www.LOMIANKI.INFO – LOMIANKOWSKI INFORMATOR SPOŁECZNO-KULTURALNY

www.LOMIANKI.INFO
ŁOMIANKOWSKI INFORMATOR SPOŁECZNO-BIZNESOWY

Młodzi dziennikarze nagrodzeni

W środę 28 marca w siedzibie Biblioteki Publicznej w Łomiankach odbyło się rozwiązanie konkursu „Młodzi dziennikarze”.

W konkursie swoje recenzje zaprezentowali: Justyna Sienkiewicz (fot. 3), Joasia Dzyr, Ala Tendaj, Magda Górka, Roch Stefaniak, Mateusz Kot oraz Tomek Gutowski. Uczestnicy rywalizowali o 3 pendrive’y, ufundowane przez portal internetowy LOMIANKI.INFO.

Pierwsze miejsce jury przyznało Mateuszowi Kotowi (fot. 1) za najlepszą recenzję. Natomiast w kategorii wiekowej 11-12 lat zwyciężyła Alicja Tendaj, a w kategorii 16-17 lat Roch Stefaniak (fot. 2).
Również Magdalenie Górce wręczono nagrodę specjalną w postaci pendrive’a – ufundowanego przez Bibliotekę Publiczną, gdyż to właśnie rozmowy z Magdą zainspirowały bibliotekarzy do tego przedsięwzięcia. Pozostali uczestnicy zostali obdarowani drobnymi upominkami książkowymi. Każdy otrzymał również pamiątkowy dyplom.

Projekt „Młodzi dziennikarze” wciąż trwa i każdy, kto lubi czytać i chciałby polecić mieszkańcom wybraną książkę, w każdej chwili może przesłać recenzje do Biblioteki na adres: młodzi@biblioteka.lomianki.pl. Dobre prace zostaną zamieszczone na stronie internetowej www.biblioteka.lomianki.pl . Recenzje nagrodzonych „Młodych dziennikarzy”” będzie można przeczytać również w „”Gazecie Łomiankowskiej””.

Grażyna Kozińska


NAGRODZONE RECENZJE

Jacek Piekara – „Sługa Boży”

Niedawno, w listopadzie ubiegłego roku, miała miejsce premiera drugiego wydania książki pt. „Sługa Boży”. Jej autor to zodiakalny Byk, dziennikarz, autor wielu książek, paru tysięcy opowiadań i artykułów, założyciel i redaktor dwumiesięcznika „Fantazy”. Jacek Piekara, bo o nim mowa, w swojej książce, która jest zbiorem pięciu obszernych opowiadań, przenosi czytelnika w fantastyczny świat wczesnego renesansu. Narratorem każdego z opowiadań jest chciwy i wyrachowany inkwizytor, którego nikt by nie zaliczył do pocztu pozytywnych bohaterów. Jego zadaniem jest zwalczać wszystkie przejawy magii, pogańskie kulty i wyznawców Szatana. Powierzoną mu misję wypełnia niezwykle sumiennie, używając przy tym metod, które przerażają nawet mistrzów „katowskiego rzemiosła”. Dlaczego więc warto przeczytać tę książkę? Choćby, dlatego, że Jacek Piekara jest mistrzem porywającej wręcz intrygi. Na uwagę zasługują także inteligentne dialogi, nadające każdej z postaci własną osobowość, a przy tym sprawiają, że wydają się one być żywe. Każde z opowiadań łączy w sobie elementy horroru, sf i fantazy. Do tego dodano jeszcze szczyptę świetnego humoru. Jak łatwo można się domyślić, książka jest adresowana do nieco starszych czytelników, ze względu na zawartą w niej treść. Mimo wszystko jest to świetna lektura, która umili czas spędzony w domowym zaciszu przy ogniu trzaskającym w kominku.

Mateusz Kot

Rafał Kosik – „Felix, Net i Nika oraz Gang Niewidzialnych Ludzi”

„Felix, Net i Nika oraz Gang Niewidzialnych Ludzi” to przezabawna i pełna humoru książka, którą polecam szczególnie czytelnikom lubiącym przygody.
Akcja książki rozgrywa się w Warszawie, w niedalekiej przyszłości. Główni bohaterowie Felix Polon, Net Bielecki i Nika Mickiewicz mają po trzynaście lat. Chodzą do gimnazjum imienia profesora Kuszmińskiego, którego duch straszy na strychu szkoły. W zamku na Kociej Skale spotykają gnoma i za jego namową zapalczywie szukają w Warszawie przedwojennego skarbu. W końcu udaje się im go znaleźć. Podczas ferii zimowych fotografują UFO, które okazuje się prototypem pojazdu z napędem antygrawitacyjnym. W międzyczasie tytułowy Gang Niewidzialnych Ludzi skutecznie okrada banki. W końcu, tuż przed Wielkanocą, odkrywają, że częścią skarbu odnalezionego przez nich, jest 13 księga p. Kuszmińskiego, konieczna do ukończenia pracy nad napędem antygrawitacyjnym. Aby odzyskać księgę, zabraną do wskanowania do katalogu muzeum muszą zmierzyć się z tajemniczym Mortenem, rezydującym na 50 piętrze biurowca Silver Tower.
W tej książce najbardziej urzekła mnie wartkość, ale także i przejrzystość akcji. Myślę, że jest to najlepsza książka jaką do tej pory przeczytałam, ponieważ dowodzi, że nawet najzwyklejsze życie można przeżyć ciekawie.
Kim jest Morten i jaką tajemnicę kryje Nika? Dowiecie się tego, gdy przeczytacie książkę pt. „Felix, Net i Nika oraz Gang Niewidzialnych Ludzi.”

Alicja Tendaj

Philip K. Dick – „Tytańscy gracze”

„Tytańscy gracze” to według mnie jedna z lepszych książek Philipa Kindreda Dicka, autora opowiadań i powieści science-fiction.Akcja rozgrywa się w bliskiej przyszłości. Osią wydarzeń jest tajemnicza gra, której zasadom podlega społeczność Kalifornii. Jej przedmiotem są bogactwa, posiadłości, a nawet małżeństwa uczestników. Ich los zależy od Wugów – istot z Tytana, które zarządzają grą. Głównym bohaterem powieści jest Pete Garden, jeden z ważniejszych graczy. Poznajemy go w momencie, gdy traci swoją ulubioną posiadłość i walczy o jej odzyskanie. Wkrótce okazuje się, że stawka jest o wiele większa, a przeciwnik potężniejszy niż się wydaje…Uważam, że książkę warto przeczytać, ponieważ nie jest to „czysta” fantastyka naukowa. Dick wplótł tu wiele wątków kryminalnych, filozoficznych, a nawet humorystycznych. Mimo to uważam, że powieść nie jest trudna dla czytelnika, który nie miał kontaktu z tym autorem. Zapewne każdy znajdzie tu coś dla siebie – fabuła jest bardzo wciągająca nawet bez futurystycznej otoczki.Niewątpliwym atutem książki jest surrealistyczny pomysł gry i telepatów, osób zdolnych wpłynąć na jej przebieg. Czytelnik jest zaskoczony pomysłowością autora i jego literackimi zdolnościami. Niestety muszę przyznać, że w pewnym momencie akcja książki traci rozpęd. Dobrze, że zakończenie jest naprawdę niesamowite i pozostawia niezapomniane wrażenie. Bardzo zachęcam do lektury, tym bardziej, że w naszej Bibliotece jest bardzo duży wybór książek Philipa Dicka.

Roch Stefaniak


My jako LOMIANKI.INFO serdecznie wszystkim recenzentom dziękujemy za udział w konkursie a wygranym – gratulujemy. Mamy nadzieję, że ufundowane przez nas perdrive’y będą długo służyły… tak w nauce, jak i zabawie 🙂

redakcja@lomianki.info

Młodzi dziennikarze nagrodzeni

Młodzi dziennikarze nagrodzeni

Młodzi dziennikarze nagrodzeni

Młodzi dziennikarze nagrodzeni

KOMENTARZE UŻYTKOWNIKÓW LOMIANKI.INFO

Komentarze zamieszczane na portalu są opinią użytkowników.

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *