www.LOMIANKI.INFO – LOMIANKOWSKI INFORMATOR SPOŁECZNO-KULTURALNY

www.LOMIANKI.INFO
ŁOMIANKOWSKI INFORMATOR SPOŁECZNO-BIZNESOWY

Niegospodarność burmistrza?

8 maja Przewodniczący Rady Miejskiej Tadeusz Krystecki (na wniosek burmistrza Dąbrowskiego) zwołuje na 11 maja nadzwyczajną Sesję Rady Miejskiej. Powód? Potrzebna szybko kasa. Niemała, 2 mln. zł. Pomimo zwołania sesji z inicjatywy burmistrza, ten się na niej nie pojawia. Doskonale wie, że posiada w radzie większość, która na ślepo – klepnie mu wszystko. Nie inaczej jest i tym razem.

Nie po raz pierwszy radni z Klubu Radnych Niezależnych zaskakiwani są przez burmistrza mocno kontrowersyjnymi pomysłami.

Zmiany w budżecie dotyczą tym razem:

– zwiększenia o 2 mln. tegorocznych wydatków na zad. "Kompleksowa przebudowa ul. Warszawskiej";
– zmniejszenia o 1 mln. tegorocznych wydatków na kompleksową przebudowę dróg w Kiełpinie oraz Łomiankach Centralnych;
– zmniejszeniu o 1 mln. tegorocznych wydatków bieżących.

W wyniku ogłoszonego przetargu na realizację przebudowy ul. Warszawskiej wygrała firma PORR Polska Infrastructure S.A., która zaoferowała zrealizowanie inwestycji za kwotę: 9,3 mln. zł. Problem w tym, że Urząd wycenił prace na kwotę 7,4 mln. zł. Miast rozpisać kolejny przetarg burmistrz lekką ręką decyduje się zapłacić firmie z publicznych środków 30% więcej niż preliminował na ten cel. Fakt tym bardziej zaskakujący, że do tej pory znakomita większość inwestycji była przez Urząd przeszacowywana średnio o 0,5 mln. zł.

Podczas sesji RM poprosiliśmy zastępcę burmistrza p. Piotra Rusieckiego o wyjaśnienie kilku kluczowych kwestii. Zapytaliśmy:

– Skąd taki pośpiech w sprawie?
– Kto jest odpowiedzialny za niedoszacowanie tak ważnej inwestycji?
– Jaki jest powód tego, że niezbędne jest dofinansowanie wskazanego inwestora niebagatelną kwotą 2 mln. zł.?
– Czy nie warto ogłosić kolejnego przetargu w celu uzyskania lepszej wyceny planowanej inwestycji?

Niestety na większość pytań zastępca burmistrza nie potrafił odpowiedzieć. Ograniczył się jedynie do stwierdzenia, iż mieszkańcy wielokrotnie prosili go o tę inwestycję, stąd trzeba ją szybko zrealizować.

Parafrazując klasyka: "PANIE BURMISTRZU KOCHANY"… Pośpiech wskazany jest przy łapaniu pcheł!

Nie chcąc być posądzonym o niegospodarność, o to, że trwoni się publiczne pieniądze, każdą wydatkowaną publiczną złotówkę należy obejrzeć z dwóch stron nim się ją puści dalej w obieg. Radni z Klubu Radnych Niezależnych zawsze stać będą na straży finansów publicznych.

Burmistrz Tomasz Dąbrowski miał blisko 7 lat na realizację zadania inwestycyjnego, które rozpoczęte zostało już w 2010 roku. Nie zrobił przez tych 7 lat nic. Opowiadanie dziś opinii publicznej, że chce w okresie wakacyjnym zrealizować inwestycję dla złagodzenia jej skutków, jakie odczuliby mieszkańcy jest mydleniem oczu. Tym bardziej, iż w ogłoszeniu sprzed miesiąca, o zamówieniu na roboty budowlane, można przeczytać, że brak jest powodów z uwagi na pilną potrzebę udzielenia zamówienia do skrócenia terminu nadsyłania wniosków przez inwestorów.

Na zakończenie warto przypomnieć, iż zakorkowana obecnie ul. Warszawska, w znacznej mierze, jest efektem sprzeciwu radnych KWW Tomasza Dąbrowskiego, p. Tadeusza Krysteckiego oraz p. Piotra Rusieckiego wobec koncepcji udrożnienia ulicy Kolejowej, o co wielokrotnie wnioskowaliśmy na sesjach RM, na tematycznych Komisjach oraz w wyrażanych stanowiskach.

Wobec braku zgody na traktowanie radnych z Klubu Radnych Niezależnych, niczym "maszynki do głosowania", radni nasi podczas XXVI Sesji RM w Łomiankach wstrzymali się od głosu nad zmianami w uchwale budżetowej. Prócz nas, wstrzymali się radni: Wanda Karaś, Bogdan Pawłowski i Adam Salwowski.

Marcin ETIENNE

KOMENTARZE UŻYTKOWNIKÓW LOMIANKI.INFO

Komentarze zamieszczane na portalu są opinią użytkowników.

6 komentarzy

 1. Magda

  P.Etienne czy Pan nie ma co robić tylko ciągle opluwać burmistrza???
  Nic się Panu nie podoba w naszym mieście ,które wygląda coraz piękniej .Może należałoby się wyprowadzić??
  Proszę napisać co Pan zrobił dobrego dla Łomianekdo tej pory??

  0
  0
  Odpowiedz
 2. Janek

  Pokazywanie prawdy , zadawanie pytań, dbałość o nasze podatki to „opluwanie burmistrza”?. Strasznie zalatuje Białorusią. Całe szczęście kadencja dobiega końca.

  0
  0
  Odpowiedz
 3. Magda

  Dlaczego takie opinie naszych radnych nie są pokazywane na stronie urzędu lomianki.pl? Czy pokazują tam tylko to co jest zatwierdzone przez aktualnego burmistrza?

  Nie osądzam, kto ma racje, ale każdy z naszych przedstawicieli niezależnie , czy jest podległy burmistrzowi , czy nie podległy powinien mieć możliwość wypowiadania się.

  Dobrze, że na niezależnym prywatnym Info Łomianki. Tu jak widać każdy ma możliwosć się wypowiedzieć.

  0
  0
  Odpowiedz
 4. Lilu

  Udrożnienie ul. Kolejowej to jeden z głupszych pomysłów jakie ostatnio słyszałam. Tak samo głupi jak budowanie pełnowymiarowego stadionu w Łomiankach. Puknij się pan w czółko! Odblokowanie Kolejowej zablokuje Łomianki totalnie! Komu to ma służyć? Mieszkańcom Nowego DM?

  0
  0
  Odpowiedz
 5. Obserwator 2

  Szanowna/Szanowny Lilu, – doradzanie pukania się w czółko nie jest najlepszym pomysłem w merytorycznej rozmowie. Nie jest też dobrym pomysłem zestawiane głupiego pomysłu z dobrym, aby wywołać wrażenie, iż oba są głupie. (Stadion versus udrożnienie Kolejowej).
  Weźmy np. udrożnienie skrzyżowania Brukowa/Kolejowa, poprzez budowę ronda i wiaduktu przez Auchan – w jaki sposób takie rozwiązanie blokuje Kolejową ?
  – Raczej odblokowuje. Gdyby zatem to rozwiązanie (lub podobne) powtarzać na kolejnych skrzyżowaniach, to w jaki sposób zatkamy Kolejową ?
  Kolejowa już dawno temu powinna zostać wyposażona w kilka wiaduktów podobnych do tego nad Brukową oraz w kilka kładek dla pieszych i rowerzystów. Pismo w tej sprawie jest znane od kilku lat i podpisywali je przewodniczący rad osiedlowych i stowarzyszeń m.in u nas działających.
  Pozdrawiam, Obserwator 2

  0
  0
  Odpowiedz
 6. Obserwator 2

  O,oo, błąd – chodzi o Warszawską, której nie blokuje nowy wiadukt na Kolejowej, sorry.

  0
  0
  Odpowiedz

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *