www.LOMIANKI.INFO – LOMIANKOWSKI INFORMATOR SPOŁECZNO-KULTURALNY

www.LOMIANKI.INFO
ŁOMIANKOWSKI INFORMATOR SPOŁECZNO-BIZNESOWY

Nakłaniano niepełnosprawnych w Sadowej?

Jak można przeczytać na Życie Warszawy.pl

„W Domu Pomocy Społecznej w Sadowej nakłaniano autystycznych pensjonariuszy do głosowania na konkretnego kandydata – twierdzi matka jednego z nich. […]
– Mój syn jest głęboko upośledzony, nie wie nawet, co to jest dowód osobisty. Rozróżnia tylko kilka abstrakcyjnych pojęć: ciepło, zimno czy kochać. Nic poza tym. Samodzielnie nie jest w stanie dokonać żadnego wyboru, a tym bardziej postawić krzyżyka na karcie do głosowania – irytuje się pani Anna […]
Jeszcze w niedzielę matka zdecydowała się złożyć do prokuratury zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa i protest do Państwowej Komisji Wyborczej. Wczoraj dokumenty wpłynęły do prokuratury i PKW.
– Do urny zostali bowiem doprowadzeni wszyscy, którzy mieli prawo wyborcze, niezależnie od stopnia ich upośledzenia – opowiada pani Anna. – Rozmawiałam z podopiecznymi, którzy potrafią mówić. Twierdzili, że ktoś z opiekunów wskazywał im miejsce, w którym mają postawić krzyżyk. Nie chodzi o to, że wskazywali tego czy innego kandydata, ale o sam fakt wykorzystywania nieświadomych niczego pacjentów.

– Wyniki wzbudziły nasze podejrzenia, zwłaszcza że aż 21 głosów było nieważnych, bo było na nich więcej niż jedno skreślenie. Wyglądało to tak, jakby ktoś się pomylił i chciał naprawić swój błąd – przyznaje Jolanta Niegrzybowska, zastępca burmistrza Łomianek, odpowiedzialna za przeprowadzenie wyborów. – Rozmawiałam w tej sprawie z przewodniczącym komisji wyborczej. Niektórzy niepełnosprawni byli przywożeni do urny na wózkach, ale dlatego, że byli oni niepełnosprawni także ruchowo. W momencie głosowania nikt im nie pomagał, ale tego, co działo się poza salą, komisja nie mogła kontrolować.

Jak wyglądały wyniki? 37 głosów oddano na Jarosława Kaczyńskiego (nr 2 na karcie do głosowania), dwa głosy na Bronisława Komorowskiego (nr 3 na karcie do głosowania) i trzy głosy na Marka Jurka (nr 1 na karcie do głosowania).””

źródło: Życie Warszawy.pl
redakcja@lomianki.info

Nakłaniano niepełnosprawnych w Sadowej?

KOMENTARZE UŻYTKOWNIKÓW LOMIANKI.INFO

Komentarze zamieszczane na portalu są opinią użytkowników.

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *