www.LOMIANKI.INFO – LOMIANKOWSKI INFORMATOR SPOŁECZNO-KULTURALNY

www.LOMIANKI.INFO
ŁOMIANKOWSKI INFORMATOR SPOŁECZNO-BIZNESOWY

II Bitwa pod Łomiankami // VIDEO

W minioną sobotę – 22 września 2012 roku, na terenie Wilczeńca przy ul. Kościelna Droga – miała miejsce druga edycja inscenizacji historycznej pt. Bitwa pod Łomiankami, czyli widowiska przypominającego niezwykłe dzieje polskiej jazdy i kawalerii. Odbyło się ono niedaleko historycznego miejsca, gdzie 19 września 1939 roku miała miejsce ostatnia szarża kawalerii II Rzeczypospolitej – 14 lwowskiego pułku Ułanów Jazłowieckich.

W przeciwieństwie do zeszłorocznej rekonstrukcji, scenariusz nie był jednolitą, ciągłą historią, a zestawem niezależnych epizodów, co mogło wywołać lekkie wrażenie braku dynamiki, mimo że na polu bitwy działo się naprawdę wiele. W przedstawieniu wzięły udział: 2 samoloty, 10 pojazdów zmechanizowanych, 62 konnych oraz ponad 150 pieszych żołnierzy.
Po rekonstrukcji wszystkie oddziały biorące udział w inscenizacji zaprezentowały się w kilkunastominutowej defiladzie.

Bardzo dużym zainteresowaniem cieszyła się (zwłaszcza wśród najmłodszych) możliwość wejścia na pole bitwy oraz dotknięcia, a nawet przejechania się jednym z pojazdów występujących w przedstawieniu, możliwość załadowania broni czy też rozmowy z rekonstruktorami.

Po przerwie nastąpił występ orkiestry „Pipers and Drum”” z Częstochowy oraz widowisko „”Ognie Pamięci – Kampinos 1944″” poświęcone żołnierzom Armii Krajowej oraz lotnikom lecącym z pomocą dla Powstania Warszawskiego zakończone pokazem sztucznych ogni i puszczeniem lampionów.

Rekonstrukcji towarzyszył piknik, w trakcie którego organizatorzy zapewnili stoiska gastronomiczne oraz możliwość odwiedzenia jednego z kilku stoisk handlowych – głównie tematycznie związanych z militariami.

Orientacyjnie podczas głównego punktu programu – czyli inscenizacji – na terenie klubu Wilczeniec zgromadziło się około 5000 osób, czyli mniej więcej tyle, ile podczas pierwszej zeszłorocznej edycji.

Należy zauważyć, że pasjonaci i zagorzali tropiciele tego typu widowisk – podkreślali, że mimo, że tegoroczne widowisko nie zaskoczyło niczym nowym w stosunku do zeszłorocznego, to i tak łomiankowska inscenizacja wpisała się w kalendarium największych inscenizacji historycznych w kraju.”

II Bitwa pod Łomiankami // VIDEO

KOMENTARZE UŻYTKOWNIKÓW LOMIANKI.INFO

Komentarze zamieszczane na portalu są opinią użytkowników.

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *