www.LOMIANKI.INFO – LOMIANKOWSKI INFORMATOR SPOŁECZNO-KULTURALNY

www.LOMIANKI.INFO
ŁOMIANKOWSKI INFORMATOR SPOŁECZNO-BIZNESOWY

Koncert Elżbiety Towarnickiej

Elżbieta Towarnicka (zodiakalny Lew) urodziła się we Wrocławiu. Mając 28 lat ukończyła studia w Akademii Muzycznej w Krakowie w klasie śpiewu u Barbary Walczyńskiej. Podczas to których już występowała w Operze Krakowskiej. Jednak pierwszy jej publiczny koncert miał miejsce kilkanaście lat wcześniej w pociągu, kiedy to kierownik składu pozwolił jej wykorzystać zamontowane w wagonach głośniki.
Zamieniając repertuar zaczęła w końcu wykonywać główne partie sopranowe w takich operach jak: „Cyganeria”, „Tosca” (G. Pucciniego), „Poławiacze Pereł” (G. Bizeta), „Traviata”, „Rigoletto” (G. Verdiego), „Wolny strzelec” (C.M. Webera), „Król Roger” (K. Szymanowskiego), „Dydona i Eneasz” (H. Purcella), „Orfeusz i Eurydyka” (C.W. Glucka). Oczywiście w ostatniej operze grała jedną z ról tytułowych. Jednak prawdziwą sławę przyniosły jej nagrania muzyki do filmów K. Kieślowskiego – „Trzy kolory” – „Niebieski” i „Czerwony”, „Dekalog”, czy „Podwójne życie Weroniki” (vocalisa z sopranem Towarnickiej stała się jednym z najpopularniejszych utworów w stacjach radiowych w pierwszej połowie lat `90), A. Holland („Oliver, Oliver”), J.K. Pawluśkiewicza („Stara mała Wilma”), J. Ptaszyńskiej, J. Irvinga, L. Rikaki, czy Mamoru Oshii. Dodatkowo nieprzerwanie od 1991 roku wraz z H. Banaszak, B. Rybotycką, G. Turnauem, Z. Wodeckim i J. Wójcickim występuje w „Nieszporach Ludźmierskich” J.K. Pawluśkiewicza (to oratorium doczekało się w 1993 r. wydawnictwa płytowego). W 1998 r. na rynku pojawia się płyta „Requiem dla mojego przyjaciela” (muz. Z. Preisner), która do dziś sprzedała się w blisko 200tyś. egzemplarzy na całym świecie. 2000 r. przynosi pierwszą nie filmową płytę artystki – „Ave Maria” – nagraną wraz z J. Ozimkowskim i M. Stefańskim w Bazylice Mariackiej w Krakowie, która po wyczerpaniu nakładu zostaje wznowiona w 2006 r. (na dzień dzisiejszy jest znów niedostępna). W tym samym roku wraz z M. Foremniak i J. Gudejko występuje w filmie M. Oshii pt. „Avalon”. W sumie wydała kilkanaście solowych albumów, a jej głos towarzyszy na niezliczonej ilości płyt innych artystów. Jednak jej wiele nagrań do dziś nie doczekało się publikacji zajmując jedynie miejsce w przepastnych archiwach Polskiego Radia w Krakowie, czy Warszawie. Występowała m.in.: w Grecji, Niemczech, Hiszpanii, Anglii, Rosji, Włoszech (np. w La Scali), Szwecji, Belgii, Francji, na Litwie, Ukrainie, w Argentynie, Stanach Zjednoczonych, czy Kanadzie. Prawie zawsze podczas podróży wzbogacała swoje bagaże o wiele statuetek i nagród na najróżniejszych festiwalach. Nie zapomina też o swoich wielbicielach w Polsce współpracując ze wszystkimi filharmoniami w naszym kraju. Doskonale czuje się w wykonaniach oratoryjnych. Jak sama mówi o sobie – jest sybarytką, lubi drobne przyjemności: „Zimne mleko z lodówki, colę, a i alkoholu czasem się napiję”. Ceni też długie rozmowy na mrozie, oraz bardzo mocno przyprawione potrawy. Przede wszystkim nie znosi jednak golfików, czy innych szali, które jak dodaje – „tylko mogą przeszkadzać!”.
Kocha swoje koty. Obecnie mieszka w Krakowie, gdzie chętnie powraca po częstych trasach koncertowych.

Najbliższy koncert artystki odbędzie się w Łomiankach w Auli Integracyjnego Centrum Dydaktyczno – Sportowego. Podczas niego zostaną wykonane „Piesni irlandzki” z najnowszego repertuaru Elżbiety Towarnickiej, oraz „Muzyka filmowa” z którą to jest głównie kojarzona. Towarzyszyć jej będą: Anna Sikorzak-Olek (harfa) i Konrad Mastyło (pianino). Bilety w cenie 25 i 35 pln do nabycia u organizatora – Domu Kultury w Łomiankach tel. 022 751 35 02.

źródło: Wiktor Czajkowski, Urszula Kwaśniewska – Dom Kultury w Łomiankach

Koncert Elżbiety Towarnickiej

Koncert Elżbiety Towarnickiej

Koncert Elżbiety Towarnickiej

KOMENTARZE UŻYTKOWNIKÓW LOMIANKI.INFO

Komentarze zamieszczane na portalu są opinią użytkowników.

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *