www.LOMIANKI.INFO – LOMIANKOWSKI INFORMATOR SPOŁECZNO-KULTURALNY

www.LOMIANKI.INFO
ŁOMIANKOWSKI INFORMATOR SPOŁECZNO-BIZNESOWY

Kiedy będzie bezpieczniej?

Mamy w gminie ponad cztery kilometry ścieżek rowerowych. Nie oznacza to jednak, że wszyscy użytkownicy dróg żyją w wielkiej komitywie. Zdarza się, że rowerzyści korzystają z chodników i ulic, piesi wchodzą na ścieżki rowerowe, a kierowcy denerwują się na jednych i drugich, przy okazji nie szanując pozostałych uczestników ruchu drogowego. Często dochodzi to ostrej wymiany zdań w chwilach, kiedy każdy jest przekonany o swojej racji.

Teoretycznie wszystko jest jasne. Kierowcy mają drogi, piesi chodniki, a rowerzyści ścieżki rowerowe. W praktyce jednak szczególnie amatorzy dwóch kółek czują się zupełnie bezkarni. Rozpędzone rowery na przejściach dla pieszych, jazda po ulicy pomimo ścieżki tuż obok – taka łomiankowska codzienność, która bulwersuje mieszkańców.

– Sam jeżdżę rowerem i może dlatego tym bardziej mnie irytuje jak rowerzysta czuje się panem świata. Czy tak trudno zejść z roweru na pasach, albo jechać po wyznaczonym do tego miejscu? Szczytem ignoracji jest wjeżdżanie z rozpędu na przejście ze ścieżką na ruchliwym skrzyżowaniu, a tak często jest chociażby przy wyjeździe z Armii Poznań na Warszawską. Piesi uważają, ale rowerzyści już nie – tłumaczy Artur i dodaje, że z perspektywy kierowcy takie zachowania są bardzo niebezpieczne.

Z drugiej strony, uwagi co do zachowania na drodze kierowców zgłaszają też rowerzyści. Narzekają na niekulturalne zachowanie na drogach, po których mają prawo się poruszać. – W starciu w blaszaną puszką nie mam szans. Kierowcy powinni nas traktować jak równoprawnych użytkowników jezdni. Więcej wyobraźni… – apeluje Bartek codziennie dojeżdżający na rowerze do pracy.

Okazuje się, że problem jest, co potwierdza policja. – Policjanci z Komisariatu Policji w Łomiankach odnotowali kilka zgłoszeń w zakresie nieprawidłowego korzystania ze ścieżek rowerowych. W związku z powyższym, szczególnie w okresie wiosenno-jesiennym, gdy wzmożony jest ruch rowerowy, prowadzone są działania „Bezpieczny Rowerzysta” mające na celu ujawnianie wykroczeń popełnianych przez rowerzystów, jak i wobec nich – mówi podinsp. Ewelina Gromek-Oćwieja, oficer prasowy KPP w Starych Babicach. Rzeczniczka przestrzega też, że nie stosowanie się do obowiązku korzystania z drogi dla rowerów oznaczonej znakami drogowymi określającymi drogę dla rowerów jest wykroczeniem, za które grozi grzywna w wysokości 100 zł.

O tym, że zachowanie ostrożności przez wszystkich uczestników ruchu jest nieodzowne wiemy wszyscy. Wszyscy też powinniśmy nauczyć się zasad ograniczonego zaufania na drogach i wzajemnego szacunku – tylko wtedy będziemy mogli czuć się naprawdę bezpiecznie. Ścieżek rowerowych w gminie jest dużo, a będzie ich jeszcze więcej. Obecnie funkcjonuje 4,1 km dróg dla rowerów (odseparowane ścieżki rowerowe i ciągi pieszo-rowerowe łącznie).

– Do końca 2018 r. chcemy wybudować lub zmodernizować w sumie 14 km dróg dla rowerów (I etap). Szacunkowy koszt budowy wynosi 750 tys. za 1 km. Znacząca część nowych tras rowerowych realizowana będzie w ramach zadań inwestycyjnych związanychz kompleksową przebudową drogi – mówi Marta Andrusiak, Naczelnik Wydziału Inwestycji.

W ciągu dwóch lat ścieżki mają powstać na ul. Armii Poznań (za Rolniczą), przy Warszawskiej, Chopina (między Armii Poznań a Wiślaną). Trasy rowerowe pojawią się też na Brukowej, Akacjowej i Zachodniej, a także dalej na Wiślanej (w stronę Wisły). W planach jest też budowa przy Kampinoskiej, Wiślanej (do Warszawskiej) i Rolniczej. Te jednak inwestycje zależne są od decyzji powiatu, który zarządza tymi drogami.

Jak rozbudowa ścieżek będzie wyglądały w rzeczywistości na razie nie wiadomo. Burmistrz ogłosił konkurs na „Koordynatora ds. polityki rowerowej”, który jednak nie został rozstrzygnięty – wpłynęła tylko jedna oferta. Szkoda, bo kolejny sezon rowerowy już się rozpoczyna.

AS, MM

ps. Jak informuje UM Łomianki…
W piątek, 11 marca Burmistrz Łomianek, Tomasz Dąbrowski ogłosił przetarg na budowę kolejnej wyseparowanej ścieżki rowerowej w Łomiankach. Tym razem na odcinku od ul. Lwowskiej do ul. Brukowej. Potencjalni wykonawcy mogą składać oferty do 29 marca do godz. 10.00. Warto podkreślić, że te będą oceniane nie tylko pod względem kryterium ceny, ale również gwarancji, która nie może być krótsza niż 36 miesięcy. Specyfikacja zakłada, że wykonawca ma zrealizować zamówienie do 29 lipca.

Kiedy będzie bezpieczniej?

Kiedy będzie bezpieczniej?

KOMENTARZE UŻYTKOWNIKÓW LOMIANKI.INFO

Komentarze zamieszczane na portalu są opinią użytkowników.

3 komentarze

 1. rowerzysta

  Ścieżki rowerowe w Łomiankach nazwałbym jednym słowem – CHAOS!

  0
  0
  Odpowiedz
 2. rower

  po co nowe ścieżki, jak rowerzyści zamiast z nowej asfaltowej drogi dla rowerów jadą slalomem między pieszymi po chodniku? co należy zrobić z takim prostakiem?

  0
  0
  Odpowiedz
 3. rad

  Do kolegi „niezalogowanego” piszącego o prostakach – proszę zwróć uwagę że na skrzyżowaniu drogi rowerowej z prostopadłymi ulicami obowiązują te same zasady co na „zwykłym skrzyżowaniu” ulic. Jak określisz kierowców którzy włączając się do ruchu na Warszawskiej i widząc zbliżającego się na drodze rowerowej rowerzystę zatrzymują się pomimo to na środku drogi rowerowej?
  Pozdrawiam
  Radek

  0
  0
  Odpowiedz

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *