www.LOMIANKI.INFO – LOMIANKOWSKI INFORMATOR SPOŁECZNO-KULTURALNY

www.LOMIANKI.INFO
ŁOMIANKOWSKI INFORMATOR SPOŁECZNO-BIZNESOWY

NIE dla wypalania traw!

Co roku, wraz z nadejściem cieplejszych dni i pierwszych promieni słońca, w strażackim kalendarzu pojawia się gorący okres wzrostu interwencji związany z bezsensownymi pożarami nieużytków. Jak co roku, w tym okresie ruszają również programy i spoty społeczne uświadamiające zagrożenia i skutki związane z wypalaniem suchych traw przez człowieka. Przyłączamy się do kampanii Komendy Wojewódzkiej PSP w Warszawie – Nie dla wypalania traw!

Wśród ludzi panuję przekonanie iż wypalanie zeszłorocznej, suchej trawy spowoduje szybszy i bujniejszy odrost młodej trawy, a tym samym przyniesie korzyści w postaci braku np. chwastów. Nic bardziej mylnego. Ziemia zostaje wyjałowiona, nie dochodzi do naturalnego rozkładu resztek roślinnych; przerywany jest proces formowania się próchnicy; do atmosfery przedostaje się szereg związków chemicznych będących truciznami zarówno dla ludzi, jak i zwierząt. Wypalanie traw skutkuje zabijaniem znacznej ilości organizmów żywych, niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania przyrody.

Wypalanie traw jest nie tylko niebezpieczne i szkodliwe ale też niedozwolone:
Ustawa z dnia 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody (Dz. U. nr 92, poz. 8), art. 124. „Zabrania się wypalania łąk, pastwisk, nieużytków, rowów, pasów przydrożnych, szlaków kolejowych oraz trzcinowisk i szuwarów”. Art. 131: „Kto…wypala łąki, pastwiska, nieużytki, rowy, pasy przydrożne, szlaki kolejowe, trzcinowiska lub szuwary…- podlega karze aresztu albo grzywny”.

Pożary nieużytków, z uwagi na ich charakter i zazwyczaj duże rozmiary, angażują znaczną liczbę sił i środków straży pożarnych. Każda interwencja to poważny wydatek finansowy. W ubiegłym roku interweniowaliśmy przy 46 pożarach traw i nieużytków, co stanowi 24% ogółu naszych zeszłorocznych wyjazdów do akcji. W tym czasie udało nam się uratować m.in. samochód terenowy warty co najmniej kilkadziesiąt tysięcy złotych w Kępie Kiełpińskiej czy nowo wybudowany budynek mieszkalny na ulicy Jeziornej. Strażacy zaangażowani w akcję gaszenia pożarów traw, łąk i nieużytków, w tym samym czasie mogą być potrzebni do ratowania życia i mienia ludzkiego w innym miejscu. Tak było również w 2014 roku, kiedy przy gaszeniu nieużytków doszło do poważnego pożaru dachu w budynku usługowym w Kiełpinie. Może się zdarzyć, że przez lekkomyślność ludzi nie dojedziemy z pomocą na czas tam, gdzie będziemy naprawdę niezbędni. Wyjazd do kolejnego zdarzenia w pełni rozwiniętego samochodu znajdującego się pośrodku pola lub z dala od dróg utwardzonych może zająć więcej czasu niż w przypadku wyjazdu bezpośrednio ze strażnicy.

Poniżej przedstawiamy kilka zdjęć z akcji gaszenia suchych traw i drzew.

OSP Łomianki

NIE dla wypalania traw!

NIE dla wypalania traw!

NIE dla wypalania traw!

NIE dla wypalania traw!

NIE dla wypalania traw!

NIE dla wypalania traw!

NIE dla wypalania traw!

NIE dla wypalania traw!

KOMENTARZE UŻYTKOWNIKÓW LOMIANKI.INFO

Komentarze zamieszczane na portalu są opinią użytkowników.

0 komentarzy

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *