www.LOMIANKI.INFO – LOMIANKOWSKI INFORMATOR SPOŁECZNO-KULTURALNY

www.LOMIANKI.INFO
ŁOMIANKOWSKI INFORMATOR SPOŁECZNO-BIZNESOWY

Gorące hiszpańskie rytmy

W niedzielę 20 sierpnia br. w Auli Widowiskowej ICDS odbył się niecodzienny koncert muzyki hiszpańskiej – czyli tańce, pieśni i utwory instrumentalne oparte na folklorze ośmiu prowincji Andaluzji w Hiszpanii. Bohaterem tej imprezy był zespół „Solera” złożony z 40 osób (w wieku od 14 do 77 lat). Zainteresowanie łomiankowskich melomanów koncertem przeszło wszelkie oczekiwanie organizatorów. Po raz pierwszy w historii naszych cyklicznych imprez muzycznych – i tych, które odbywały się w Dąbrowie, i tych w Auli w ICDS – frekwencja wyniosła 360 osób! Nie trudno zgadnąć, że niektórzy musieli stać.
Atmosfera w Auli była naprawdę gorąca – w przenośni i dosłownie – przy takiej liczbie osób nawiew w sali nie zdawał egzaminu, a entuzjazm publiczności i wykonawców sięgał zenitu. Porywające rytmy, dźwięk kastanietów i przepiękne kolorowe stroje tancerek tworzyły wspaniałe widowisko. Kunszt i gracja z jaką Hiszpanki wykonywały skomplikowane układy choreograficzne jest chyba nie do powtórzenia… „Solera” zaprezentował swój program na dobrym poziomie artystycznym, chociaż członkowie zespołu są amatorami. Może w Łomiankach też powstanie taki wielopokoleniowy zespół?
Wśród obecnych w Auli gości byli też przedstawiciele Ambasady Hiszpańskiej – m.in. pan Gonzalo de Salazar. Współorganizatorem pobytu zespołu „Solera” w Polsce, był dziecięcy zespół muzyki ludowej „Kapela Vistula” wraz z kierownikiem – Jerzym Burdzy. Młodzi polscy „artyści” wspólnie z hiszpańskimi zaprezentowali na koniec pierwszej części jeden utwór – śpiewając… po hiszpańsku.
Przez trzy dni poprzedzające koncert, w ICDS trwały warsztaty tańca hiszpańskiego prowadzone przez członków zespołu SOLERA. Pierwszego dnia zgłosiło się ok. 50 uczestników w bardzo różnym wieku. Niektórzy przyszli tylko popatrzeć, ale gorące rytmy nie pozwoliły usiedzieć na miejscu, a piękne Hiszpanki w roli instruktorek były dodatkową atrakcją. Nawet problemy językowe nie stanowiły przeszkody, by nauczyć się choć kilku skomplikowanych kroków hiszpańskiego tańca. Warsztaty okazały się wspaniałą zabawą, a najodważniejsi „studenci” wystąpili we wspólnym tańcu na niedzielnym koncercie.

Marzena Chmielarz

Gorące hiszpańskie rytmy

KOMENTARZE UŻYTKOWNIKÓW LOMIANKI.INFO

Komentarze zamieszczane na portalu są opinią użytkowników.

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *