


Moja śmieci historia krótka
Historia śmieci w okolicy ulicy Dolnej, przy której mieszkam od lat, przypomniała mi się przy okazji mocno przeżywanej w całym kraju tzw. rewolucji śmieciowej. Spróbuję opisać śmieciowe obyczaje moich sąsiadów, by pokazać, jak zmieniły się na przestrzeni ostatniego półwiecza.
Na przełomie lat pięćdziesiątych i sześćdziesiątych ubiegłegowieku ulubionym miejscem wyrzucania śmieci byłzryty lejami po bombach lasek na rogu ulicy Dolnej i Wydmowej.Wystarczyło jednak ledwie kilka lat, by leje wypełniłysię po brzegi. Usypywanie śmieciowej górki sprawiałopewne trudności, więc zrezygnowano z tej lokalizacji, podrugiej stronie ulicy też były całkiem duże leje. I teraz tam,wózkami, taczkami, furmankami zwożono z całej okolicywszystkie domowe pozostałości. Trzeba w tym miejscuzaznaczyć, że wyrzucano w tamtych czasach głównie to,co dzisiaj podlega segregacji do ponownego wykorzystania,bo odpadki ulegające szybkiemu rozkładowi, czyli np.resztki jedzenia, obierki itp. kompostowano we własnymzakresie, by uzyskać nawóz przydatny w przydomowychogródkach.
Proceder wypełniania lejów trwał w zasadzie do latsiedemdziesiątych, kiedy to powstało lokalne wysypiskoprzy Brukowej (tam, gdzie teraz jest supermarket). Wyrzucanieśmieci do wszelkich możliwych dołków i laskówprzestało być opłacalne. Jednak nie dla wszystkich, bodoły przy Dolnej miały pewną zachęcającą dla lokalnychśmieciuchów cechę – cały czas były! Co prawda leje pobombach dawno już zostały zapełnione, ale powstawałynowe doły, bo piach z tego miejsca świetnie nadawał siędo celów budowlanych. I tak trwała rywalizacja pomiędzytymi co kopią a tymi, co zasypują śmieciami. Pojedyneknie został rozstrzygnięty, bowiem lokalna władza, intensywniemolestowana przez mieszkańców, postanowiłasprawę rozwiązać. U wylotu ulicy Wąskiej postawionowielki kontener, wychodząc z logicznego założenia, żeskoro ludzie muszą wyrzucać śmieci w tym miejscu to lepiejod razu do kontenera. I wtedy dopiero się zaczęło! Wciągu kilku dni kontenera nie było widać, tak wielka urosłagóra śmieci. Przywożono je nawet ciężarówkami z sąsiednichgmin. Okolicznych mieszkańców omal szlag nie trafił.Po protestach kontener przeniesiono na Wydmową… Podwóch tygodniach spłoną.
Władze gminy nie dały za wygraną. Postawiono trzypojemniki do segregacji. Każdy miał inne przeznaczeniei odpowiedni otwór do wrzucania szkła, plastiku i papieru.Pojemniki stały dokładnie na przeciwko moich okien,więc miałem okazję dogłębnie poznać stosunek moichziomków do tzw. segregacji śmieci w latach dziewięćdziesiątych.Konstruktor pojemników zapewne bardzo by sięzdziwił, co można wsadzić w otwór o średnicy kilkunastucentymetrów. Oczywiście rzadko kto wrzucał śmieciezgodnie z przeznaczeniem. Decydujące było, co, gdzie dasię wcisnąć. Czas temu poświęcony nie odgrywał na razieroli. Po kilku tygodniach wciskanie się znudziło i po prostustawiano całe worki śmieci obok. Na efekty nie trzeba byłoczekać. Psy, wiatr i cała okolica była gruntownie zaśmiecona.Dalej było jak zwykle – protesty mieszkańców i władzapojemniki zabrała. Ciekawe, że jeszcze przez kilka miesięcypo zabraniu pojemników do segregacji stawiano w ichmiejscu wory śmieci. Na moje grzeczne pytanie, dlaczegoto robią, pojemników już przecież od dawna nie ma, padałainteligentna odpowiedź: ale były!
Przez kilka lat był „spokój”, pojemników na odpadkinie było, czyli śmiecie walały się wszędzie. Zirytowanewładze w całej gminie rozstawiły małe uliczne pojemnikina drobne odpadki. Były nawet dość ładne, ale miały jednąwielką wadę: wykonane były z dość cienkiej blachy, co stałosię wystarczającą zachętą dla przechodzących, by je kopnąć.Z czasem zmieniono je na betonowe o konstrukcji tak solidnej,że każda próba kopnięcia, czy nawet ruszenia z miejscaskazana była na porażkę. Stoją cały czas i… służą jako małe,podręczne wysypiska śmieci. Niektórzy, systematycznieo tej samej porze dnia zatrzymują samochód, wysiadająi wyrzucają reklamówkę wypełnioną śmieciami. Miałemnawet zamiar wyjść, by zwrócić uwagę, ale się rozmyśliłem,bo z całą pewnością śmiecie wylądowały by w najbliższychkrzakach. A tak, dzięki solidnej pracy fi rmy, która koszeopróżnia trafi ą przynajmniej tam, gdzie ich miejsce.Niewiele się zmieniły przez te przeszło pięćdziesiątlat nasze śmieciowe obyczaje, co najlepiej widać namniej uczęszczanych uliczkach „ukwiecanych” workamiodpadków. Dobrze to „śmieciowej rewolucji” nie wróży.Warto zastanowić się dlaczego? W całym kraju, nie tylkow naszej gminie, władze skupiły się w zasadzie wyłączniena organizacyjnej stronie śmieciowych zmian. Zupełniechyba zapominając o tym, że ich głównym celem jestzmiana naszego stosunku do śmieci. Segregacja to tylkometoda, najważniejsze jest byśmy wreszcie zaczęli myśleć,co i gdzie wyrzucamy, i jakie będą tego konsekwencjedla nas i przyszłych pokoleń.
Andrzej Kaliński
„
KOMENTARZE UŻYTKOWNIKÓW LOMIANKI.INFO
Komentarze zamieszczane na portalu są opinią użytkowników.
2 komentarze
Wyślij komentarz

SKOLIM wystąpi w Łomiankach. Dla czytelników LOMIANKI.INFO mamy dwie darmowe wejściówki
Centrum Kultury w Łomiankach oraz Agencja Koncertowa Az-Art serdecznie zapraszają na koncert Konrada Skolimowskiego,...
Zobacz wizualizację żłobka w Sadowie, który powstanie w budynku starej szkoły
Urząd Miejski w Łomiankach opublikował wizualizację projektu żłobka publicznego, który powstanie w rozbudowanym...
Nowość w GPSZOK Łomianki – BYŚ podstawił prasokontenery. Wygoda mieszkańców, ochrona środowiska
Gminny Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych (GPSZOK) w Łomiankach wzbogacił się o nowoczesne prasokontenery....
„Leśniaczanki” – nowa inicjatywa integrująca mieszkańców Gminy Łomianki
W Dziekanowie Leśnym powstała nowa, inspirująca inicjatywa – "Leśniaczanki". To grupa, która ma na celu integrację i...
Jest potrzebna pomoc dla Gabrysi – bibliotekarki z naszej biblioteki w Łomiankach
Gabriela Ryndak-Kubiak to osoba, którą wielu mieszkańców Łomianek zna z Biblioteki Publicznej w Łomiankach. Przez lata...
Kiermasz książek w Bibliotece Publicznej w Łomiankach. Okazja na tanią książkę!
W ostatnim tygodniu marca Biblioteka Publiczna w Łomiankach organizuje Kiermasz Książek Przeczytanych. Cały dochód...
Pierwsza filia VeloBanku w Łomiankach. Na mieszkańców czeka atrakcyjny Kredyt gotówkowy z RRSO 9,9%
VeloBank otworzył swoją pierwszą placówkę w Łomiankach przy ul. Warszawskiej 85/9. Nowa filia, to miejsce, w którym...
Straż Miejska w Łomiankach czeka na nowych strażników. Może to praca właśnie dla Ciebie?
Urząd Miejski w Łomiankach poszukuje kandydata na stanowisko strażnicze w Straży Miejskiej w Łomiankach. - Nie...
Granat nad Jeziorem Dziekanowskim. Niebezpieczne znalezisko z czasów wojny
Podczas spaceru nad Jeziorem Dziekanowskim mieszkaniec natknął się na skorodowany przedmiot przypominający granat....
Wszystko prawda, tylko kto ma zmienić ten nasz stosunek do śmieci i segregacji, i jakimi metodami? Szkoła – tak,ale w odniesieniu do dzieci. A co z resztą, z dorosłymi?
Nie jestem autorem ale moim zdaniem powinien się tym zajmować wydział promocji w Urzędzie.
Promocja to nie tylko „propaganda” na łamach Gazety Łomiankowskiej, ale też, a może przede wszystkim, promocja społecznie porządnych zachowań, czyli edukacja.
Obecnie jesteśmy faszerowani martyrologią i powtórkami zdjęć rozkopanych ulic. Gazety Łomiankowskiej nie da się czytać, zupełnie bezwartościowe informacje.
Podobne zarzuty można mieć w stosunku do Info? Tu sytuacja jest jednak lepsza. Ukazują się artykuły o wartościowych inicjatywach (jak np. budżet obywatelski) czy wywiady z ciekawymi mieszkańcami Łomianek. Zresztą to prywatna gazeta i właściciel nie czerpie z pieniędzy publicznych, więc ma prawo do pisania o czym ma chęć.