www.LOMIANKI.INFO – LOMIANKOWSKI INFORMATOR SPOŁECZNO-KULTURALNY

www.LOMIANKI.INFO
ŁOMIANKOWSKI INFORMATOR SPOŁECZNO-BIZNESOWY

Łemkowskie cerkwie / piknik historyczny

Cerkwie mają niesamowitą charyzmę.Zbudowane przez prawosławnychŁemków prawie 300 lat temu,przez nich opuszczone w 1947 r. poakcji Wisła, trwały samotnie niszczejącpowoli, piękne, strzeliste, zwieńczonekopułami, wkomponowane wgórzysty krajobraz Beskidu Niskiego.

Zauroczyły swym mistycyzmem Basięi Darka Mielczarków, a później wielu ludziz całego kraju (również z Łomianek)i zagranicy, którzy rokrocznie spotykająsię w jednym celu, aby uchronić te budowleprzed zniszczeniem. Tak więcw każdą drugą niedzielę lipca odbywasię wielka impreza – parada historyczna.Organizowany jest jarmark z miejscowymispecjałami oraz rękodziełem, pokazystrzelania z łuku, szermierki, kadryl konny,inscenizacja bitwy i na koniec koncerti tańce. Akcja dzieje się w pobliżucerkwi, na której remont przeznaczonajest każda zarobiona złotówka.

Wszystko odbywa się w atmosferzezabawy, ale i wielkiego zaangażowania.Tworzą się przyjaźnie, spośród uczestnikówimprezy zawiązały się trzy małżeństwa.O tym właśnie opowiada wystawazdjęć pt. „Ratujemy cerkwie”, którą możnaobejrzeć w Lemon Tree.

14 czerwca odbędzie się podobnaimpreza do tej w Beskidzie pt. „AndrzejKmicic zaprasza na festyn historyczny”.
Zapraszamy wszystkich chętnych domiłego spędzenia czasu w atmosferzeXVII wieku. Będzie można uczestniczyćw zabawach plebejskich, postrzelaćz łuku, popróbować się w walce z samymKmicicem, pokosztować dawnegojadła, zakupić sery, miody. Stworzymyatelier fotograficzne z epoki. Dla dzieciprzygotujemy pracownię plastyczną,w której powstanie cerkiew według ichpomysłu. Inicjatorzy całej akcji, Basiai Darek Mielczarkowie i historyk sztukiKasia Rokosz opowiedzą zainteresowanymo historii Łemków, cerkwiach orazo turystycznych atrakcjach Beskidu Niskiego.Odbędzie się też pokaz walk.

Pamiętaj! Sobota, 14 czerwca 2014 r., godzina 14.14, ogródek Lemon Tree.

Łemkowskie cerkwie / piknik historyczny

Łemkowskie cerkwie / piknik historyczny

Łemkowskie cerkwie / piknik historyczny

KOMENTARZE UŻYTKOWNIKÓW LOMIANKI.INFO

Komentarze zamieszczane na portalu są opinią użytkowników.

3 komentarze

 1. kot w worku

  Super temat. Z jednej strony pojawia się temat osadników niemieckich i ich cmentarzy, z drugiej nawiązanie do Łemków i cerkwi łemkowskich. Świetna sprawa. Bardzo podoba mi się to nawiązywanie do różnorodności Polski.

  0
  0
  Odpowiedz
 2. wieczorem

  Jak widać można organizować wartościowe przedsięwzięcia bez wykorzystywania potężnych środków publicznych, patronatów, bez natarczywej propagandy i wyuczonych laudacji.
  Brawo!

  0
  0
  Odpowiedz
 3. MONI

  Czy fest będzie trwał cały dzień? O 17 mogę sie czegoś spodziewać?

  0
  0
  Odpowiedz

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *