www.LOMIANKI.INFO – LOMIANKOWSKI INFORMATOR SPOŁECZNO-KULTURALNY

www.LOMIANKI.INFO
ŁOMIANKOWSKI INFORMATOR SPOŁECZNO-BIZNESOWY

Nasze zdrowie – Święta, święta i po świętach…

Święta za nami, a w nas? 2 kg więcej, czy trochę mniej? Pamiętamy, przed nami Sylwester. Ta jedyna noc w roku. Noc, gdy wszyscy chcemy podobać się sobie, potem innym, pozostałym uczestnikom szaleństwa. Co zrobić, aby wrócić do swojej wagi? Nic, tylko DIETA nas uratuje. I to jedno lub dwudniowa „dieta cud””.

Czym jest DIETA? Dietą jest wszystko co konsumujemy w ciągu dnia, tygodnia, miesiąca, kwartału, roku, lat. Zatem, dlaczego ten wyraz jest taki magiczny? Bo w naszych umysłach został zakodowany schemat myślenia: dieta = chudnięcie. Tylko zbilansowana dieta oznacza chudnięcie. Dieta zbilansowana energetycznie przekłada się przede wszystkim na wysiłek fizyczny czyli ćwiczenia, choćby zwykłe wymachy nogą, ręką, na stojąco, na leżąco, w prawo, w lewo, w przód i w tył, ruchy okrężne głową, z muzyką lub bez. Jeśli to za mało, proponuję TAI CHI, JOGĘ, rower lub bardziej wysiłkowe ćwiczenia na siłowni. To podstawa KAŻDEJ DIETY, bez niej żaden spis produktów nie pomoże. Oczywiście spis produktów określanych jako DIETA odzwierciedla jej założenia, które są przeróżne: od nawyków żywieniowych danego regionu świata poprzez historię homo sapiens aż do badań naukowych np. na temat wpływu konsumpcji lodów na szybkość przemiany materii (spalania) w organizmie człowieka. W każdej z nich możemy wyróżnić okres szybkiego chudnięcia, stabilizacji wagi i (próby) jej utrzymania. W większości z nich zachowane są „”zdrowe zasady”” bilansu niezbędnych składników odżywczych: białek (1g = 9,3 kcal), tłuszczów i węglowodanów (1g = 4,1 kcal). Jak mawiają „starzy wyjadacze”: TŁUSZCZE spalają się w ogniu WĘGLOWODANÓW, a BIAŁKA (aminokwasy złożone, przeciwciała) są budulcem każdej komórki, regulują proces przemiany materii, utrzymują właściwy bilans wodny oraz równowagę kwasowo-zasadową, odpowiadają za odporność organizmu, transportują (hemoglobina) substancje odżywcze oraz leki. To BIAŁKA decydują o ZDROWIU człowieka.

Trudno przecenić znaczenie TŁUSZCZÓW dla organizmu człowiek, które jest ogromne. One budują błony komórkowe i nasz mózg (biała masa), a także są źródłem nienasyconych kwasów tłuszczowych (tych dobrych). W nich rozpuszczone są wszystkie witaminy rozpuszczalne tylko w tłuszczach, tj. A (dobry wzrok), D (mocne kości, zdrowe serce), E (sprawny umysł, przeciwutleniacz), K (właściwa krzepliwość, hamulec rozwoju raka). Stanowią ZAPAS WODY dla organizmu – ze spalenia 100 g tłuszczów otrzymujemy 107g wody.

WĘGLOWODANY też są dobre np. celuloza (błonnik) oczyszcza jelita czyli wymiata „śmieci”, a glukoza stanowi jedyne źródło energii dla czerwonych ciałek krwi i mózgu. Brak węglowodanów w pożywieniu, powoduje wytwarzanie glukozy przez sam organizm koszem zniszczenia białek wchodzących w jego skład. Tworzenie glukozy z białek powoduje powstanie toksycznego ubocznego produktu amoniaku metabolizowanego przez wątrobę i wydalanego przez nerki, co powoduje dodatkowe obciążenie tych narządów. Osoby, które się odchudzają i dbają o zgrabną sylwetkę powinny dostarczać organizmowi z pożywieniem cukry złożone (skrobia – ziemniaki, zboża, rośliny strączkowe) zamiast prostych (glukoza, fruktoza – owoce i miód, galaktoza – mleko), ze względu na długotrwałe uczucie sytości i brak napadów tzw. „”wilczego głodu””. Cukry złożone chronią przed wykorzystywaniem białek własnych organizmu do uzupełnienia braku glukozy i dzięki temu nie zmniejsza się masa mięśniowa organizmu. Co więcej, przemiana materii nie ulega zmniejszeniu, a to jest bardzo ważne przy zapobieganiu występowania tak zwanego efektu jojo.

KTÓRA DIETA JEST NAJLEPSZA? NAJSKUTECZNIEJSZA? JAK ODŻYWIAĆ SIĘ?

NALEŻY JEŚĆ WSZYSTKO, Z UMIAREM ! Hindusi uważają, że jeden posiłek powinien zmieścić się w dwóch złożonych razem dłoniach. Czy to mało? NIE. Zapewniam, że wystarczająco dla ciała, aby spełniało wszystkie swoje funkcje w sposób prawidłowy.

Życząc wszystkim czytelnikom portalu LOMIANKI.INFO
odwagi w odżywianiu dietą NŻ lub NŻT (NŻW),
a także sukcesów i satysfakcji w roku 2010

Basia Banaszewska
Salon Ezoteryczny
Łomianki, ul. Warszawska 135 I piętro
www.tekira.pl
e-mail: tekira@tekira.pl
tel. 601 278 961

ps. NŻ – nie żreć, NŻT – nie żrec tyle, NŻW – nie żreć wcale

KOMENTARZE UŻYTKOWNIKÓW LOMIANKI.INFO

Komentarze zamieszczane na portalu są opinią użytkowników.

1 komentarz

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *