www.LOMIANKI.INFO – LOMIANKOWSKI INFORMATOR SPOŁECZNO-KULTURALNY

www.LOMIANKI.INFO
ŁOMIANKOWSKI INFORMATOR SPOŁECZNO-BIZNESOWY

Janosik grasuje w powiecie warszawskim zachodnim

Ze Starostą Legionowskim Janem Grabcem, liderem walczącej z „janosikowym” Koalicji Powiatów rozmawiamy o perspektywach likwidacji tych niesprawiedliwych przepisów z polskiego prawa.

Jaki wpływ na życie mieszkańca powiatu warszawskiego zachodniego ma janosikowe?
Każdy płacący podatek PIT wie, że jego część trafia do kasy samorządu. Mieszkańcy oczekują, że za te pieniądze otrzymają w zamian odpowiednio wysoki poziom usług: wyremontowane drogi, dobrze funkcjonującą szkolną edukację dzieci i młodzieży, profesjonalną służbę zdrowia. Tymczasem duża część podatków płaconych przez mieszkańca powiatu warszawskiego zachodniego zabierana jest do budżetu państwa. Dlatego zaproponowałem wspólne wystąpienie dotkniętych tym niesprawiedliwym podatkiem i wspólną walkę o zmianę przepisów. Im szybciej janosikowe uda się pokonać, tym szybciej każdy mieszkaniec powiatu warszawskiego zachodniego odczuje poprawę funkcjonowania samorządu, a tym samym otrzyma szybszy rozwój. Wiemy, jak wiele dróg w powiecie warszawskim zachodnim wymaga remontu, potrzebne są nowe chodniki, remonty szkół, wyposażenie placówek świadczących usługi medyczne. Perspektywa rozwoju powiatu zależy od zmiany niesprawiedliwych przepisów.


Koalicja Powiatów walczy z janosikowym również niekonwencjonalnymi metodami.

Janosik ostro łupi powiat warszawski zachodni. Mieszkańcy chcąc nie chcąc muszą zapłacić 19 mln 124 tys. zł haraczu do budżetu państwa. Jakie są perspektywy likwidacji janosikowego?
Wielu polityków ma świadomość absurdalności tych przepisów, ale janosikowe płaci mniejszość, a biorą prawie wszystkie powiaty w całym kraju. Dlatego zmiana tych przepisów wydaje się bardzo trudna. Przed 2 laty zaproponowałem porozumienie wszystkich powiatów płacących janosikowe – Koalicja Powiatów zrzesza dziś kilkanaście jednostek, wraz z powiatem warszawskim zachodnim, który bardzo aktywnie uczestniczy w jej pracach ze starostą Janem Żychlińskim na czele.
Poparliśmy projekt ustawy – inicjatywy obywatelskiej mającej na celu zmianę janosikowego. Uczestniczymy w pracach parlamentarnych i reprezentujemy powiaty wobec ministerstwa finansów. Do Trybunału Konstytucyjnego złożyliśmy wniosek o stwierdzenie niekonstytucyjności przepisów o janosikowym. Mam nadzieję, że już w tym roku Trybunał uchyli te niesprawiedliwe przepisy. Jest już wyznaczony skład sędziowski do rozpoznania naszego wniosku, wpłynęło stanowisko prokuratora generalnego, który poparł stanowisko Koalicji Powiatów. Czekamy na stanowisko sejmu – gdy ono wpłynie, zostanie ustalony termin rozprawy. Jeśli przepisy zostaną uznane za niekonstytucyjne, przestaną obowiązywać dopiero za kilkanaście miesięcy, ale fakt ten będzie wywierał silny nacisk na sejm i rząd, by sprawę szybko uregulować.

Biedne powiaty wyrażają chęć pozostawienia przepisów o janosikowym w niezmienionej postaci. Zmiana pozbawi je części dochodu, który czerpią z budżetu powiatów bogatszych.
Janosik zabierał bogatym, aby dawać biednym. Tymczasem ten rozbójnik z ustawy zabiera powiatom wcale nie najbogatszym – powiat warszawski zachodni ledwie wiąże koniec z końcem, a jednocześnie ma bardzo wiele zadań do wypełnienia. Część z nich czeka od wielu lat.
Sytuacja wynika ze złej konstrukcji przepisów. Powiaty teoretycznie według oceny ministerstwa finansów najbogatsze, po zapłaceniu janosikowego znajdują się w znacznie gorszej sytuacji niż te, które biorą pieniądze z janosikowego. Czyli zabiera się tak dużo, że powiaty dobrze gospodarujące budżetem stają się jednymi z najbiedniejszych w Polsce. Powiat warszawski zachodni przed zapłaceniem janosikowego był w rankingu na miejscu 3., natomiast po zapłaceniu spadł na 116. miejsce.
Dzieje się tak dlatego, że drakońska jest wysokość stawki janosikowego. Obejmuje ona aż 98% nadwyżki ponad średnią dochodową. W związku z tym działania samorządów w kierunku rozwoju, zwiększające liczbę podmiotów gospodarczych, przyciągające nowych mieszkańców przynoszą przeciwny do zamierzonego efekt. Zamiast uzyskiwać więcej funduszy na realizację potrzeb mieszkańców, coraz więcej muszą oddawać do wspólnego „kotła”. To absurd, który musimy zmienić.

[artykuł sponsorowany]

Janosik grasuje w powiecie warszawskim zachodnim

Janosik grasuje w powiecie warszawskim zachodnim

Janosik grasuje w powiecie warszawskim zachodnim

KOMENTARZE UŻYTKOWNIKÓW LOMIANKI.INFO

Komentarze zamieszczane na portalu są opinią użytkowników.

4 komentarze

 1. Łomiankowski ceper

  Jak radnymi byli Pani Magdalena Wójcicka i Pan Edward Wołyński to walczyli w powiatach o nasze pieniądze „janosikowe”.
  A teraz? Pan Kordek i Pani Skurska z komitetu burmistrza Dąbrowskiego coś robią w tej sprawie? Jakoś nie słychać aby byli zbyt aktywni, tak samo jak radni miejscy z tego komitetu.

  0
  0
  Odpowiedz
 2. zdziwiony

  Bo radni z komitetu burmistrza T. Dabrowskiego mają BYĆ, a nie myśleć. Od myślenia jest tandem PR i TD. Reszta tylko rączki w górę.:)))

  0
  0
  Odpowiedz
 3. Anonim

  Jak powszechnie wiadomo burmistrz Dąbrowski ma słaby kontakt z powiatem. Głównie dzięki vice Rusieckiemu dla którego „dialog” to obce zjawisko.
  Nie wiadomo co robią pani Kurska i pan Kordek w tej sprawie. Wydaje mi się że są w opozycji, czyli tak jak ich politic komitet T.Dąbrowskiego.

  Szkoda ze w powiecie nie reprezentuje pan Wolynski. To byl radny z jajami. Ale sam sobie winien. Wszedł 6 lat temu w układ z hienami i a ci jak zwykle porządnych ludzi wykorzystali i spławili.

  0
  0
  Odpowiedz
 4. OKOŃ

  Ciekawy teledysk i ciekawie pokazuje problem Może trochę moze być odebrany za bardzo bezpośredni ale celnie trafione.
  Czy starosta Żychliński jest w tej koalicji? Wspólnie zapewne mozna zrobić więcej.

  0
  0
  Odpowiedz

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *