Dolnych?

    0
    0
    Odpowiedz
  5. Ewa krzyzowska

    Dziękuje za pytania i odpowiadam:

    W Łomiankach mieszkam od czasów szkolnych – najpierw w centrum, potem w Łomiankach Dolnych. Działkę na której mieszkam do dzis kupowaliśmy jeszcze z ważnym do koncowki lat 90tych planem zagospodarowania przestrzennego wg którego można było wybudować dom jednorodzinny na działce min 2000 m2. Taki też dom w oparciu o jeszcze obowiązujacy plan zagospodarowania postawiliśmy. Budowę prowadziłam zresztą – osobiście metodą gospodarczą? W ówczesnym planie zagospodarowania przestrzennego jednostka ta (czyli obszar który regulowały zapisy planu) był opisana jako tzw zabudowa pensjonatowa, co nie oznacza branży hotelarskiej, ale ekstensywne budownictwo jednorodzinne na dużych działkach. Z infrastruktury był wówczas prąd, wodkan nie było i nie ma. Gaz ciagnelismy wspólnie z sąsiadami na własny koszt. Swiadomie wybralam rejon wiejski Lomianek z zabudową mieszaną: rolną i pensjonatową. Chcielismy uciec od miasta i do tej pory niedogodnosci mieszkania na terenie wiejskim mi nie dokuczają. Około roku 2000 z mocy ustawy wygasły w Lomiankach plany zagospodarowania , a ówczesny Burmistrz nie uchwalił na czas nowych. Tak jest do tej pory w dużej części Łomianek. Gdybym budowala się obecnie musiałabym występować o w/z mimo, ze w momencie kupna w latach 90 tych moja dzialka byla działką budowlaną, a nie rolną.

    Działka na której prowadzę działalność – podobnie – była kupiona z zapisem pod sport i rekreację w jeszcze w latach 90 tych obowiązującym w Łomiankach planie zagospodarowania przestrzennego. Zgodnie z tym zapisem została też zrealizowana inwestycja. Nigdy nie kupowałem działek rolnych, jak to się teraz w Lomiankach dzieje (kupić rolę,a potem uzyskać w/z na budowę na działce rolnej). Nie było łatwo zlokalizować klub sportowy w strefie wyznaczonej do tego przez gminę, bo w latach 90 takich miejsc w Łomiankach było kilka z czego w zasadzie wszystkie będące w dyspozycji gminy. Mimo to podjęłam trud lokalizowania inwestycji zgodnie z wyznaczonym przez gminę miejscem w ówczesne obowiązującym planie zagospodarowania przestrzennego, za co oczywiscie odpowiednio drożej zaplacilam. Takie dzialania uwazam za uczciwe i zgodne z poszanowaniem prawa wlasnosci sasiadów.

    Nieznającym historii przypominam, ze kiedyś w Łomiankach nie bylo takiego chaosu jak teraz w przestrzeni – plany zagospodarowania obowiązywały na terenie całej gminy az do 2000 roku. Teraz nie obowiązują niestety dla większości terenu gminy Lomianki. Przez 15 prawie lat nie udalo sie uchwalic planów dla np rejonu większosci Doliny Lomiankowskiej wlącznie z terenami przyleglymi do os Pawłowo? Próbuję z tym walczyć, niestety pomimo oficjalnych deklaracji urzędu o potrzebie uchwalania planów niewiele się w tej sprawie realnie dzieje. Dlatego na bieżąco staram się wspólnie z innymi monitorować w/z wydawane w gminie dla terenów nie objętych planem. Jest ich niestety bardzo dużo i nie zawsze są wydawane z myślą o mieszkańcach, ale często o inwestorach. Jeśli jesteście Państwo zainteresowani, chętnie udostępnię listy w/z uzyskane z urzędu (zapytanie o informację publiczną w urzedzie gminy). Np w Dolinie Lomiankowskiej wydaje się pozwolenia na terenach rolnych na bliźniaki, powstają osiedla o nieakceptowalnym dla tego terenu zagęszczeniu. Bez odpowiedniej ilości parkingów, dróg etc. Obecnie tego typu „postagralne” osiedle buduje sie na przedlużeniun ul.. Spokojnej. Jest tez niestety groźba bloków na terenach Doliny Lomiankowskiej. O czym informowałam Burmistrza i wydział urbanistyki gminy od wiosny 2013 roku. Kopię wniosku inwestora uzyskałam rownież w trybie zapytania o informację publiczną. Uważam, ze jedyną skuteczną metodą na powstrzymanie chaosu urbanistycznego w gminie, jaki jest tu od około już 14 lat jest powrót do stanu w którym 100%gminy będzie znów pokryte planami miejscowymi i będziemy wiedzieli czego mozemyn się jako mieszkańcy spodziewać za płotem.

    Kandyduje z osiedla Pawlowo, bo tu spędzam większość mojego czasu. Tu stworzyłam rodzinne miejsce dla mieszkańców i z myślą o nich. Klub sportowy, który prowadzę miał od poczatku formule otwartą. Można przyjść pobawić się z dzieckiem, skorzystać bezpłatnie z infrastruktury dla dzieci. Napić się dobrej kawy. Goscimy Klub Mam wspolorganizowany przez Stowarzyszenie Pracownia i wiele innych inicjatyw. Udostępniamy klub na potrzeby mieszkańców, często bezpłatnie. Oczywiście prowadzimy tez działalność komercyjna. Nie występowalismy nigdy o dotacje z urzędu gminy, ani żadne inne dotacje. W Pawlowem jestem związana i z tym miejscem wiąże, mam nadzieję kilkanaście kolejnych lat mojego życia. To chyba wystarczające uzasadnienie.

    Z poważaniem,

    Ewa Krzyżowska

    0
    0
    Odpowiedz
  6. Sąsiad

    Pani Ewo. Szacunek.

    Proszę się nie przejmować prymitywnymi atakami. Na szczęście w Łomiankach mieszkają ludzie, którzy brzydzą się atakami personalnymi, agresją i nienawiścią.

    0
    0
    Odpowiedz
  7. Obserwator 2

    Tak dla Pani Ewy Krzyżowskiej. Proszę zwrócić uwagę, że uchylenie planów miejscowych było nakazane mocą ustawy. Od tego czasu chaos zapanował wszędzie, a tylko nieliczne samorządy uregulowały sytuację. Im bliżej miast, tym gorzej, bo trafia się maksymalne „premie” za zmianę statusu terenu z rolnego na budowlany.
    Od dawna zwracam uwagę, że świadomość mieszkańców wzrasta i sprawa uczestnictwa w planowaniu jest prawdziwym ruchem społecznym, który powoli przynosi zmiany. Ludzie aktywizują się wokół konkretnych celów.
    Najłatwiej plan miejscowy uchwalić tam, gdzie jest już siatka ulic, dróg, infrastruktura itd. O dziwo i na takich terenach w Łomiankach planów brak do dzisiaj !
    Powodzenia w nowej Radzie życzy Obserwator 2.

    0
    0
    Odpowiedz
  8. Temida

    No i co pan na to panie Witoldzie Prawda ??? Głupio Panu ???

    0
    0
    Odpowiedz

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *