Janosik grasuje w powiecie warszawskim zachodnim
Ze Starostą Legionowskim Janem Grabcem, liderem walczącej z „janosikowym” Koalicji Powiatów rozmawiamy o perspektywach likwidacji tych niesprawiedliwych przepisów z polskiego prawa.
Jaki wpływ na życie mieszkańca powiatu warszawskiego zachodniego ma janosikowe?
Każdy płacący podatek PIT wie, że jego część trafia do kasy samorządu. Mieszkańcy oczekują, że za te pieniądze otrzymają w zamian odpowiednio wysoki poziom usług: wyremontowane drogi, dobrze funkcjonującą szkolną edukację dzieci i młodzieży, profesjonalną służbę zdrowia. Tymczasem duża część podatków płaconych przez mieszkańca powiatu warszawskiego zachodniego zabierana jest do budżetu państwa. Dlatego zaproponowałem wspólne wystąpienie dotkniętych tym niesprawiedliwym podatkiem i wspólną walkę o zmianę przepisów. Im szybciej janosikowe uda się pokonać, tym szybciej każdy mieszkaniec powiatu warszawskiego zachodniego odczuje poprawę funkcjonowania samorządu, a tym samym otrzyma szybszy rozwój. Wiemy, jak wiele dróg w powiecie warszawskim zachodnim wymaga remontu, potrzebne są nowe chodniki, remonty szkół, wyposażenie placówek świadczących usługi medyczne. Perspektywa rozwoju powiatu zależy od zmiany niesprawiedliwych przepisów.
Koalicja Powiatów walczy z janosikowym również niekonwencjonalnymi metodami.
Janosik ostro łupi powiat warszawski zachodni. Mieszkańcy chcąc nie chcąc muszą zapłacić 19 mln 124 tys. zł haraczu do budżetu państwa. Jakie są perspektywy likwidacji janosikowego?
Wielu polityków ma świadomość absurdalności tych przepisów, ale janosikowe płaci mniejszość, a biorą prawie wszystkie powiaty w całym kraju. Dlatego zmiana tych przepisów wydaje się bardzo trudna. Przed 2 laty zaproponowałem porozumienie wszystkich powiatów płacących janosikowe – Koalicja Powiatów zrzesza dziś kilkanaście jednostek, wraz z powiatem warszawskim zachodnim, który bardzo aktywnie uczestniczy w jej pracach ze starostą Janem Żychlińskim na czele.
Poparliśmy projekt ustawy – inicjatywy obywatelskiej mającej na celu zmianę janosikowego. Uczestniczymy w pracach parlamentarnych i reprezentujemy powiaty wobec ministerstwa finansów. Do Trybunału Konstytucyjnego złożyliśmy wniosek o stwierdzenie niekonstytucyjności przepisów o janosikowym. Mam nadzieję, że już w tym roku Trybunał uchyli te niesprawiedliwe przepisy. Jest już wyznaczony skład sędziowski do rozpoznania naszego wniosku, wpłynęło stanowisko prokuratora generalnego, który poparł stanowisko Koalicji Powiatów. Czekamy na stanowisko sejmu – gdy ono wpłynie, zostanie ustalony termin rozprawy. Jeśli przepisy zostaną uznane za niekonstytucyjne, przestaną obowiązywać dopiero za kilkanaście miesięcy, ale fakt ten będzie wywierał silny nacisk na sejm i rząd, by sprawę szybko uregulować.
Biedne powiaty wyrażają chęć pozostawienia przepisów o janosikowym w niezmienionej postaci. Zmiana pozbawi je części dochodu, który czerpią z budżetu powiatów bogatszych.
Janosik zabierał bogatym, aby dawać biednym. Tymczasem ten rozbójnik z ustawy zabiera powiatom wcale nie najbogatszym – powiat warszawski zachodni ledwie wiąże koniec z końcem, a jednocześnie ma bardzo wiele zadań do wypełnienia. Część z nich czeka od wielu lat.
Sytuacja wynika ze złej konstrukcji przepisów. Powiaty teoretycznie według oceny ministerstwa finansów najbogatsze, po zapłaceniu janosikowego znajdują się w znacznie gorszej sytuacji niż te, które biorą pieniądze z janosikowego. Czyli zabiera się tak dużo, że powiaty dobrze gospodarujące budżetem stają się jednymi z najbiedniejszych w Polsce. Powiat warszawski zachodni przed zapłaceniem janosikowego był w rankingu na miejscu 3., natomiast po zapłaceniu spadł na 116. miejsce.
Dzieje się tak dlatego, że drakońska jest wysokość stawki janosikowego. Obejmuje ona aż 98% nadwyżki ponad średnią dochodową. W związku z tym działania samorządów w kierunku rozwoju, zwiększające liczbę podmiotów gospodarczych, przyciągające nowych mieszkańców przynoszą przeciwny do zamierzonego efekt. Zamiast uzyskiwać więcej funduszy na realizację potrzeb mieszkańców, coraz więcej muszą oddawać do wspólnego „kotła”. To absurd, który musimy zmienić.
[artykuł sponsorowany]
KOMENTARZE UŻYTKOWNIKÓW LOMIANKI.INFO
Komentarze zamieszczane na portalu są opinią użytkowników.
4 komentarze
Wyślij komentarz
Opieka nad dziećmi, ograniczenie sprzedaży alkoholu, zwierzęta bezdomne – radni opiniowali projekty uchwał
Wczoraj 24 marca 2025 roku odbyło się powiedzenie Komisji Społecznej Rady Miejskiej w Łomiankach. Radni, pracownicy...
SKOLIM wystąpi w Łomiankach. Dla czytelników LOMIANKI.INFO mamy dwie darmowe wejściówki
Centrum Kultury w Łomiankach oraz Agencja Koncertowa Az-Art serdecznie zapraszają na koncert Konrada Skolimowskiego,...
Zobacz wizualizację żłobka w Sadowie, który powstanie w budynku starej szkoły
Urząd Miejski w Łomiankach opublikował wizualizację projektu żłobka publicznego, który powstanie w rozbudowanym...
Nowość w GPSZOK Łomianki – BYŚ podstawił prasokontenery. Wygoda mieszkańców, ochrona środowiska
Gminny Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych (GPSZOK) w Łomiankach wzbogacił się o nowoczesne prasokontenery....
„Leśniaczanki” – nowa inicjatywa integrująca mieszkańców Gminy Łomianki
W Dziekanowie Leśnym powstała nowa, inspirująca inicjatywa – "Leśniaczanki". To grupa, która ma na celu integrację i...
Jest potrzebna pomoc dla Gabrysi – bibliotekarki z naszej biblioteki w Łomiankach
Gabriela Ryndak-Kubiak to osoba, którą wielu mieszkańców Łomianek zna z Biblioteki Publicznej w Łomiankach. Przez lata...
Kiermasz książek w Bibliotece Publicznej w Łomiankach. Okazja na tanią książkę!
W ostatnim tygodniu marca Biblioteka Publiczna w Łomiankach organizuje Kiermasz Książek Przeczytanych. Cały dochód...
Pierwsza filia VeloBanku w Łomiankach. Na mieszkańców czeka atrakcyjny Kredyt gotówkowy z RRSO 9,9%
VeloBank otworzył swoją pierwszą placówkę w Łomiankach przy ul. Warszawskiej 85/9. Nowa filia, to miejsce, w którym...
Straż Miejska w Łomiankach czeka na nowych strażników. Może to praca właśnie dla Ciebie?
Urząd Miejski w Łomiankach poszukuje kandydata na stanowisko strażnicze w Straży Miejskiej w Łomiankach. - Nie...
Jak radnymi byli Pani Magdalena Wójcicka i Pan Edward Wołyński to walczyli w powiatach o nasze pieniądze „janosikowe”.
A teraz? Pan Kordek i Pani Skurska z komitetu burmistrza Dąbrowskiego coś robią w tej sprawie? Jakoś nie słychać aby byli zbyt aktywni, tak samo jak radni miejscy z tego komitetu.
Bo radni z komitetu burmistrza T. Dabrowskiego mają BYĆ, a nie myśleć. Od myślenia jest tandem PR i TD. Reszta tylko rączki w górę.:)))
Jak powszechnie wiadomo burmistrz Dąbrowski ma słaby kontakt z powiatem. Głównie dzięki vice Rusieckiemu dla którego „dialog” to obce zjawisko.
Nie wiadomo co robią pani Kurska i pan Kordek w tej sprawie. Wydaje mi się że są w opozycji, czyli tak jak ich politic komitet T.Dąbrowskiego.
Szkoda ze w powiecie nie reprezentuje pan Wolynski. To byl radny z jajami. Ale sam sobie winien. Wszedł 6 lat temu w układ z hienami i a ci jak zwykle porządnych ludzi wykorzystali i spławili.
Ciekawy teledysk i ciekawie pokazuje problem Może trochę moze być odebrany za bardzo bezpośredni ale celnie trafione.
Czy starosta Żychliński jest w tej koalicji? Wspólnie zapewne mozna zrobić więcej.