www.LOMIANKI.INFO – LOMIANKOWSKI INFORMATOR SPOŁECZNO-KULTURALNY

www.LOMIANKI.INFO
ŁOMIANKOWSKI INFORMATOR SPOŁECZNO-BIZNESOWY

Instruktor ignorant?

Podczas zorganizowanego przez Urząd Miasta w dniu 1 czerwca imprezy „Bezpieczne Wakacje”” z okazji Dnia Dziecka jednym z punktów programu był „”Egzamin na kartę rowerową””. Jeden z użytkowników naszego portalu przesłał nam list, który poniżej publikujemy…


Szanowni Państwo,
Podczas organizowanych w dniu 01.06.2008 r. egzaminów na kartę rowerową Pan przedstawiany przez Strażniczkę Straży Miejskiej jako osoba odpowiedzialna za szkolenie dzieci (starszy mężczyzna w okularach i szarej czapce z daszkiem na głowie) instruował młodych rowerzystów w zakresie jazdy na rondzie. Informował, że obowiązkowym jest wysunięcie lewej ręki przy wjeździe na rondo i kontynuowanie w ten sposób jazdy do opuszczenia ronda. Kiedy przekazałem Panu informację, iż to co nakazuje dzieciom jest niezgodne z przepisami Jegomość stwierdził – Skoro nie wie Pan, że zmiana kierunku jazdy wymaga zasygnalizowania, a przy wjeździe na rondo zmienia Pan kierunek to nie mamy o czym rozmawiać! Dla podkreślenia swojej wyższości niemiły Pan odsunął mnie wielkopańskim gestem 🙂 i odwrócił się ostentacyjnie z szyderczym uśmiechem.
To smutne, że naszą latorośl edukuje ktoś absolutnie do tego nie przygotowany, a przy tym tak ignorancki! Strach pomyśleć jakie jeszcze błędy imputuje naszym dzieciom!

Poniżej przedstawiam jednoznaczne stanowisko Komendy Głównej Policji Sekcji Ruchu Drogowego:
„”Jazda po rondzie nie różni się niczym od jazdy po zwykłym skrzyżowaniu. Ponieważ przy wjeździe na rondo nie zmieniamy kierunku jazdy (skręt jest wymuszony jedynie geometrią jezdni), więc bezzasadne jest w takim przypadku użycie kierunkowskazu. Użycie lewego kierunkowskazu może oznaczać tylko i wyłącznie chęć zmiany pasa ruchu. Nie ma też potrzeby, jeszcze przed wjazdem na rondo, sygnalizowania prawym kierunkowskazem zamiaru skrętu w pierwszą ulicę odchodzącą od ronda. Jednak specyfika polskiej infrastruktury drogowej, mowa tu o malutkich rondach, wymusza niekiedy użycie prawego kierunkowskazu jeszcze przed wjazdem na rondo. A to z tej prostej przyczyny, iż po wjechaniu na rondo może być już po prostu za późno na zasygnalizowanie skrętu w pierwszą w prawo. Bezwzględnie obowiązkowe jest włączenie odpowiednio wcześnie prawego kierunkowskazu przed opuszczeniem ronda. Oczywiście zjazd z ronda, o ile specyfika i znaki nie pozwalają inaczej, jest możliwy tylko i wyłącznie z pasa zewnętrznego. Niedopuszczalne jest opuszczanie ronda z pasa wewnętrznego lub środkowego.””

z wyrazami szacunku
zaniepokojony rodzic


Autorowi listu za sygnał serdecznie dziękujemy. Prośbę o wyjaśnienie zajścia wysłaliśmy do Straży Miejskiej oraz rzecznika Urzędu Miejskiego – mamy nadzieję na odpowiedź.

redakcja@lomianki.info

KOMENTARZE UŻYTKOWNIKÓW LOMIANKI.INFO

Komentarze zamieszczane na portalu są opinią użytkowników.

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *