www.LOMIANKI.INFO – LOMIANKOWSKI INFORMATOR SPOŁECZNO-KULTURALNY

www.LOMIANKI.INFO
ŁOMIANKOWSKI INFORMATOR SPOŁECZNO-BIZNESOWY

Muzyka organowa w Burakowie

Piotr Grinholc zaprasza wszystkich na niepowtarzalny koncert muzyki organowej. 18 października 2009 roku odbędzie się jedyny w swoim rodzaju koncert na dwa instrumenty organowe (jeden znajduje się na chórze kościoła w Burakowie, drugi zostanie umieszczony w prezbiterium) w wykonaniu słynnego duetu organowego Jerzego i Emilii Dziubińskich.

Więcej o artyści, organach i koncertach organowych…

Piotr Grinholc jest wybitnym pedagogiem i muzykiem: pracuje na Uniwersytecie im Adama Mickiewicz w Poznaniu na Wydziale Pedagogiczno Artystycznym – Specjalizacja Muzyka Klasyczna w Kaliszu. Prowadzi klasę organów w średniej szkole muzycznej przy ulicy Bednarskiej w Warszawie. Jak na muzyka przystało mieszka przy ulicy Chopina w Łomiankach.
Piotr Grinholc złożył Fundację Pro Organo i jest jej prezesem.

Skończył klasę gry na organach w średniej szkole muzycznej, zaś Wyższą Szkołę Muzyczna w klasie profesora Andrzeja Horosińskiego. Zawsze gdzieś grał na organach kościelnych i zauważył, że ludzie inaczej odbierają organistów. Pojęcie organisty nie jest kojarzone z wykształconym człowiekiem. To bardzo go irytowało.Wtedy wpadł na pomysł jak zmobilizować ludzi, którzy uczą się gry organowej, młodych ludzi, żeby nie uciekali od muzyki liturgicznej, wpadł na pomysł zorganizowania konkursu dla organistów. Założył FUNDACJĘ PRO ORGANO i organizuje konkursy, koncerty gry muzyki organowej i koncerty kompozytorskie.
Pro Organo jest jednym, jedynym ogólnopolskim konkursem organistów, w którym do wykonania są oprócz utworów solistycznych utwory liturgiczne. Ten konkurs organizuje od 2003 roku co trzy lata . Odbywał się do tej pory w Katedrze św. Jana w Warszawie, w 2007 roku odbył w kościele Wszystkich Świętych.

Do kościoła wchodzi muzyka pop, która ruguje tradycyjna muzykę kościelną, ginie tradycja i wprowadzane są elementy świeckie do liturgii która jest sacrum. Muzyk pragnie walczyć o zachowanie starej, jeszcze z VII wieku polskiej tradycji grania pieśni liturgicznych. Organy to najbardziej skomplikowany klasyczny instrument na świecie. Każde są budowane z przeznaczeniem dla danego kościoła, każdy instrument jest niepowtarzalny w swoim brzmieniu. Tradycje budowy organów są rodzinne przekazywane z pokolenia na pokolenie w rodzinnych firmach. Na konkursy zgłasza się rok rocznie około kilkunastu organistów. W tym roku spełnia się jego marzenie, wsparł go proboszcz parafii w Burakowie, wsparła finansowo wiceburmistrz Łomianek ds. społecznych, znaleźli się ludzie, którzy zrozumieli wagę problemu.

Na przełomie września i października w Burakowie – w kościele o niepowtarzalnym charakterze – odbędą koncerty muzyki organowej. Piotr Griholc zaprasza wszystkich. Jego wizja to Łomiankowskie koncerty organowe, które będą odbywały się cyklicznie we wrześniu i październiku. Ma nadzieję, że już wkrótce w Polsce i na świecie Łomianki będą kojarzone z koncertami muzyki organowej. W niewielkim miasteczku – wielka muzyka, łomiankowska muzyka organową, wielcy muzycy z całego świata… takie jest marzenie muzyka.

Piotr Grinholc jest także czynnym pilotem sportowym. To jego kolejna pasja. W samolocie odpoczywa.

Piotr Derentowicz

KOMENTARZE UŻYTKOWNIKÓW LOMIANKI.INFO

Komentarze zamieszczane na portalu są opinią użytkowników.

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *