www.LOMIANKI.INFO – LOMIANKOWSKI INFORMATOR SPOŁECZNO-KULTURALNY

www.LOMIANKI.INFO
ŁOMIANKOWSKI INFORMATOR SPOŁECZNO-BIZNESOWY

Już 40 wniosków do sądu…

Jak informuje UM Łomianki…Na właścicielu posesji ciąży obowiązek przyłączenia nieruchomości do sieci kanalizacyjnej. Obowiązek ten wynika z art. 5 ust. 1 pkt 2 ustawy z 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach.

Straż Miejska „odwiedza” właścicieli, którzy dotąd nie wywiązali się z obowiązku przyłączenia nieruchomości do istniejącej sieci kanalizacyjnej. Część z nich została pouczona, w kilkunastu przypadkach – przy powtórnej kontroli i stwierdzeniu uchylania się od obowiązku oraz odmowie przyjęcia mandatu w wysokości 500 zł – sprawy skierowano do sądu.

Właśnie otrzymaliśmy pierwszy wyrok w tej sprawie. Sąd Rejonowy dla Warszawy Żoliborza potwierdził obowiązek wykonania przyłącza i nałożył na mieszkańca w sumie wyższą kwotę niż nałożyła Straż Miejska. Jednak to nie koniec. Straż Miejska może wielokrotnie nakładać mandat, aż do czasu podłączenia się mieszkańca do posesji. Niezależnie od tego trwają postępowania egzekucyjne, które doprowadzą do podłączenia posesji, jednak koszty takiego postępowania będą znacznie wyższe.

Obecnie w przygotowaniu jest 40 wniosków do sądu. Ww. wyrok zapewne przyspieszy działanie gminnych służb w kolejnych przypadkach oraz, co trzeba w tym miejscu podkreślić, wiąże się z dużo wyższymi karami zasądzonymi przez sąd. Wykonanie decyzji nakazującej przyłączenie podlega także egzekucji w trybie przepisów ustawy z dnia 17 czerwca 1966 r. o postępowaniu egzekucyjnym w administracji. Kilka postępowań egzekucyjnych jest w toku.

Warto dodać, że działania Straży Miejskiej wykonywane są niezależnie od wydawanych przez gminę decyzji administracyjnych nakazujących przyłączenie nieruchomości do istniejącej sieci kanalizacyjnej. Gmina ma umocowanie prawne do wydania decyzji nakazującej.

Zamiast wchodzić w spór prawny z gminą, która ma obowiązek egzekwowania warto dobrowolnie skorzystać z oferty Zakładu Wodociągów i Kanalizacji oraz Ośrodka Pomocy Społecznej w Łomiankach; oferują one m.in. pomoc w zakresie pozyskania na preferencyjnych warunkach środków finansowych na wykonanie przyłączy.

Gmina po zakończeniu kontroli przyłączy w ramach obecnego projektu unijnego, wkrótce planuje wykonać inwentaryzację pozostałych obszarów, gdzie w poprzednich latach została wykonana sieć kanalizacyjna.

Zachęcamy do bezpośredniego kontaktu z pracownikami Biura Obsługi Klienta Zakładu Wodociągów i Kanalizacji w Łomiankach ul. Rolnicza 244, tel. (22) 751-35-04.

W tych ulicach jest już zbudowana sieć kanalizacyjna:
Agawy, Akacjowa, Al. Chopina, Armii Poznań, Asfaltowa, Baonu Zośka, Borzobohatego, Brzozowa, Bukowa, Cienista, Cyprysowa, Długa, Działkowa, Fabryczna, Glinianki, Górna, Graniczna, Grzybowa, Jałowcowa, Jarzębinowa, Jaśminowa, Kaktusowa, Kalinowa Kamienista, Kasztanowa, Klonowa, Kocjana, Konarskiego, Konwaliowa, Kosynierów, Krzywa, Kwiatowa, Krzyczkowskiego, Leszczynowa, Leśnych Dębów, Lokajskiego, Ludowa, Łyżwiarska, Maciejowicka, Miłosna, Moniuszki, Modrzewiowa, Młocińska, Narciarska, Niegodzisza, Ogrodowa, Orzechowa, Osikowa, Paderewskiego, Palmowa, Pancerz, Piaskowa, Pionierów, Podleśna, Porzeczkowa, Prosta, Rataja, Rolnicza, Równa, Równoległa, Sezamowa, Sierakowska, Słoneczna, Sosnowa, Stary Tor, Szeroka, Szczytowa, Szpilmana, Śliska, Truskawkowa, Ułanów Jazłowieckich, Wiązowa, Wieniawskiego, Wiosenna, Wiklinowa, Wiśniowa, Wspólna, Wyboista, Zachodnia, Zielona, Żołnierzy Narwiku, Żwirowa i Żywiczna.

źródło, foto: UM Łomianki

Już 40 wniosków do sądu...

Już 40 wniosków do sądu...

Już 40 wniosków do sądu...

KOMENTARZE UŻYTKOWNIKÓW LOMIANKI.INFO

Komentarze zamieszczane na portalu są opinią użytkowników.

11 komentarzy

 1. fijołek

  Super,kolejna bardzo dobra decyzja władzy, zamiast szukać wyjścia z sytuacji skierować sprawę do sądu. Może tak kochana władza zamiast potańcówek obniżyłaby koszty przyłączy, które są najdroższe w okolicy.

  0
  0
  Odpowiedz
 2. o żesz

  Niestety ktoś te władzę wybrał 🙁
  Zobaczymy czy wojna z mieszkańcami zmieni coś w następnych wyborach.

  0
  0
  Odpowiedz
 3. lkjj

  Jak ci się nie podoba Pan Burmistrz Tomasz Dąbrowski to się możesz wyprowadzić. Jak to mówi przysłowie „psy szczekają karawana jedzie dalej”.

  PAN BURMISTRZ TOMASZ DĄBROWSKI ZMIENIA ŁOMIANKI NA LEPSZE!!!!!

  0
  0
  Odpowiedz
 4. moi

  Burmistrz zrobił porządek w mieście ze śmieciami, teraz zrobi porządek z kanalizacją. Tak trzymać.

  0
  0
  Odpowiedz
 5. centralnie

  Tak jest, porządek musi być! A jak ktoś się sprzeciwi albo ma inne zdanie to eksmisja z miasta albo do sądu z min i za kratki!

  Porządek musi być! Tak trzymać!

  0
  0
  Odpowiedz
 6. arbi

  Nie najmądrzejszy to ruch wysyłać straż na mieszkańców miasta, którego jest się burmistrzem. No cóż taka mentalność władzy.
  Ale z drugiej strony to co?. Za darmo mają zostać przyłączeni albo do us…nej śmierci sr..ć do dołka w ziemi. I nie ważne czy przez rurę czy bezpośrednio. XXI wiek a niektórzy w imię, no właśnie nie jestem pewien czego, odmawiają bo: za drogo, bo mi karzą a powinni prosić, bo D. jest burmistrzem itd. Mieszkasz w mieście i masz się dostosować do pewnego standardu.

  0
  0
  Odpowiedz
 7. jaksłychać

  Jak słychać, akcja prowadzona w pośpiechu pełna jest potknięć.
  Bywa, że każą komuś przyłączyć się do kanalizacji w miejscu niedostępnym dla danej działki. Bywa, że gminni lub spółkowi pracownicy piszą bzdury, a wobec mieszkańców rozpoczyna się postępowanie i burmistrz wydaje decyzję nakazującą – zupełnie bezpodstawnie. A potem z uporem nie odstępuje od raz obranej słusznej drogi.
  Sprawa trafia do SKO, która uchyla bzdurną decyzję, a ina każe sprawdzić. Bywa, że burmistrz wymiguje się od sprawdzenia, gnębi dalej mieszkańców.
  Bywa jeszcze gorzej: niestety sąsiad odchodzi z tego Świata, a straż miejska nachodzi wdowę przed pogrzebem….. pisma trzeba pisać, a straż miejska swoje robi….
  Jak tak można ? Oczywiście przyłączajmy się, bo warto, bo trzeba, ale niech się trochę burmistrz miarkuje.

  0
  0
  Odpowiedz
 8. Darek

  Ja chcę się przyłączyć a nie mogę. Komu mam wymierzyć karę za to, że nie ma kanalizacji w mojej ulicy?

  0
  0
  Odpowiedz
 9. JacAr

  A ja chciałby zapytać, bo już te pogróżki dostałem dwukrotnie od burmistrza, kto i w jaki sposób powiadomił mieszkańców o możliwości przyłączania się do sieci wodkan?

  0
  0
  Odpowiedz
 10. Anonim

  No i nareszcie pokazują nam kto tu rządzi i po co mamy radnych. Burmistrz i radni zamiast osobiście trafić do osób uporczywie nie podłączających się nasyłając na nich podległe im służby, rzekomo oddzielnie(choć rejestry w gminie są jedne i rządzący jeden- burmistrz!). Tak wiec zamiast wykonywać swój obowiązek wobec wyborców wolą przykładać im pała po łbie w postaci kary! A efekt taki, że wszyscy traktowanie są równo jako pospolici przestępcy i ci biedni i ci którzy żadnej informacji o tym nie przeczytali! Ciekawy jestem czy owe osoby, dla których gmina przygotowuje wnioski, dostały wpierw pisemne informacje w tej sprawie i jaki pakiet ulg gmina przygotowała dla najuboższych?

  0
  0
  Odpowiedz
 11. Lilu

  Informacje są nierzetelne. Na liście ulic (dróg) gdzie wykonano kanalizację jest ul. Paderewskiego. Nie jest to ścisła informacja ponieważ kanalizacja wykonana została tylko w części tej drogi. Ale informacje i oferty dotyczące przyłączenia znajdują w skrzynkach także mieszkańcy części ulicy, gdzie kanalizacji nie ma. Oby tylko nie zaczęli otrzymywać mandatów i wezwań do sądu mimo braku możliwości podłączenia. Jak wynika z zamieszczonych wyżej komentarzy, obawy nie są bezpodstawne.

  0
  0
  Odpowiedz

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *