www.LOMIANKI.INFO – LOMIANKOWSKI INFORMATOR SPOŁECZNO-KULTURALNY

www.LOMIANKI.INFO
ŁOMIANKOWSKI INFORMATOR SPOŁECZNO-BIZNESOWY

Kto naprawdę zamknął Dom Kultury?

Tupet Piotra Rusieckiego – zastępcy Burmistrza i Tomasza Dąbrowskiego – Burmistrza Łomianek nie zna granic. Zrobią wszystko aby pokazać kto rządzi w Łomiankach, kto ma realną władzę i może manipulować faktami, limitować informacje docierające do mieszkańców i opinii publicznej. A dzięki wyznawanej przez siebie zasadzie „cel uświęca środki” niszczą wypracowywane z trudem zasady dobrego współżycia, nici sąsiedzkich i międzyosiedlowych relacji, tłamszą ludzi, grają swoimi podwładnymi.

Dziś zagrali Domem Kultury. I będą grać nadal…
Do czego posuną się następnym razem?

Dom Kultury jest jednostką Gminy, zarządzaną przez powoływanego przez Burmistrza Dyrektora. Obecnym Dyrektorem jest Miłosz Manasterski, który zastąpił na tym stanowisku powołanego, a następnie po kilku miesiącach odwołanego przez Burmistrza Dąbrowskiego, Łucjana Sokołowskiego.

Miłosz Manasterski objął fotel Dyrektora DK w marcu 2012 r. A więc decydował o finansach tej instytucji przez prawie cały 2012 r., przygotował projekt budżetu na 2013 r. i zarządzał wydatkami Domu Kultury w obu tych latach. Radni do tej pory nie przeciwstawiali się propozycjom zwiększania środków dla Domu Kultury. Na ile to było możliwe wspierali pomysły Dyrektora, dotyczące np. wydania Kwartalnika „Wisła”, czy zastąpienia bezpiecznymi schodami drabiny prowadzącej do reżyserki w sali widowiskowej. Dopiero niepokojące sygnały o nieprawidłowościach spowodowały, że kolejny, złożony w październiku wniosek o zwiększenie środków, nie został zaakceptowany.

Przypomnieć należy, że Rada Miejska przeznaczyła na Dom Kultury w 2012 r. łącznie
1 336 108,21 zł., a w 2013 r. budżet Domu Kultury wzrósł o 110 642,11 zł. do kwoty
1 446 750,32 zł.

5 grudnia br. radni zatwierdzili kilkanaście zmian do budżetu, ale nie zgodzili się na kolejne zwiększenie środków dla Domu Kultury. Decyzja ta jest związana z szeregiem niepokojącym zdarzeń oraz nieprawidłowym – w opinii radnych – wydatkowaniem środków przyznawanych przez Radę Miejską dla Domu Kultury. Aby sprawdzić, czy podejrzenia radnych są zasadne od dziś, czyli od 10 grudnia 2013 r. miała zacząć się w Domu Kultury kontrola wydatków prowadzona przez Komisję Rewizyjną. Kontrola zgodna z prawem i zlecona przez Radę Miejską 28 XI br.

Dzisiejsze zamknięcie Domu Kultury o którym radni nie zostali wcześniej poinformowani (dzień wcześniej odbyło się posiedzenie Komisji Społecznej, w którym uczestniczyły Sekretarz Gminy Beata Duch-Kosiorek oraz Skarbnik Gminy Ewa Rusak) już utrudniło planowaną kontrolę, bo kontrolerzy początkowo nie zostali wpuszczeni do Domu Kultury, a potem zostali z niego „wyproszeni” przez straż miejską.

Dlaczego zatem Dom Kultury został zamknięty?

Czy jedynym powodem tej drastycznej i niespodziewanej decyzji jest niegospodarne zarządzanie placówką przez jej dyrektora – całkiem niezłego poetę, ale na pewno nienajlepszego menadżera – i brak środków w ostatnim miesiącu roku na opłacenie mediów? A może Burmistrz jak i Dyrektor Domu Kultury zamknęli prowadzoną przez siebie placówkę z innych niż brak pieniędzy na światło powodów? Może właśnie chodzi o uniemożliwienie Komisji Rewizyjnej przeprowadzenia kontroli i zebrania informacji o zarządzaniu finansami publicznej placówki?

Radni pytają, ale nie otrzymują odpowiedzi…

-> Dlaczego przedstawienia Teatru Miejsce są darmowe a przedstawienia dla dzieci są płatne?

-> Dlaczego zajęcia w Domu Kultury z robotyki, zajęcia teatralne, zajęcia ceramiczne itp. są płatne, a ich ceny są porównywalne z cenami prywatnych instytucji, które nie otrzymują wysokich dotacji, a również muszą się utrzymać?

-> Dlaczego wreszcie decyzja Rady Miejskiej z października 2013 roku o zwiększeniu środków dla Domu Kultury z przeznaczeniem na ”
Integracyjne Spotkanie Mikołajkowe dla Dzieci Niepełnosprawnych” została zignorowana przez Burmistrza i Dyrektora Domu Kultury?

-> Czy prawdą jest, ze część środków przekazywanych przez Gminę na Dom Kultury jest przekazywana na finansowanie Gazety Łomiankowskiej?

Na te pytania Rada nie otrzymała dotąd odpowiedzi.
Być może odpowie na nie kontrola, która w dniu dzisiejszym powinna była się rozpocząć…


Załączone dokumenty:
I zmiana – wzrost o 10 000.pdf
II zmiana – wzrost o 150 000.pdf
III zmiana – wzrost o 3 500.pdf
IV zmiana – wzrost o 15 000.pdf
Uchwała w/s kontroli w DK.pdf

 

Kto naprawdę zamknął Dom Kultury?

KOMENTARZE UŻYTKOWNIKÓW LOMIANKI.INFO

Komentarze zamieszczane na portalu są opinią użytkowników.

7 komentarzy

 1. łahciM

  Czy takie pytania dostał Dąbrowski, bo ciekaw jestem odpowiedzi, a z opisanych tu faktów może wynikać że Dom Kultury „sponsoruje kogoś” a płacą za to mieszkańcy z pieniędzy na zajęcia dla dzieci.

  I jeszcze, pieniądze na Gazetę Łomiankowską wydawaną przez KMŁ pochodzą również z biletów autobusowych czyli wychodzi na to że wszyscy sponsorujemy propagandę wyborczą Dąbrowskiego.

  Jestem już zmęczony tym co się dzieje i czekam na wybory żeby pogonić tą władze.

  0
  0
  Odpowiedz
 2. arbi

  To, że DK został zamknięty w taki sposób jest niedopuszczalne i świadczy o bucie naszych włodarzy a na pewno o ich bezmyślności i lekceważeniu mieszkańców. To fakt. Ale 35000 nie miało zostać wydatkowane na schody, na jakąś gazetkę czy też na bankiet po imprezie pana Kijańskiego. Pieniądze były potrzebne na opłacenie faktur a to już zupełnie inna rzeczywistość. W ten sposób rada wzięła na siebie odpowiedzialność za zaistniałą sytuację. Trzeba było wcześniej myśleć, co chyba niektórych boli i nie dawać „kilkanaście razy” pieniędzy na pierdoły tylko dać na rzeczy ważne. A do takich należą wydatki na media. Dlaczego komisja wchodzi dopiero teraz. Płynność przedsiębiorstwa można policzyć na kilka miesięcy naprzód a tu biedni przed końcem roku obudzili się, że kogoś należy skontrolować.
  I rada i burmistrz funkcjonują jak Pawlak z Kargulem – prostacko. „Ty mi tak to ja ci tak”
  Mam nadzieję, że któraś ze stron będzie miała odwagę przyznać się do błędu i zrobi wszystko aby uruchomić DK. Do którego należałoby wprowadzić nie komisję a prokuratora, który skontroluje jego finanse. Stał się on folwarkiem dla działalności kilku osób. Niestety Ci których wybraliśmy nie powinni do tego dopuścić a skoro do tego doszło to ja osobiście chciałbym wiedzieć czy wszyscy odpowiedzialni (i rada i burmistrz) zrobili wszystko aby temu zapobiec. Będę wiedział komu w następnych wyborach podziękować.

  0
  0
  Odpowiedz
 3. Gas

  Mnie zastanawia jeden aktualny fakt.
  Wspomniana Uchwała o przeprowadzeniu kontroli, nosi
  nr LIII/305/2013 i datowana jest na 28 listopada 2013.

  Natomiast na stronie BIP naszego Urzędu,- nie ma żadnego śladu, że 28 listopada odbędzie się w ogóle sesja… 🙂

  53 sesja (czyli LIII) odbyła się 21 listopada i rozumiem, że obyła się też 28 listopada.

  W projektach Uchwał na LIII sesję (21 listopada), niestety nie znalazłem projektu uchwały w sprawie kontroli DK.

  0
  0
  Odpowiedz
 4. Zosia

  Dom Kultury otrzymuje z urzędu pieniądze na działalność w postaci dotacji podmiotowej. Te środki, jak widzę w linkach do budżetu, to jest jedna kwota, nie są rozbite na części dot. np. wynagrodzenia, usług zewnętrznych, promocji. Rada nie decyduje więc na co przyznaje a na co nie przyznaje pieniędzy, tak jak to się dzieje w innych częściach budżetu gminy.

  Dom Kultury po zatwierdzeniu budżetu na konkretny rok wie już więc jakimi środkami dysponuje i może dowolnie zaplanować sobie sposób ich wydania.

  Burmistrz zamiast robić tę wątpliwej jakości manifestację w postaci zamknięcia Domu Kultury, powinien przedstawić rzeczywiste wydatki tej instytucji z podziałem rodzajowym, które wykazałyby, że w planie zabrakło środków na ostatni miesiąc – na czynsz. Swoją drogą czym różni się ogrzewane pomieszczenie domu kultury zamknięte dla mieszkańców z zamkniętymi wewnątrz pracownikami od ogrzewanego pomieszczenia domu kultury otwartego dla mieszkańców?

  0
  0
  Odpowiedz
 5. łahciM

  Z tych uchwał wychodzi że Dąbrowski dostał prawie 200.000 zł na Dom Kultury. Wiec się pytam na co zostały wydane te pieniądze ??, bo był darmowy teatr „jednego aktora”, a nie przypominam sobie teatru organizowanego przez dzieci.

  Czy musimy sponsorować „upadłą” gwiazdę .

  0
  0
  Odpowiedz
 6. Mieszkanka Łomianek

  Lista wstydu PO (poz.229 Sylwia Maksim Wójcicka- Łomianki) Puls biznesu z 11.04.13 Goraco polecam

  0
  0
  Odpowiedz

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *