Na co chcieli mieszkańcy wydać pieniądze
Jak co roku przy decydowaniu o tym, na co pójdą pieniądze sołectwa, mieszkańcy mają ten sam dylemat: jak zrobić to efektywnie i z sensem? Czego potrzebują?
Dyskusje na spotkaniach zawsze pokazują wspólne potrzeby jak np. ul. Wiślana w stanie wołającym o pomstę do nieba, Brzegowa, część Łużyckiej, Krajobrazowa. Od lat brakuje na terenie sołectwa terenu przeznaczonego pod miejsce spotkań mieszkańców typu ogródek jordanowski, które można by zacząć zagospodarowywać z pieniędzy sołeckich. Brakuje też komunikacji miejskiej (trudno uznać za komunikację jeden kurs autobusu pozwalający tylko niektórym dzieciom na bezpieczny powrót ze szkoły do domu), o nieistniejących chodnikach czy niewyremontowanych wałach przeciwpowodziowych nie wspominając. Większości z tych inwestycji w ogóle nie widać w gminnych planach, nieliczne np. mityczna ul. Wiślana są w tych planach wprawdzie "od zawsze", ale z roku na rok z niewyjaśnionych bliżej przyczyn przesuwane są na lata kolejne.
W przeszłości mieszkańcy decydowali się zaryzykować i dokładać do inwestycji, które przewidziano w wieloletnich planach gminy, takich jak budowa ul Wiślanej. Brak chodnika uniemożliwia pieszym bezpieczne poruszanie się po tej drodze, a stan asfaltu to sztandarowy przykład drogi konkurującej raczej z tymi na wschód od Bugu, niż na zachód od Odry.
Niestety kilkakrotne próby zachęcenia władz do kontynuowania tej czy innej inwestycji poprzez dorzucenie do budżetu inwestycyjnego gminy pieniędzy sołectwa spełzały na niczym i pieniądze sołeckie z powodu niezrealizowania przez gminę danej inwestycji przepadały.
Co można zrobić? Oprócz zachęcania i rozmów z gminą, niestety nic. Jeśli urząd tradycyjnie nie zdecyduje się realizować np. dalszej części ul. Wiślanej, a swoje siły inwestycyjne przesunie na walkę o poprawę np. ul. Warszawskiej, można tylko cierpliwie czekać i liczyć na to, że komuś w urzędzie zacznie zależeć nie tylko na inwestycjach tzw. sztandarowych.
Na co zatem przeznaczyć pieniądze, żeby nie przepadły? Po takich doświadczeniach mieszkańcy postanowili tym razem wesprzeć mniej ambitne cele, niż dokładanie się do budowy ulicy. Przegłosowali zadania, których teoretycznie gmina nie może nie zrealizować m.in. dofinansowanie komunikacji autobusowej z sołectwem oraz integrację nowo zasiedlanych domów z dotychczasowymi mieszkańcami terenu w formie pikniku sąsiedzkiego.
Na remont ul. Wiślanej przyjdzie im jeszcze niestety chyba poczekać…
Sołectwo Łomianki Dolne to zapomniany przez władze gminy teren pomiędzy Wisłą a tzw. Strugą Dziekanowską (na tyłach Kościelnej Drogi) ograniczony ul. Armii Poznań z jednej strony, a przedłużeniem ul. Jeziornej z drugiej. Jest to teren wiejski, do niedawna było tu około 100-150 domów. Obecnie jest łakomym kąskiem dla deweloperów i intensywnie się rozwija. Infrastruktura gminna, jak to zwykle bywa, nie nadąża za rozwojem sołectwa. Sąsiaduje z sołectwem Łomianki Chopina, Kępą Kiełpińską, osiedlami Pawłowo i Buraków. Jest to sołectwo, zatem mieszkańcy w dowodach mają wpisane, że mieszkają na wsi. Mają też swojego sołtysa.
Zapraszam do odwiedzenia strony Mieszkańców Łomianek.
Andrzej Mikołajczyk
KOMENTARZE UŻYTKOWNIKÓW LOMIANKI.INFO
Komentarze zamieszczane na portalu są opinią użytkowników.
1 komentarz
Wyślij komentarz
Łomianki organizują pomoc dla powodzian
W związku z sytuacją powodziową na południu Polski Urząd Miejski razem z Ośrodkiem Pomocy Społecznej w Łomiankach...
Weź udział w 9. Biegu Sztafetowym w Łomiankach
12 października 2024 r. już po raz dziewiąty odbędzie się Sztafetowy Bieg w Łomiankach. W tym roku oprócz sztafetowego...
Dzień DobryTVN – Pogotowie Roślinkowe zaprasza mieszkańców Łomianek na konsultacje
Dziś - 13 września - na placu przy Urzędzie Miejskim w Łomiankach, tam gdzie stoi Plastusiowa Ławeczka, rozstawiono...
Wybory Gmina Łomianki 2024: Mieszkańcy Łomianek Baczyńskiego wybrali nowy Zarząd Osiedla
11 września 2024 roku odbyło się zebranie mieszkańców osiedla Łomianki Baczyńskiego, podczas którego został wybrany...
130 lat temu urodziła się Maria Kownacka, autorka przygód Plastusia
Maria Kownacka autorka "Platusiowego pamiętnika" urodziła się 11 września 1894 roku. Przez wiele lat była związana z...
Urząd pracuje nad planem ogólnym Gminy Łomianki. Weź udział w konsultacjach
Nowe przepisy wycofują z obiegu prawnego studia uwarunkowań i kierunki zagospodarowania przestrzennego. Wprowadzone...
Wybory Gmina Łomianki 2024: Mieszkańcy Łomianek Trylogia wybrali nowy Zarząd Osiedla
Dziś – 10 września 2024 roku – odbyło się zebranie mieszkańców osiedla Łomianki Trylogia, podczas którego został...
Wybory Gmina Łomianki 2024: Mieszkańcy Łomianek Pawłowo wybrali nowy Zarząd Osiedla
Dziś – 10 września 2024 roku – odbyło się zebranie mieszkańców osiedla Łomianki Pawłowo, podczas którego został...
Wybory Gmina Łomianki 2024: Mieszkańcy Łomianek Prochownia wybrali nowy Zarząd Osiedla
Dziś – 10 września 2024 roku – odbyło się zebranie mieszkańców osiedla Łomianki Prochownia, podczas którego został...
Coś pan taki pesymista??? Za to będzie stadion, lodowisko całoroczne (właśnie zostało zamknięte na sezon letni ;), scena koncertowa na bazie i po linii (głównie disco polo, oczywiście), oraz dolina mgieł. Kto by tam zwracał uwagę na dziury???