www.LOMIANKI.INFO – LOMIANKOWSKI INFORMATOR SPOŁECZNO-KULTURALNY

www.LOMIANKI.INFO
ŁOMIANKOWSKI INFORMATOR SPOŁECZNO-BIZNESOWY

Historia i Dogmat nr 1.

Ciekawe, że tekst o Dogmacie nr 1 nadesłany przez Obserwatora 2 wywołał aż takie reakcje. Obserwator 2 przesłał drobną uwagę:

– Szanowni Państwo ze Stow. Łomianki Razem, jestem wdzięczny za udostępnienie mapki historycznej powodzi z roku 1844 (!!).
Będę jednak wdzięczny za pokazanie aktualnego stanu zagrożenia powodziowego. Z pewnością w Urzędzie znajduje się taki materiał. Będę wdzięczny za jego opublikowanie – w ramach rzeczowej dyskusji o Dogmacie nr 1, którą Państwo podjęli ku memu zadowoleniu.
Dodać więc należy, że Gmina nie jest równomiernie narażona na zalane. Fala powodziowa np. 4-metrowa, najpierw spowoduje wyrwę w gruncie koło wału i w starorzeczu (wbrew Dogmatowi woda płynie tam gdzie niżej), następnie rozleje się po Gminie; jednak w Dąbrowie Zachodniej sięgnie 0,5 m, ale w Łomiankach Dolnych, Dziekanowie itd – już około 1,5 m. A to jest spora różnica.
Wszyscy w większości mieszkamy na terenach zagrożonych zalaniem, ale jakby nie do końca niebezpieczeństwo jest jednakowe. Jednym fala może po prostu porwać domy z nurtem, domy drugich zalać do 1 piętra, a innym zaledwie podtopić posesję.
Co Państwo, jako starający się o odrolnienie sporych terenów nad Wisłą o tym myślicie ?
Pozdrowienia, Obserwator 2.

KOMENTARZE UŻYTKOWNIKÓW LOMIANKI.INFO

Komentarze zamieszczane na portalu są opinią użytkowników.

7 komentarzy

 1. XYZ

  Wydaje mi się, że takie mapy zagrożenia powodziowego widziałem w Urzędzie. Widać na nich gdzie woda będzie do kostek a gdzie powyżej głowy. To chyba nie jest to samo zagrożenie?
  Jak tam Deweloperzy Razem, po tym artykuliku już trzeba ceny obniżyć pod wasze szeregowce w Dolinie Łomiankowskiej, czy dopiero za chwilę, jak się wszyscy o tym rozgadają?
  Oj, nie będzie wam łatwo z tym Laborantem.

  0
  0
  Odpowiedz
 2. Gas

  Chciałbym przypomnieć wszystkim zainteresowanym „koncepcje ewakuacji Łomianek” z 2011 roku.

  Na mapie widać obszar zalewowy przy określonej wysokości fali.

  Materiał trochę długi, ale myślę, że wyjaśni kilka spornych kwestii.

  http://www.lomianki.info/document.php?did=2190

  Moim zdaniem, urbanizowanie terenów położonych najbliżej Wisły, jest wielkim nieporozumieniem.

  Pozdrawiam!

  0
  0
  Odpowiedz
 3. XYZ

  Halo!
  Deweloperzy Razem!
  Coś jakby zatkało. Trzeba szybko wymyślić jakąś imprezkę na dowolnie nieaktualny temat, bo inaczej ludzie się rozgadają o waszych gruntach i będzie cienko.
  Najlepszy temat to S-7, można napuścić ludzi na tych z Dąbrowy i awantura gotowa a tymczasem po cichu wz-tecz raz, szeregowiec – dwa, naiwny nabywca – trzy. I załatwione.
  Oj, ciężkie jest życie dewelopera! Ile to trzeba głupot nawypisywać, żeby na waciki zarobić.

  0
  0
  Odpowiedz
 4. inżynier

  do xyz
  widzę ,że poziom dyskusji przeniesiony z posiedzeń Rady i forum.gazeta.pl
  dla mnie szkoda czasu na dyskusje na tym poziomie

  0
  0
  Odpowiedz
 5. XYZ

  No pewnie.
  Nawet można się elegancko obrazić, żeby tylko nic na ten temat nie mówić. No bo przecież Deweloperzy Razem to siostry miłosierdzia i na niczym innym im nie zależy tylko na szczęśliwości powszechnej a forsowanie ich na siłę przez Urząd to zwykły zbieg okoliczności przecież.
  Ale imprezkę zrobimy, prawda?

  0
  0
  Odpowiedz
 6. Obserwator III

  Można włożyć miedzy bajki legendę o niezatapialności Łomianek. Perspektywa wody 50-letniej jest bardzo poważną groźbą. Korona walów nie jest wyrównana, a ich stan jest różny w różnych miejscach. Fala powodziowa maksymalnie może sięgnąć nawet podstawy skarpy w okolicach Dolnej i Zachodniej. Przy czym oczywiście im niżej tym gorzej. Rolnicza jest kolejną granicą zalewową, przy mniejszym poziomie. Dalej w kierunku Wisły teren się obniżą w tym ok 90% ziem przewidzianych do odrolnienie przez Łomianki Razem.

  0
  0
  Odpowiedz
 7. tomasz

  moim zdaniem chcą:

  – zbudować na odrolnionych terenach Kępy domy w kształcie falochronu (tzw falowce, jak w Gdańsku), sami mieszkają pewnie na Dąbrowie, a te falowce wcisną przyjezdnym niezorientowanym w mapach powodziowych. ci zaś przyjmą falę powodziową na klatę, a w zasadzie na blok/segment/bliźniak. potem burmistrz odznaczy ich szablą, pewnie pośmiertnie

  – odrolnić, ale tak żeby dostać zgodę na zabudowę na 12 m wysokości. wtedy wybudują na palach i woda im przeleci pod domem. jak w holandii. jeszcze na to dostaną dotacje z UE, jako, że Kępa to teren wiejski, a dom na palach to innowacja przecież, przynajmniej w Polsce. i burmistrz ich wtedy odznaczy szablą za innowacje.

  które lepsze?

  tak czy inaczej szable dostaną, jak poniżej 😉 http://www.youtube.com/watch?v=rmjnfI3tcCw

  0
  0
  Odpowiedz

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *