www.LOMIANKI.INFO – LOMIANKOWSKI INFORMATOR SPOŁECZNO-KULTURALNY

www.LOMIANKI.INFO
ŁOMIANKOWSKI INFORMATOR SPOŁECZNO-BIZNESOWY

Krótko o nurkowaniu…

Na łamach Łomianki.info pojawiła się reklama szkoły podwodnej NURKOWALNIA.Skąd pomysł na taką szkołę?
– Zawsze chciałem być płetwonurkiem nurkiem. Wodę kochałem od dziecka i do dziśpamiętam jak mama wyganiała mnie z jeziora Dziekanowskiego krzycząc, że mamsine usta od zimnej wody. Zawsze myślałem, że to hobby dla wybranych, dla twardzieli,a ja z WF-u nigdy nie byłem najlepszy. Do nurkowania zachęciła mnie mojapołowa wysyłając mnie na kurs do Egiptu i szczerze mówiąc po pierwszym dniuraczej mi się nie podobało. Od tego czasu minęło 7 lat i uważam, że jest to jednaz fajniejszych rzeczy, jaką można robić w wolnym czasie.

Większość ludzi uważa, że to bardzo niebezpieczny sport.
– Po pierwsze to nie jest sport. Sport zakłada rywalizację, a w nurkowaniu jej nie ma.To tak jak by powiedzieć, że chodzenie po górach jest sportem. Owszem jest garstkaco pcha się zimą w Himalaje, ale większość robi to dla przyjemności. Tak samo jestw nurkowaniu. Dla większości to rekreacja. Jeśli chodzi o niebezpieczeństwo to jestono zależne od tego gdzie nurkujemy i jak do tego się przygotowujemy. Jeśli przestrzegamyzasad bezpieczeństwa to ryzyko nie jest większe od chodzenia po ulicy.

A pieniądze? Czy nurkowanie jest drogie?
– Z moich obserwacji wynika, że nurkowanie jest zbliżone cenowo do narciarstwa.Cena pakietu 5 dniowego w Egipcie to ok. 200 EUR, sprzęt też kosztuje podobniei podobnie jak w narciarstwie można go wypożyczać. Jedyną różnicą jest obowiązekposiadania formalnej licencji uprawniającej do nurkowania. Taką licencjeotrzymuje się po każdym kursie i daje ona określone uprawnienia. Na przykład poukończeniu kursu wstępnego możemy nurkować do głębokości 18 metrów.

Rozumiem, że taką licencję można zdobyć u Ciebie.
– Tak, taką i inne pozwalające nurkować głębiej i dłużej.

Czy każdy może nurkować? Jakie są wymagania zdrowotne?
– Są pewne przeciwwskazania, ale w chwili obecnej są federacje certyfikujące osobyniepełnosprawne jako płetwonurków. W tym obszarze dużo się zmieniło i nie trzebabyć komandosem żeby nurkować. Oczywiście sprawniejsi mają łatwiej.

A co z tym pływaniem. W reklamie piszesz, że nie trzeba umieć pływać. To żart?
– W pływaniu najważniejsza jest umiejętność brania oddechu z powierzchni i zgraniego z ruchami w wodzie. W nurkowaniu nie ma tego kłopotu, bo powietrze mamycały czas dostępne z butli. Poza tym mamy urządzenia wypornościowe, które utrzymująnas na określonej głębokości. Więc o ile ktoś nie boi się panicznie wody, możenurkować.

Jak wygląda kurs?
– Kurs składa się z części teoretycznej – wykłady i egzamin teoretyczny, zajęć basenowychgdzie oswajamy się ze sprzętem i uczymy procedur oraz z nurkowańw wodach otwartych, gdzie młodzi nurkowie prezentują procedury i zaliczają testpraktyczny. Wtedy jeszcze uderzenie płetwą w pośladek, czyli pasowanie na nurka imożna odkrywać podwodny świat.

[artykuł sponsorowany]

Krótko o nurkowaniu...

Krótko o nurkowaniu...

Krótko o nurkowaniu...

KOMENTARZE UŻYTKOWNIKÓW LOMIANKI.INFO

Komentarze zamieszczane na portalu są opinią użytkowników.

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *