www.LOMIANKI.INFO – LOMIANKOWSKI INFORMATOR SPOŁECZNO-KULTURALNY

www.LOMIANKI.INFO
ŁOMIANKOWSKI INFORMATOR SPOŁECZNO-BIZNESOWY

Jak po sznurku… // VIDEO

OCZYWISTA OCZYWISTOŚĆ

Komisja Rewizyjna Rady Miejskiej (składająca się w większości z radnych z Komitetu burmistrza Tomasza Dąbrowskiego) pozytywnie zaopiniowała wykonanie budżetu oraz wystąpiła z wnioskiem do Rady Miasta o udzielenie burmistrzowi absolutorium…
Rada Miejska głosami radnych burmistrza udzieliła burmistrzowi Tomaszowi Dąbrowskiemu absolutorium.

Co w tym dziwnego? Nic. W sytuacji kiedy radni z komitetu burmistrza w minionym roku, zgodnie z oczekiwaniami burmistrza przyjęli zaproponowany przez niego budżet, po czym przyjęli zaproponowane przez burmistrza zmiany i przesunięcia w budżecie, oczywiste jest to, że zagłosują – oczywiście zgodnie z oczekiwaniami tego samego burmistrza – za pozytywną oceną wykonania tego, co sami wcześniej zatwierdzili.

DYSKUSJA I EMOCJE

Radny Marcin Etienne zgłosił wiele uwag dotyczących gospodarności, racjonalności, uczciwości, sumienności, rzetelności i przedsiębiorczości działań burmistrza w roku 2017. Zwracał m.in. uwagę na problem „braku nadzoru inwestorskiego oraz zmarnowanych środków” i „wielomiesięczne opóźnienie” związane z remontemul. Warszawskiej. Zwrócił też uwagę, że prowadzone przez burmistrza „batalie sądowe spowodowały straty dla budżetu gminy sięgające setek tysięcy złotych”. Radny Etienne podkreślał, że „Instytucje zewnętrzne zmuszone były wielokrotnie interweniować z uwagi na nierzetelne dokumenty przygotowywane przez burmistrza…”. Na koniec swojego wystąpienia radny wręczył burmistrzowi Dąbrowskiemu własnoręcznie wykonaną papierową marionetkę, za to „że Łomianki Burmistrza mają. Wskazują na to ewidentnie podpisy składane pod niektórymi dokumentami. Pełni on jednak w gminie rolę drugoplanową”.Wystąpienie radnego próbowali przerywać niejednokrotnie przewodniczący Tadeusz Krystecki i inni radni z komitetu burmistrza. Radna Joanna Roszkowska – niczym znana z ekscentrycznych zachowań poseł Krystyna Pawłowicz – oświadczyła, że marnowany jest jej czas i że wychodzi… i wyszła. Zachowanie radnych burmistrza zdziwiło i oburzyło zgromadzonych mieszkańców, przy których i tym razem pojawiała się Straż Miejska wezwana przez otoczenie burmistrza.

Po wystąpieniu radnego Etienne burmistrz Tomasz Dąbrowski powiedział, że „nie dalej jak dwa tygodnie temu odbierałem trzecie miejsce dla Łomianek od marszałek Struzika w sprawie zrównoważonego rozwoju”.

W odpowiedzi na zarzuty radnego głos w imieniu burmistrza zabrał wiceburmistrz Piotr Rusiecki. Grzmiał m.in., że na osiedlu Bajkowym, z którego jest radny Etienne, „powstało zero inwestycji”, co wydaje się dość dziwnym zarzutem mając na uwadze fakt, że to burmistrz proponuje jakie inwestycje będą zaplanowane w budżecie.

Wiceburmistrz Rusiecki przy okazji atakował radnych oraz zgromadzonych mieszkańców: „To nie jest Pani podwórko, to jest sesja Rady Miejskiej, a nie cyrk”, „Czy ja mogę prosić o uciszenie tego towarzystwa?”, „To nie jest pana folwark…” – wykrzykiwał upoważniony przez burmistrza Dąbrowskiego urzędnik – „Dochody budżetu gminy zostały wykonane na poziomie 99,16% […] Wydatki majątkowe zostały zrealizowane na poziomie 97,65%. Pokaż mi kto robi taki budżet panie Etienne! Pokaż mi pan! Nie jesteś mi w stanie pokazać, bo u pana wydatki majątkowe są zero!”.
Wiceburmistrz odniósł się m.in. do opóźnień remontu ulicy Warszawskiej: „Na 30 dni, 20 dni było deszczowych…” , „Taka sama sytuacja była w październiku”, „No niestety padał tutaj deszcz, ale takie są fakty…”, „Pokazujemy Łomianki w dobrym świetle… Wy chcecie obrzydzić Łomianki mieszkańcom. My robimy odwrotnie!” stwierdził odnosząc się do zarzutu wydawania za pieniądzepubliczne folderów pokazujących tylko radnych z komitetu burmistrza.„Państwu się to nie podoba, wiem, bo wam się nic tutaj nie podoba.” – zakończył wystąpienie, w którym niejednokrotnie odnosił się do czasów (8 lat temu), kiedy burmistrzem był Wiesław Pszczółkowski.

Radny Adam Salwowski przypomniał m.in., że Piotr Rusiecki i Tadeusz Krystecki byli kiedyś właśnie z komitetu Wiesława Pszczółkowskiego.

W imieniu radnych niezależnych wypowiedziała się radna Małgorzata Żebrowska-Piotrak: „Nie powinniśmy znajdować fałszywej satysfakcji jedynie w tym, że budżetowa buchalteria nie wzbudza zastrzeżeń. Można stawiać sobie ambitne wyzwania i je realizować, jednak jak to dostrzegł radny Marcin Etienne, realizacja zeszłorocznego budżetu budzi wiele wątpliwości. Z uwagi na powyższe klub radnych niezależnych będzie głosował przeciwko udzieleniu absolutorium”. Radna podziękowała skarbnik gminy za sprawne prowadzenie spraw finansowych gminy.
Radna Żebrowska-Piotrak odniosła się też do wcześniejszych wypowiedzi wiceburmistrza Rusieckiego: „My się nie wyprowadzimy z Łomianek, bo Łomianki to również nasze miejsce zamieszkania. Czy to się panu podoba czy nie”.

„Sesja absoloturyjna, to sesja szczególna. Jestem zbulwersowany tym, co się tu dzieje. Wynika to z tego, że władza nie jest gotowa na przyjęcie jakiejkolwiek krytyki. A przecież to sprawa normalna, że mogą być różne zdania” – skwitował radny Wojciech Berger z klubu radnych niezależnych.

Radny Paweł Słupski Kartaczowski przewodniczący klubu radnych komitetu burmistrza powiedział, że: „Zamiast tak długiej i burzliwej dyskusji wystarczyłoby, by każdy z nas powiedział, że naszą gminą rządzi dobry gospodarz. Szkoła w Dąbrowie, szkoła w Dziekanowie Polskim, przedszkole w Dziekanowie, boisko, oszczędności, ponad 20 ulic. To są efekty pracy burmistrza i radnych z komitetu Tomasza Dąbrowskiego” .

PODZIĘKOWANIA DLA SWOICH

Absolutorium zgodnie z arytmetyką polityczną (12 głosów: ZA, 7 głosów: PRZECIW) zostało przyjęte. Podniesienie rąk radnych mieszkańcy komentowali: „Na komendę, Na sznurku, wszystko na sznurku…” . Radni z komitetu burmistrza wynik swojego głosowanie nagrodzili brawami.

Burmistrz Tomasz Dąbrowski podziękował swoim radnym: „Składam podziękowanie za udzielenie absolutorium tym radnym, którzy głosowali za udzieleniem mi absolutorium. To nic innego, jak konsekwencje podjętych wcześniej decyzji inwestycyjnych. Te decyzje to jest logika naszego programu wyborczego. To idzie jak po sznurku. Przypominam. Nasz program wyborczy, to jedyny program wyborczy na lata 2014-18, który uzyskał akceptacje społeczną. Pozostałe to czysta uzurpacja. No sami wiecie…”, „Wy się nie wyłamaliście, to co obiecaliście realizujecie, żadnej zdrady, nie było…”.

Na koniec radni z komitetu burmistrza Dąbrowskiego i jego pracownicy wręczyli burmistrzowi kwiaty.

Jak po sznurku... // VIDEO

KOMENTARZE UŻYTKOWNIKÓW LOMIANKI.INFO

Komentarze zamieszczane na portalu są opinią użytkowników.

9 komentarzy

 1. czytelnik

  Kolejny raz „relacja” w gazecie łomiankowskiej mija się z tym co widać na zapisie filmowym. Dobrze że jest niezależne Info gdzie można zobaczyć jak się naprawdę zachowuje burmistrz i jego urzędnik Rusiecki. Jak się zachowują radni, którym za naszepieniądze są wystawiane laurki

  Wstyd Panie Dąbrowski, wstyd Panie Bartoszewski, wstyd Pani Kuczera! Wierzyłem w to co mówicie, ale się zawiodłem!

  0
  0
  Odpowiedz
 2. Piotr Rusiecki na Burmistrza!

  Piotr jest najlepszy i bardzo dobrze dopieprzył cyrkowcom. Powinien jeszcze mocniej. Bez Piotra burmistrz Dąbrowski jest słaby. Cały czas mam nadzieję że to Piotr będzie kandydował na burmistrza i ostatacznie dokończy czyszczenie i wprowadzi Dobrą zmianę w Łomiankach do końca. Powinno się też wymienić część radnych z otoczenia Piotra bo widać że niektórzy są zbyt slabi. Powinni brać przykład z p.Roszkowskiej która już nauczyła i potrafi stawać w obronie polityki Piotra. Mogłaby być zastępcą Burmistrza Piotra

  0
  0
  Odpowiedz
 3. Kamil

  Nie jestem zwolennikiem układu politycznego aktualnie sprawującego władzę w Łomiankach, ale fakt, że to pan Piotr Rusiecki powinien być burmistrzam, a nie się ukrywa za plecami pana Dąbrowskiego. Byłoby to uczciwe.
  Na filmie widać kto faktycznie sprawuje władzę w Łomianakch.

  0
  0
  Odpowiedz
 4. Anonim

  A ja jestem, a raczej byłem „zwolenikiem” obecnych władz, jednak to w jaki sposób się zachowuje w imieniu burmistrza Dąbrowskiego i przy jago wyraźnym przyzwoleniu, urzędnik Rusiecki przekracza wszelkie granice. W taki sposób odzywać się do mieszkańców? Z taką pogardą i agresją? Jak tak można?
  Każdy mieszkaniec Łomianek powinien zobaczyć t nagranie i wyciągnąć samodzielnie wnioski.

  0
  0
  Odpowiedz
 5. Jędrek

  Pani Roszkowska tak sie zachowuje na co dzień, czy tylko na sesjach jak Rusiecki patrzy?

  0
  0
  Odpowiedz
 6. Obserwator III

  Budżet nalezy wykonywać w 100%. Jak się spojrzy kiedy ostanie zmiany były w nim wprowadzane i jak bardzo rożni się budżet uchwalony o tego zmienionego ostatni raz w grudni to nieudolności jest nie trafić na 100%. Żałosny argument godny propagandzisty nie osoby znającej się na budżetach. To i szereg innych wystąpień potwierdza jedynie dyletanctwo burmistrz, jego zastępcy oraz ich radnych!

  0
  0
  Odpowiedz
 7. mieszkaniec

  A który to burmistrz ?

  0
  0
  Odpowiedz
 8. obserwator

  Coś podobnego ? Tacy ludzie rządzą łomiankami ?

  0
  0
  Odpowiedz
 9. Koza

  To ma być samodzielnie myśląca rada miejska? Lepiej rozgonić to towarzystwo i przynajmniej kilka złotych zostanie to może na podręczniki dla dzieci do szkoły będzie.
  Albo wybrać w wyborach takich którzy myślą a nie takich co jak po sznurku jak to mówi Dąbrowski.

  0
  0
  Odpowiedz

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *