www.LOMIANKI.INFO – LOMIANKOWSKI INFORMATOR SPOŁECZNO-KULTURALNY

www.LOMIANKI.INFO
ŁOMIANKOWSKI INFORMATOR SPOŁECZNO-BIZNESOWY

Finał sprawy Domu Kultury

11 grudnia 2013 r. zamieściłem artykuł zatytułowany: "Kto naprawdę zamknął Dom Kultury w Łomiankach". Dzień wcześniej Komisja Rewizyjna rozpoczęła kontrolę instytucji pozostającej pod bezpośrednim nadzorem burmistrza Łomianek.

Podejrzenia o nieprawidłowościach w gospodarowaniu środkami publicznymi w Domu Kultury w Łomiankach skłoniły radnych Rady Miejskiej do podjęcia uchwały, w wyniku której Komisja Rewizyjna otrzymała upoważnienie do skontrolowania finansów Domu Kultury.

11 lutego Komisja Rewizyjna zakończyła kontrolę, w wyniku której powstał protokół, z którego można dowiedzieć się o rażących zaniedbaniach osób odpowiedzialnych za funkcjonowanie placówki…

W protokole czytamy: "Zachodzi podejrzenie, iż Dyrektor wykorzystywał dotację z budżetu gminy do realizacji prywatnych przedsięwzięć. (…) Niedopuszczalna zdaniem kontrolujących jest sprzedaż w Domu Kultury produktów z własnej działalności Dyrektora. (…) Jednostka nie prowadzi rejestru, ani żadnej innej dokumentacji, na podstawie której można określić obowiązek stosowania odpowiedniego trymu zamówień publicznych. (…) Nieuzasadnione wydatki z budżetu Domu Kultury, Dyrektor, p. Miłosz Manasterski realizował jako członek Zarządu Literatów (opłata wizowa – Ambasada Federacji Rosyjskiej (…) i inne, finansowane kartą płatniczą przez Dyrektora. (…) Wskazane uchybienia i nieprawidłowości świadczą o braku staranności w wydatkowaniu środków publicznych i stoją w sprzeczności z art. 254 ufp (…)."

Kontrolujący ponadto odnieśli się w protokole do kwestii zamknięcia Domu Kultury. Informacja burmistrza o braku środków okazała się nieprawdziwa.

"Łącznie Dom Kultury w miesiącu grudniu 2013 roku dysponował gotówką wysokości 189.582,54 zł. (…) Analizując przedstawione dokumenty można stwierdzić, że na dzień 10.12.2013 r. nic nie wskazywało na brak środków finansowych w Domu Kultury w Łomiankach. Zamknięcie jednostki było posunięciem nagannym, pozbawiającym jednostkę dodatkowych dochodów, a mieszkańców korzystania z ustalonych usług, w ramach zadań własnych gminy."

Pełny tekst protokołu: KONTROLA W DOMU KULTURY.

KOMENTARZE UŻYTKOWNIKÓW LOMIANKI.INFO

Komentarze zamieszczane na portalu są opinią użytkowników.

4 komentarze

 1. strażnik z Łomianek

  To jak zachodzą podejrzenia czy stwierdzono jednoznacznie jakieś nieprawidłowości? co to znaczy „zachodzą podejrzenia”? Zapoznałem się z tekstem protokołu jak również z odpowiedzią udzieloną przez Dyrektora Domu Kultury i jakie ja szary mieszkaniec mam odczucia? Czy chodzi oto żeby rozwiązywać problemy czy o rozgrywki polityczne? Jeżeli nieprawidłowości się pojawiły to należy je usunąć i tyle. Ani protokół z kontroli mi się nie podobał ani odpowiedź na protokół dyrektora domu kultury…jedno pismo warte drugiego moim zdaniem. Wasze „wojenki polityczne” pomiędzy niektórymi Radnymi a Burmistrzem niech zostaną „waszymi” i mam nadzieję,że zostanie to poza mieszkańcami…bo poziom protokołu kontrolnego jak również odpowiedź dyrektora pozostawiają w moim przekonaniu wiele do życzenia. Więcej dystansu i obiektywizmu, mniej emocji życzę radnym miejskim i burmistrzowi Łomianek…a współpracy pomiędzy radnymi i burmistrzem życzę mieszkańcom Łomianek…Rozumiem,że wybory się zbliżają,ale niech nikt nie myśli,że my wyborcy jesteśmy ślepi. Mieszkańcy podsumują całą kadencję zarówno radnych jak i burmistrza…to my będziemy radnych recenzować przy urnie…

  0
  0
  Odpowiedz
 2. Obserwator III

  Z tymi określeniami w protokołach trzeba bardzo uważać, zwłaszcza przy obecnych władzach. Chodzą słuch że burmistrz raz po raz wytacza sprawy sądowe przeciwko przecie mieszkańcom i radnym spowodowane głównie zbyt jednoznacznym określeniom w mowie lub w piśmie.
  Radni sprawdzali im okazane dokumenty nie mając pewności czy pokazano im wszystkie i nie będąc wybitnymi specjalistami od kontroli ich interpretacja stwierdzonych faktów mogła być niewłaściwa.Dlatego zawsze do protokołu ma prawo zgłosić swe zastrzeżenia kontrolowany i te zastrzeżenia winny zostać lub nie w podsumowaniu kontroli i przed wszczęciem dalszych działań, zwłaszcza w przypadku naruszenia prawa!
  Generalni czytając protokół i wyjaśnienie odnosi się wrażenie że Dyrektor mocno zawinił.

  0
  0
  Odpowiedz
 3. Jacek

  Wydaje się że protokół opisuje dokumenty, faktury i zlecenia czyli fakty, które komisja oceniła na podstawie okazanych jej materiałów. W protokole nie znalazłem luźnych dywagacji tylko konkrety, z których nikt nie wysuwa oskarżeń a jedynie wskazuje, że mogło dojść do czegoś i że powinno to zostać wyjaśnione przez służby które dokładnie przewietrzą Dom Kultury.

  Odpowiedź Dyrektora lub jego brak to kompromitacja tego człowieka, który sam sobie zaprzecza lub faktycznie przyznaje się do wskazanych w protokole nieprawidłowości.

  Dobrze by było żeby kontrole w DK przeprowadził np NIK

  0
  0
  Odpowiedz
 4. kubek

  Pięknie komentuje to Łomianki Rozum w felietonie:

  ” Łom-Piong – artysta (38)

  W miasteczku ŁomPiong mieszka sobie pewien artysta ale, że z artyzmu trudno jest wyżyć, przyjął posadę w urzędzie. Kieruje tam różnymi przedsięwzięciami, o których nie do końca ma wiedzę. Są ludzie, którzy się na tym znają i sprawy toczą się swoim torem. Pewnego razu okazało się, że rzeczy jednak nie poszły jak należy. Zabrakło pieniędzy. I przed artystą stanął iście hamletowski dylemat. Albo może poprosić tych, którzy dają pieniądze o dodatkowe fundusze albo zażądać środków grożąc, że jeśli ich nie dostanie, to zamknie prowadzoną przez siebie działalność.
  Nasz artysta poszedł po radę do towarzysza PioRusa ten przekazał mu decyzję: chodzenie po prośbie nie leży w naszych zwyczajach. W grę wchodzi tylko drugie rozwiązanie. Po zastanowieniu nasz artysta doszedł do wniosku, że daje ono dużo więcej okazji do wykazania się talentem aktorskim. Jest w tym dramatyzm, kontrapunkt, widownia, ruch sceniczny i jeszcze dużo innych mądrych rozwiązań, które są nie lada wyzwaniem dla prawdziwego twórcy. Przygotował scenariusz. Zapewniono odpowiednią widownię i rozpoczął się spektakl. Widownia przyjęła go tak jak było ustalone i wszyscy byli szczęśliwi. Gratulacjom nie było końca.
  Mało kto zwrócił uwagę, że w wyniku tej akcji jak nie było pieniędzy, tak nie ma. …”

  0
  0
  Odpowiedz

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *