www.LOMIANKI.INFO – LOMIANKOWSKI INFORMATOR SPOŁECZNO-KULTURALNY

www.LOMIANKI.INFO
ŁOMIANKOWSKI INFORMATOR SPOŁECZNO-BIZNESOWY

Nie strzelam w Sylwestra!

Szanowni mieszkańcy Łomianek. Jestem długoletnią mieszkanką Łomianki Dąbrowa Leśna.

Ze zgrozą myślę o zbliżającym się sylwestrze. Niektórzy z nas obchodzą go bowiem co roku bardzo hałaśliwie. Uruchamiają głośne petardy i fajerwerki. Często nie zdają sobie sprawy, że szykują niejednokrotnie śmiercionośne ładunki dla dzikich ptaków i zwierząt, że bawią się kosztem innych; wystraszonych małych dzieci i ludzi starszych, a także pełnych strachu zagubionych psów i kotów.
Po każdym sylwestrze w Polsce pękają w szwach schroniska dla zwierząt. Dzieci uszkadzają sobie kończyny, a czasami wzrok, a nawet giną. Z puszczy kampinoskiej uciekają łosie i pojawiają się w mieście.

Może więc warto przed odpaleniem petardy zastanowić się po co to robimy, co chcemy przez ten huk osiągnąć, a jednocześnie co tracimy.
Niewątpliwie przeważają ujemne strony wystrzałów sylwestrowych, zwłaszcza w takim miejscu jak nasze Łomianki, gdzie jest enklawa pięknej przyrody. Wokół puszcza z dziką przyrodą i zwierzętami.

Z drugiej strony nie uporządkowany w Łomiankach temat bezdomnych zwierząt, którym w noc sylwestrową ładujemy bombę strachu, po to chyba aby nie zapominały o nas, bo podobno człowiek to ich przyjaciel…

Na forach internetowych umieszczane są informacje, jak taki hałaśliwy sposób bawienia się w sylwestra wpływa na zwierzęta. Dołączmy na facebooku do hasła: Krzywda innych nie jest zabawna!

W Polsce i za granicą powstają stowarzyszenia propagujące sylwester bez fajerwerków. U nas jest to Stowarzyszenie Empatia. Dołączmy do nich. Poprośmy również znajomych i sąsiadów o dołączenie się do wydarzenia pt „Nie strzelam w sylwestra”
Niech nas będzie coraz więcej!

Maria

Link Stowarzyszenia Empatia: http://www.facebook.com/EmpatiaPL

Nie strzelam w Sylwestra!

KOMENTARZE UŻYTKOWNIKÓW LOMIANKI.INFO

Komentarze zamieszczane na portalu są opinią użytkowników.

1 komentarz

  1. U-la

    W pełni się zgadzam. W wielu miejscach na świecie odpalanie petard i sztucznych ogni jest zwyczajnie zabronione. Uważam osobiście, że pozwolenie na pokazy pirotechniczne powinno dotyczyć wyłącznie profesjonalistów. Reszta niech patrzy, podziwia … i wystarczy. Nie będzie trzęsących się, chowających w szafach psów, zaginionych kotów, wystraszonych łosi, nie będzie pourywanych dłoni, poranionych oczu. Za kalectwo nieuważnych, a także przypadkowych ofiar (każdy z nas może nią być) płacimy my wszyscy. A Ci, którzy szukają spokojnej okolicy do zamieszkania, towarzystwa skowronków i leśnej zwierzyny, niech się odpłacą w ten jeden wieczór za przyjemność, którą daje całoroczna bliska obecność przyrody.

    0
    0
    Odpowiedz

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *