www.LOMIANKI.INFO – LOMIANKOWSKI INFORMATOR SPOŁECZNO-KULTURALNY

www.LOMIANKI.INFO
ŁOMIANKOWSKI INFORMATOR SPOŁECZNO-BIZNESOWY

Finałowy Koncert Laureatów…

W dniach 24-31 maja 2009 r. odbywa się IX Międzynarodowy Konkurs Muzyczny im. Juliusza Zarębskiego. Tegoroczna edycja z uwagi na fakt 160 rocznicy śmierci, a także przygotowań do światowych obchodów 200 – lecia urodzin Fryderyka Chopina poświęcona jest pamięci Mistrza Fryderyka, wpływu jaki wywarł na przyszłe pokolenia polskich kompozytorów, w tym na Juliusza Zarębskiego – uważanego za kontynuatora osiągnięć kompozytorskich i pianistycznych swego wielkiego poprzednika. W związku z tym w czasie trwania Konkursu usłyszymy więcej niż podczas poprzednich edycji konkursowych utworów Chopina, najlepsze spośród których będziemy nagradzać. Ale w centrum uwagi znajduje się Juliusz Zarębski.

Patronat nad Konkursem tradycyjnie objęło Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, a także Burmistrz Łomianek Pan Wiesław Pszczółkowski, Wójt Izabelina Witold Malarowski, Starosta powiatu warszawskiego- zachodniego Pan Jan Żychliński.. Organizatorem jest Niepubliczna Szkoła Muzyczna o statusie szkoły publicznej w Łomiankach. Konkurs otwarty jest dla młodziutkich artystów w pięciu kategoriach wiekowych w przedziale od pięciu do osiemnastu lat. Przesłuchania odbywają się w następujących sekcjach instrumentalnych: fortepian solo, fortepian na dwa fortepiany i duet fortepianowy na cztery ręce, wiolonczela solo i z towarzyszeniem fortepianu oraz duet instrumentalny (z towarzyszeniem fortepianu i bez) oraz zespół kameralny. W Konkursie bierze udział 157 uczestników z Polski, Rosji, Estonii i Białorusi.

Obowiązki jurorów pełnią wybitni muzycy i pedagodzy, wśród nich najwybitniejsza polska pianistka, laureatka Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fr. Chopina, Profesor Akademii Muzycznej w Warszawie Pani Regina Smendzianka – jednocześnie Honorowa Przewodnicząca Jury. Przesłuchaniom przysłuchują się jurorzy: to znakomici pianiści wirtuozi Jerzy Romaniuk i Marek Drewnowski, skrzypaczka Magdalena Szczepanowska, wybitni wiolonczeliści prof. Andrzej Orkisz, Piotr Hausenplas i pierwszy koncertmistrz Filharmonii Narodowej w Warszawie Kazimierz Koślacz, któremu towarzyszy w obradach koncertmistrz Piotr Cegielski – wybitny skrzypek współpracujący z Nigelem Kennedy’m. Obowiązki jurorów pełnią też również kameraliści Swietłana Dumanska- Pinkosz i skrzypaczka Agata Sapiecha – znawczyni muzyki dawnej, a także gość z Konserwatorium Muzycznego z Petersburga, gdzie niegdyś studiował Mistrz Juliusz – prof. Lubov Lavneeva. Gościem Honorowym Konkursu jest praprawnuczka kompozytora Maria Regina Zarębska.

Finałowy Koncert Laureatów IX Międzynarodowego Konkursu Muzycznego im. Juliusza Zarębskiego odbędzie się w Integracyjnym Centrum Dydaktyczno–Sportowym w Łomiankach (ul. Staszica 1, wejście od ulicy Warszawskiej) w dniu 31 maja w niedzielę o godz. 14.00. Będzie to jednocześnie podsumowanie Konkursu wraz z rozdaniem nagród, ogłoszeniem wyników i Koncertem Nagrodzonych.

źródło: www.konkurs-zarebski.eu

Finałowy Koncert Laureatów...

KOMENTARZE UŻYTKOWNIKÓW LOMIANKI.INFO

Komentarze zamieszczane na portalu są opinią użytkowników.

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *