www.LOMIANKI.INFO – LOMIANKOWSKI INFORMATOR SPOŁECZNO-KULTURALNY

www.LOMIANKI.INFO
ŁOMIANKOWSKI INFORMATOR SPOŁECZNO-BIZNESOWY

Janosikowe niekonstytucyjne

Przepisy o „janosikowym” są niezgodne z Konstytucją – uznał Trybunał Konstytucyjny i orzekł, że stracą one moc po 18 miesiącach od ogłoszenia wyroku.

Sędziowie przyznali rację wnioskodawcy, SejmikowiWojewództwa Mazowieckiego, że nie można w nieskończonośćwysysać pieniędzy z bogatszych regionów,doprowadzając je do biedy, a nawet na krawędźbankructwa. Szkoda, że wniosek złożony w 2010 rokuzostał rozpatrzony dopiero po czterech latach. Miejmynadzieję, że rząd i parlament nie będzie czekał 18 miesięcyze zmianą niekonstytucyjnego prawa tylko pilnieprzystąpi do pracy i od 1 stycznia 2015 roku będzieobowiązywało nowe prawo w tym zakresie.

Przypominam, że „janosikowe” na Mazowszu jest płaconeod każdego mieszkańca trzykrotnie: płaci gmina(Łomianki około 3,3 mln zł w 2014 r.), płaci powiat (PowiatWarszawski Zachodni 18 mln zł w 2014 r.), płaciwojewództwo Mazowieckie. Pieniądze są wpłacane dobudżetu centralnego.

Korzystając z okazji chciałbym podziękowaćnaszym mieszkańcom, którzy złożyli podpisypod wnioskiem o zmianę „janosikowego” w ramach akcji„Stop Janosikowe” prowadzonej przez StowarzyszenieMazowiecka Wspólnota Samorządowa.
Podpisy były zbierane przez dwa dni pod sklepami: Globi przy ul. Baczyńskiegooraz MarcPol przy ul. Wiślanej. Upłynęło kilkalat. ale w myśl zasady „kropla drąży skałę” mamy werdyktTK. Wierzymy, że nowe przepisy w tej sprawie będą dotyczyływszystkich szczebli samorządowych.

radny Powiatu Warszawskiego Zachodniego
Edward Wołyński

Janosikowe niekonstytucyjne

Janosikowe niekonstytucyjne

KOMENTARZE UŻYTKOWNIKÓW LOMIANKI.INFO

Komentarze zamieszczane na portalu są opinią użytkowników.

1 komentarz

 1. Marzena

  Nie sądziłam, że aż takie pieniądze są corocznie oddawane jako „janosikowe”, wiedziałam, że duże, ale że aż takie!
  Dobrze, że w końcu jest jakaś decyzja w tej sprawie.

  0
  0
  Odpowiedz

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *