www.LOMIANKI.INFO – LOMIANKOWSKI INFORMATOR SPOŁECZNO-KULTURALNY

www.LOMIANKI.INFO
ŁOMIANKOWSKI INFORMATOR SPOŁECZNO-BIZNESOWY

Klops obyczajowo-merytoryczny w samorządach?

Na portalu Gazeta.pl można przeczytać…:
„Nowelizacja ordynacji samorządowej „”będzie podpisana”” – powiedział prezydent.
Sejm znowelizował samorządowej ordynację wyborczą 25 sierpnia i jeszcze tego dnia trafiła ona do Senatu. Opozycja nie wzięła udziału w głosowaniu. Senatorowie złożyli poprawki do noweli.
Nowelizacja przewiduje, że dwa lub więcej komitety wyborcze będą mogły zblokować swoje listy w wyborach do rad gmin powyżej 20 tys., w wyborach do rad powiatów oraz sejmików województw.
W wyborach do rady gminy i rady powiatu mandaty zdobędą te bloki, które uzyskają co najmniej 10 proc. poparcie w danej gminie czy powiecie. Natomiast w wyborach do sejmiku województwa w podziale mandatów będą uczestniczyć tylko te bloki, które zdobędą w skali województwa minimum 15 proc. poparcie.
Przy ustalaniu wyniku wyborczego bloku, nie będzie się brało pod uwagę głosów oddanych na te komitety wchodzące w jego skład, które uzyskały mniejsze niż 5 proc. poparcie. Jeżeli dany blok nie zdobędzie wymaganego minimalnego poparcia (10 lub 15 proc. w zależności, czy są to wybory do rady gminy, powiatu czy do sejmiku województwa), wynik wyborczy ustala się osobno dla każdego z tworzących blok komitetów.
W podziale mandatów w okręgu wyborczym między samodzielne listy oraz bloki, stosowana ma być metoda d’Hondta, korzystniejsza dla ugrupowań uzyskujących wyższe poparcie. Mandaty między listy wewnątrz bloku dzielone mają być metodą St.Lague’a, która jest nieco korzystniejsza dla ugrupowań z mniejszym poparciem.[…]
Szef SLD Wojciech Olejniczak mówił, że opozycja chce, aby samorządowcy przyjechali do Warszawy aby wyrazić swoje opinie na temat „”tej haniebnej ustawy””, która została przegłosowana przez koalicję rządową.
.””

W związku z zapowiadanymi zmianami mam wrażenie, że tym bardziej trzeba dbać o lokalnych/bezpartyjnych działaczy… Inaczej będzie taka sama „”klops obyczajowo-merytoryczny”” jak na Wiejskiej 🙂

źródło: gazeta.pl
redakcja@lomianki.info

KOMENTARZE UŻYTKOWNIKÓW LOMIANKI.INFO

Komentarze zamieszczane na portalu są opinią użytkowników.

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *