www.LOMIANKI.INFO – LOMIANKOWSKI INFORMATOR SPOŁECZNO-KULTURALNY

www.LOMIANKI.INFO
ŁOMIANKOWSKI INFORMATOR SPOŁECZNO-BIZNESOWY

Fałszywy wybór

Zbliżają się kolejne wybory samorządowe, zostały niecałe dwa tygodnie, a wyborczego sporu programowego nie widać. Z jednej strony mamy zdecydowaną krytykę obecnych władz, a z drugiej ostrą kampanię propagandową za Nadwiślańską Obwodnicą Łomianek. Niezorientowany obserwator łatwo może dojść do wniosku, że sprawa usytuowania obwodnicy stanowi oś wyborczej walki. Pomysł zorganizowania referendum w tej sprawie w trakcie wyborów świadczy o tym wymownie.
Problem wylotu trasy S7 z Warszawy jest oczywiście niezmiernie ważny. Piętnaście lat temu pisałem o tym i mówiłem, że niebawem nasze miasto sąsiadować będzie z dużym i ruchliwym skrzyżowaniem. Odpowiedzią było wzruszenie ramion i stwierdzenie: – kiedy to będzie…
Burmistrz Łucjan Sokołowski już na początku swojej pierwszej kadencji mocno zaangażował się w pomysł przeniesienia planowanej od blisko trzydziestu lat trasy z korytarza pomiędzy KPN a Dąbrową Zachodnią na wał wiślany. Na pierwszy rzut oka pomysł wydawał się ciekawy i spodobał się wielu mieszkańcom. Zdecydowanie gorzej ocenili go fachowcy od drogownictwa i ochrony przyrody zajmujący się z urzędu tą problematyką. Ich opinia od samego początku była zdecydowanie negatywna. Burmistrz nie dawał jednak za wygraną i poświęcił tej koncepcji mnóstwo czasu i publicznych pieniędzy. Jak dzisiaj widzimy, bez efektu.

W najbliższym czasie będzie ostateczna decyzja o lokalizacji obwodnicy. Zapaść musi, bo pieniądze unijne czekać nie będą, a stan sprawy jest taki:
– Władze Warszawy nie chcą nawet słyszeć o pomyśle przedłużenia Wisłostrady w kierunku Łomianek i Kazunia i są zainteresowane wyłącznie wyjściem S7 w okolicach Wólki Węglowej i Cmentarza Północnego.
– Władze Czosnowa też nie wyrażają zgody na trasę wzdłuż wału na ich terenie.
– Dyrekcja Kampinoskiego Parku Narodowego akceptuje przebieg trasy w od dawna rezerwowanym korytarzu i określa go jako mniej szkodliwy dla środowiska.
– Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad zarekomendowała wojewodzie mazowieckiemu, który podejmie ostateczną decyzję lokalizacyjną, dwie wersje przebiegu trasy. Pierwszą w zarezerwowanym korytarzu, a drugą przez Łomianki okolicami ul. Granicznej, Brukowej do oczyszczalni ścieków i obok wału aż do Dziekanowa Polskiego, aby jeszcze na terenie naszej gminy wrócić na S7.
– GDDKiA nie jest obecnie zainteresowana budową mostu „Legionowskiego” i drogi przez niego przebiegającej (w przeciwieństwie do Urzędu Marszałkowskiego, który widzi potrzebę połączenia Legionowa z tzw. trasą Mszczonowską).
Jak więc ocenić niesłychanie agresywną wrzawę propagandową wokół NOŁ? Czy nie jest to próba odwrócenia uwagi od innych, nie mniej ważnych problemów naszej gminy? Obawiam się, że ktoś całkowicie świadomie chce wyborcom narzucić wyborcze decyzje według zupełnie fałszywych przesłanek. Dlaczego nakłania się mieszkańców, aby walczyli o coś, czego wygrać nie można? Świadome przemilczanie faktów i prezentowanie zdania wyłącznie jednej strony pozostawiam ocenie czytelników.

Andrzej Kaliński

Fałszywy wybór

KOMENTARZE UŻYTKOWNIKÓW LOMIANKI.INFO

Komentarze zamieszczane na portalu są opinią użytkowników.

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *