
Koalicja wokół budżetu obywatelskiego
Budżet obywatelski gości na łamach miesięcznikaLomianki.info od kilku miesięcy, jednak nadal stanowiswoiste terra incognita dla wielu osób i instytucji.
Zresztą nie tylko w Łomiankach, bo jak wynika z wypowiedziautorów raportu „Budżet obywatelski w Polsce”[1], jestto hasło tyleż popularne, co wieloznaczne i w wielu przypadkachniezrozumiałe. Jest jednak nadzieja, że stanie się namono bliższe dzięki akcji Fundacji im. Stefana Batorego i koalicjiMasz Głos Masz Wybór, oraz rodzącej się społecznejinicjatywie wokół tej sprawy w Łomiankach.
A że „nie od razu Kraków zbudowano”, to i przygotowanieoraz wprowadzenie budżetu obywatelskiego musi trwać.Samo posługiwanie się hasłem „budżet obywatelski”,przywoływanie tej nazwy podczas różnych wystąpień niespowoduje, że budżet Gminy zamieni się w budżet obywatelski.Do tego potrzeba czasu i wspólnej pracy.Dla przypomnienia, budżet obywatelski to proces,podczas którego mieszkańcy decydują na co wydana zostaniekonkretna, wydzielona część budżetu gminy (np.1% dochodów). Odbywa się to w kilku, wcześniej uzgodnionych,etapach.
W uproszczeniu może to np. wyglądać tak:
– pomysły na inwestycje lub inne wydatki składane sąprzez mieszkańców;
– zgłoszone wnioski publikowane są na stronach internetowychi w gazetach, aby wszyscy zainteresowanimogli się z nimi zapoznać;
– organizowane są debaty i prezentacje pomysłów;
– zwieńczeniem procesu jest wybór najlepszego pomysłuspośród wszystkich propozycji, dokonywany przezmieszkańców w drodze np. głosowania internetowegolub bezpośredniego.
Podstawą działania są wspólnie określone, jasne i znanewszystkim zasady postępowania. Efektem procesujest wpisanie wybranych zadań do budżetu Gminy.
Żeby przybliżyć hasło budżetu obywatelskiego (BO), opisaćna czym polega, jak się do niego przygotować, orazżeby rozwiać wątpliwości i odpowiedzieć na pojawiającesię pytania radnych, członków rad osiedlowych i sołeckich,na początku kwietnia zorganizowane zostało spotkaniez ekspertem Fundacji Batorego, panem DariuszemKraszewskim. Miało ono pokazać, że wokół idei i hasła BOmożna zbudować coś wspólnego, pozytywnego, zmierzającegodo „uspołecznienia procesu tworzenia budżetu”.
Całe spotkanie zostało umieszczone na portalu www.lomianki.info. Są tam również dostępne wcześniejsze artykułydot. tej tematyki. To, co przeplata się w każdej wypowiedzi,a przede wszystkim w wystąpieniu pana Kraszewskiegoto hasło, że budżet obywatelski łączy a nie dzieli, przybliżasamorząd mieszkańcom i tworzy zręby wspólnoty.
Mając świadomość do czego powinniśmy dążyć, z dużąprzykrością wysłuchałam wypowiedzi Piotra Rusieckiego,zastępcy burmistrza, który podczas dyskusji zradnymi o zmianach w budżecie posunął się do stwierdzenia:„to jest budżet obywatelski, oczywiście, jeszczebez procedury, mam nadzieję, że tą procedurę uda sięwprowadzić i chociaż część tych kompetencji Państwusię da odebrać…”. To zdanie skierowane do rady miejskiejświadczy o kompletnym niezrozumieniu idei budżetuobywatelskiego. Proszę, abyśmy niczego nikomu nieodbierali, bo budżet obywatelski nie służy do zabierania,nie polega na eskalowaniu konfliktu i nie tego potrzebaŁomiankom! Budżet obywatelski powinien pomagaćwypracowywać kompromisy i być przestrzenią do prawdziwejdebaty na równych dla każdego prawach.
Jak się okazuje budżet obywatelski wprowadziło już ponad70 miast i gmin w Polsce. W tym roku będzie ich jeszczewięcej. Czy idea ta ma szansę na rzeczywiste zakorzenieniew Łomiankach?
Sylwia Maksim-Wójcicka
1) Dariusz Kraszewski, Karol Mojkowski „Budżet obywatelski w Polsce”,Fundacja im. Stefana Batorego, Warszawa 2014
KOMENTARZE UŻYTKOWNIKÓW LOMIANKI.INFO
Komentarze zamieszczane na portalu są opinią użytkowników.
4 komentarze
Wyślij komentarz
Rozlicz PIT na rzecz Łomianek! W rozliczeniu wpisz łomiankowski adres zamieszkania
Zwiększenie liczby osób rozliczających PIT w Łomiankach to realna szansa na pozyskanie od kilku do kilkunastu milionów...

Opieka nad dziećmi, ograniczenie sprzedaży alkoholu, zwierzęta bezdomne – radni opiniowali projekty uchwał
Wczoraj 24 marca 2025 roku odbyło się powiedzenie Komisji Społecznej Rady Miejskiej w Łomiankach. Radni, pracownicy...
SKOLIM wystąpi w Łomiankach. Dla czytelników LOMIANKI.INFO mamy dwie darmowe wejściówki
Centrum Kultury w Łomiankach oraz Agencja Koncertowa Az-Art serdecznie zapraszają na koncert Konrada Skolimowskiego,...
Zobacz wizualizację żłobka w Sadowie, który powstanie w budynku starej szkoły
Urząd Miejski w Łomiankach opublikował wizualizację projektu żłobka publicznego, który powstanie w rozbudowanym...
Nowość w GPSZOK Łomianki – BYŚ podstawił prasokontenery. Wygoda mieszkańców, ochrona środowiska
Gminny Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych (GPSZOK) w Łomiankach wzbogacił się o nowoczesne prasokontenery....
„Leśniaczanki” – nowa inicjatywa integrująca mieszkańców Gminy Łomianki
W Dziekanowie Leśnym powstała nowa, inspirująca inicjatywa – "Leśniaczanki". To grupa, która ma na celu integrację i...
Jest potrzebna pomoc dla Gabrysi – bibliotekarki z naszej biblioteki w Łomiankach
Gabriela Ryndak-Kubiak to osoba, którą wielu mieszkańców Łomianek zna z Biblioteki Publicznej w Łomiankach. Przez lata...
Kiermasz książek w Bibliotece Publicznej w Łomiankach. Okazja na tanią książkę!
W ostatnim tygodniu marca Biblioteka Publiczna w Łomiankach organizuje Kiermasz Książek Przeczytanych. Cały dochód...
Pierwsza filia VeloBanku w Łomiankach. Na mieszkańców czeka atrakcyjny Kredyt gotówkowy z RRSO 9,9%
VeloBank otworzył swoją pierwszą placówkę w Łomiankach przy ul. Warszawskiej 85/9. Nowa filia, to miejsce, w którym...
Z zaciekawieniem czytam wszystkie artykuły o budżecie obywatelskim i mam nadzieję, że atmosferze porozumienia uda się ten temat pociągnąć. Dobrze, że inicjatywa wychodzi od mieszkańców a nie skonfliktowane władzy.
Takie rozwiązanie daje chociaż minimalne szanse na powodzenie.
W Łomiankach juz jest budżet obywatelski – pieniądze dla organizacji pozarządowych, to własnie NGO są gwarantem efektywnego ich wykorzystania a nie dyskusje na portalnym portaliku….
Budżet obywatelski to projekty zgłaszane przez samych mieszkańców- a zatem najbardziej potrzebne. Choć oceniać można wedle różnych kryteriów, bo czasem zgłąsza się projekt pomnika byłego prezydenta, innym razem budowę dachu w budynku jednego z kościołów, a to ostatnie akurat nie jest zgodne z przepisami. Co wspólnego mają z tym NGO?
A co do twojej opinii o portalu – chętnie podsykutuję w innym miejscu, jeśli mi takie wskażesz, a którego za partyjny nie uważasz.Nie mówię o forum, bo trudno spod wiadra obelg i błota wyciągnąć tam cokolwiek wartościowego.
Na marginesie – PISowskie Dobro Wspólne swoje protesty w Gł i na stronie www zamieszczać może, a stowarzyszeń z innych opcji to już nie widzę…łomianki Razem to inna bajka.
Nie popadajmy w skrajności. Tak jest ustrój naszego, ale i większości państw europejskich, skonstruowany, że mamy prawo sympatyzować i uczestniczyć w funkcjonowaniu partii politycznych. W Stanach mimo istnienia tylko 2-ch poważnych partii nie jest to uznawane za dyshonor, bo dzięki temu wiadomo, jakie kto ma poglądy. Ale może polska demokracja jeszcze za młoda i musi się wiele nauczyć…
Budżet obywatelski fantastycznie funkcjonuje w innych miejscowościach. Czy uda się go wprowadzić w Łomiankach? Moim zdaniem bez wymiany ekipy rządzącej (części Rady, Burmistrza, a zwłaszcza Wiceburmistrza) nic z tego nie wyjdzie, a sam pomysł mieszkańców zostanie wykorzystany politycznie.
Ciszę się, że portal i gazeta Łomianki.info, jak chyba nikt inny w Łomiankach, wspiera takie inicjatywy. Jednak wydaje mi się, że świadomość społeczna twórcy portalu jest daleko w przodzie przed większością samorządowców. Stąd pewnie agresywne ataki skierowana w stronę właściciela Łomianki.info. Nie od dziś wiadomo, że agresja rodzi się najczęściej w głowach wypełnionych bezmyślnością.