III edycja Bitwy pod Łomiankami // foto
W niedzielę – 22 września 2013 r. – na terenie klubu Wilczeniec odbyła się III edycja inscenizacji historycznej Bitwa pod Łomiankami. Inscenizacji towarzyszył koncert orkiestry Policji, a okolice „pola bitwy”” otaczały stoiska handlowe.
Tak jak i w poprzednich latach inscenizacja przypomniała wydarzenia z 19 września 1939 roku, kiedy to w okolicach Łomianek miała miejsce ostatnia szarża kawalerii II Rzeczypospolitej – 14 lwowskiego pułku Ułanów Jazłowieckich.
W inscenizacji – jak informuje organizator imprezy Paweł Rozdżestwieński – brało udział: 110 rekonstruktorów (80 po stronie polskiej, 30 po stronie niemieckiej), 68 rekonstruktorów na koniach, 42 ludności cywilnej, 11 pojazdów mechanicznych (czołgi, wozy pancerne, armaty) oraz jeden samolot.
Całą imprezę obserwowało podobnie jak w zeszłych latach około 5000 widzów. Nowością była transmisja „”na żywo”” w internecie. Strony internetowe, na których była transmisja, zarejestrowały wg. organizatorów około 16 500 odbiorców.
redakcja@lomianki.info
foto: Aleksandra Moraczewska
„
KOMENTARZE UŻYTKOWNIKÓW LOMIANKI.INFO
Komentarze zamieszczane na portalu są opinią użytkowników.
19 komentarzy
Wyślij komentarz
Łomianki świętowały 75. urodziny Mistrza. Wyjątkowy jubileusz Henryka Miśkiewicza
Tak jak przypuszczaliśmy, jubileuszowy koncert z okazji 75. urodzin Henryka Miśkiewicza okazał się jednym z...
Prezes Komunikacji Miejskiej Łomianki podsumowuje kadencję. Inwestycje, umowa z ZTM, problemy kadrowe
Prezes Komunikacji Miejskiej Łomianki Sp. z o.o. Paweł Gutkowski przedstawił podsumowanie działań realizowanych przez...
„Znowu zostaliśmy postawieni pod ścianą”. Radni wstrzymują decyzję o 10-milionowej pożyczce
Radni Rady Miejskiej w Łomiankach nie poparli projektu uchwały dotyczącej zaciągnięcia pożyczki w wysokości 10 mln zł...
Długi weekend na Mazowszu!
Rowerem, kajakiem albo pieszo. Mazowsze to idealne miejsce dla wielbicieli zamków, skansenów, pałaców, meandrów rzek i...
„Informacje z Mazowsza” – program informacyjny samorządu województwa mazowieckiego #152
A w tym wydaniu programu informacyjnego samorządu województwa mazowieckiego "Informacje z Mazowsza" mówimy m.in. o...
14,99 proc. podwyżki za wodę i ścieki? ZWiK Łomianki wydał oświadczenie, ale nie odpowiedział na pytania
W trakcie dyskusji o zmianie taryf za usługi wodno-kanalizacyjne wielokrotnie padała liczba 14,99 proc. W związku z...
Dzień Dziecka w Łomiankach. Zobacz relację FOTO-VIDEO z imprezy i życzenia dla najmłodszych
Dużo radości, szczęścia, zdrowia i bezpieczeństwa, szerokiego uśmiechu, spełnienia marzeń, świetnej zabawy, rozwijania...
XXVIII Sesja Rady Miejskiej w Łomiankach. Decyzja w sprawie pożyczki 10 mln złotych odroczona
Podczas XXVIII Sesji Rady Miejskiej w Łomiankach, która odbyła się 28 maja 2026 roku, radni rozpatrywali projekt...
Znamy zwycięzców loterii „PIT w Łomiankach” 2026
27 maja 2026 roku przy Urzędzie Miejskim w Łomiankach odbyło się losowanie nagród drugiej edycji loterii „PIT w...



















































Fantastyczne widowisko. Dzięki burmistrzowi Tomaszowi Dąbrowskiemu możemy w końcu poczuć patriotyzm w Łomiankach. Każdy prawdziwy patriota powinien być tego dnia na Bitwie pod Łomiankami.
Dobre zdjęcia. Czy planujecie w tym roku film z bitwy?
Szkoda tylko, że większość widowiska odbyła się przed lożą VIP-owską a zwykli Kowalscy musieli oglądać wszystko z daleka. W poprzednich latach było to lepiej „rozciągnięte” w terenie. Mam nadzieję, że za rok nie będzie kolejnej inscenizacji. Byłoby to już bardzo niesmaczne.
Łomianki z powodzeniem budują swoją tożsamość historyczną. A co z tożsamością dzisiejszą. Na rekonstrukcję nie zaproszono radnych (za wyjątkiem kilku zaprzyjaźnionych). Czy na takiej małostkowości można coś budować?
za rok to dopiero będzie IMPRA! To będzie przed wyborami,także się bedą promować!! oj będą!
Radnych opozycji nie zaproszono, bo na sesji na której podnieśli sobie diety o 60% nie dali nawet złotówki na bitwę – są więc dla nas wszystkich personami non grata i nikt ich nie chce oglądać.
Zgadzam się z Wickiem – dlaczego widowisko głównie odbywało się przed zagrodzoną lożą VIPowską? Mam nadzieję, że w przyszłym roku inaczej to zorganizują, skoro jest to dla zwykłych ludzi i dzieci, żeby zachęcać ich do nauki historii.
Niestety trzecia bitwa wypadła w moje ocenia słabo. Nie wiem czy to wina przygotowania inscenizacji czy zmęczenia materiału. Odniosłem wrażenie, że oglądanie trzeci raz tych samych pokazów nie ma już sensu.
Łudziłem się, że zobaczę w tym roku coś ciekawego, jednak jest tak jak z inscenizacją pod Grunwaldem – można obejrzeć raz, dwa razy, ale kolejny to już lekka przesada.
Byłam pierwszy raz i inscenizacja bardzo mi się podobała. Szarża ułanów na koniach wspaniała. Organizacyjnie należą się słowa uznania, choć tak jak zauważyli nie tylko widzowie oddaleni od trybuny z burmistrzem nagłośnienie trochę zawiodło.
Jako, że widowisko robi duże wrażenie polecam aby nie robić go co roku bo się zdewaluuje i spowszednieje. Moim zdaniem raz na dwa, trzy lata wystarczy. Wtedy będzie cały czas świeżym i oczekiwanym wydarzeniem.
Niby wszystko fajnie i widowiskowo, ale jakoś bez spodziewanego napięcia. Chyba za często i zbyt monotematycznie.
Wydaje mi się, że Łomianki powinny odpocząć minimum rok od „bitwy”.
To odpoczywajcie drodzy radni, i tak was, ani waszego partyjnego portalu nie zapraszam na bitwę.
Nie zapraszasz? A kim ty jesteś „lomiankowianin” żeby zapraszać czy nie zapraszać na wydarzenie publiczne? To twoja prywatna bitwa jest? 😉
Ależ ten „łamiankowianin” sympatyczny. Czy to ktoś z organizatorów?
Natomiast bez zaproszenia wtranżolił się w długim obfajdanym przez gołębie chałacie burak z Burakowa przez co zakłócił całe widowisko.Pewnie jak zwykle przyszedł tupać i gwizdać ale nie było kolektywu PO więc wytupał z siebie tylko gaza .
„łomiankowianin” napisał:
To odpoczywajcie drodzy radni, i tak was, ani waszego partyjnego portalu nie zapraszam na bitwę.
Właśnie takimi wypowiedziami dajesz prawdziwy obraz tego jak się zachowują „zapraszający”.
Chamstwo i jeszcze raz chamstwo. Takiego chamstwa w Łomiankach jeszcze nie było jak to napływowe zza Żelazowej Woli.
i jeszcze jedno.
nie podpisuj się jako „łomiankowianin” bo jedyne co cię łączy z Łomianki to ciepły stołek i coroczny iwent, czyli kasa
Czy entanol ,mooca, mieszaniec to wysłannicy poprzedniego super władcy .Dla was rycerska braci pozdrowienia od wszystkich łomiankowiczów /jestem napływowy i nie wiem czy mogę /.I jeszcze jedno ta obecna władza i radni są również do wymiany.
Jak forma, taka i treść, potem się dziwicie, że jesteście personami non grata:-)
Drogi Lomiankowianinie. Rzucasz tu błotem na lewo i prawo w ludzi, którzy się wpisują. Uważaj, bo możesz przy tym sam się nieco ubrudzić. Kogo nie lubisz? Może powiedz otwarcie i będzie wszytko jasne. A jeśli nie lubisz tej strony to przecież nie ma przymusu żeby tu wchodzić. Jak ja nie lubię jakiejś strony to tam nie bywam.