


Nowa ścieżka dydaktyczna w KPN
Wokół Bieli” to nowa, otwarta niedawno ścieżka dydaktyczna w Kampinoskim Parku Narodowym. Jest to pierwsza ścieżka na terenie gminy Leoncin i Obrębu Ochronnego Kromnów. Składa się z tablicy wejściowej oraz 10 przystanków które rozmieszczone zostały na trasie o długości 4,3 km. Przy każdej z nich znajduje się tablica informacyjna. Czytając je poznamy historię i specyfikę danego miejsca, a także biologię roślin tam występujących. Wędrując ścieżką, która prowadzi przez obszar o niezwykle zróżnicowanej rzeźbie terenu zobaczyć można różnorodne zbiorowiska leśne, a także ważne pamiątki historyczne i wielu przedstawicieli fauny Kampinoskiego Parku Narodowego. W niektórych miejscach napotkamy na niewielkie wzniesienia, ale ogólnie trasa jest dość łatwa. Idąc wolnym krokiem można odetchnąć od zgiełku i odpocząć. Specyficzny, delikatny zapach lasu i przejmująca cisza ukoją nasze nerwy po intensywnie spędzonym dniu. Po wędrówce można odpocząć na parkingu przy schronisku ZHP.
Przystanek 1. Obszar Ochrony Ścisłej „Biela”. Jest jednym z mniejszych (45,65 ha) obszarów tego typu w Kampinoskim Parku Narodowym. Został utworzony w 1977 r. w celu ochrony naturalnie wykształconych w zagłębiu międzywydmowym zbiorowisk nieleśnym na torfowiskach niskich i przejściowych.
Przystanek 2. Mogiła żołnierska. Usytuowany został przy grobie żołnierza pochodzącym z II wojny światowej. Warto zatrzymać się przy nim na chwilę, by czytając tablicę wrócić do historycznych momentów i tragicznych wydarzeń których świadkiem wielokrotnie była Puszcza Kampinoska.
Przystanek 3. Wydmy. Umiejscowiony w miejscu, gdzie wał wydmowy wznosi się około 20 m ponad powierzchnię bagien. Kompleks wydm puszczy jest jednym z najlepiej ukształtowanych i zachowanych do czasów teraźniejszych.
Przystanek 4. Sosny. Umieszczony został w świeżym borze sosnowym. Jest to podstawowy gatunek lasotwórczy Puszczy Kampinoskiej – zajmuje 66 % powierzchni leśnej. To również najpospolitsze drzewo w Polsce (ok. 75 % składu gatunkowego naszych lasów).
Przystanek 5. Obszar Ochrony Ścisłej „Wilków”. Przystanek usytuowany na granicy OOŚ „Wilków” – trzeciego co do wielkości obszaru ochrony ścisłej w Kampinoskim Parku Narodowym. Został utworzony w 1959 r. w celu ochrony płatów starodrzewu z okazałymi jednostkami drzew m.in. sosny masztowej.
Przystanek 6. Rośliny chronione. Zlokalizowany przy dużym płacie widłaka jałowcowatego. Obecnie w Polsce występuje ich 9 gatunków i wszystkie objęte są ochroną. W KPN mamy cztery odmiany: widłak jałowcowaty, goździsty, spłaszony oraz torfowy.
Przystanek 7. Świerki. Zlokalizowany wśród rosnących tu kęp świerków posadzonych kilkadziesiąt lat temu.
Przystanek 8. Brzozy. Dookoła przystanku widoczne brzozy brodawkowate i omszone które wyrosły tu samorzutnie. W puszczy kampinoskiej występują trzy gatunki brzóz.
Przystanek 9. Olszyna. Wyznaczony przy drzewostanie posadzonym w latach 50. XX w. na powierzchni po wiatrołomie. Obok sosny olsza jest drugim najważniejszym gatunkiem lasotwórczym puszczy. Żyje do 120 lat i osiąga wysokość do 30 metrów.
Przystanek 10. PTTK. Ostatni, zlokalizowany przy schronisku ZHP i pamiątkowym kamieniu. Ścieżka ma szczególne znaczenie dla poznawania Puszczy Kampinoskiej. To właśnie w ten rejon w 19907 r. dotarła pierwsza, zorganizowana piesza wycieczka nizinna, od której datuje się początek turystyki nizinnej na ziemiach polskich.
źródło: Magdalena Kamińska, Kampinoski Park Narodowy
redakcja@lomianki.info
„
KOMENTARZE UŻYTKOWNIKÓW LOMIANKI.INFO
Komentarze zamieszczane na portalu są opinią użytkowników.
1 komentarz
Wyślij komentarz


Sezon w łomiankowskim parku linowym otwarty
1 czerwca w Dzień Dziecka, ponownie został otwarty Park Linowy przy ulicy Łyżwiarskiej w Dąbrowie Leśnej. Jak...

Wiosenny festiwal food trucków w Łomiankach – KONKURS
Przed mieszkańcami Łomianek najsmaczniejszy event tej wiosny - 8 czerwca startuje tu wiosenny zlot food trucków....

Harmonogram odbioru odpadów w czerwcu
Zapraszamy do zapoznania się z czerwcowym harmogramem odbioru odpadów z terenu Gminy Łomianki. Terminy odbioru odpadów...

Zobacz jak może wyglądać szkoła w Łomiankach Dolnych
Urząd Miejski zaprezentował założenia przedsięwzięcia "Budowa Zespołu Szkół w Łomiankach Dolnych". Podczas posiedzenia...

Startuje Łomiankowski Mechanizm Partycypacyjny na 2024 rok
Od poniedziałku, 22 maja, rusza proces Łomiankowskiego Mechanizmu Partycypacyjnego na 2024 rok. Do wykorzystania jest...

Komisja wybrała projekt łomiankowskiej Plastusiowej Ławeczki
Komisja konkursowa wybrała projekt Plastusiowej Ławeczki, która stanie przy skrzyżowaniu ulic Szpitalnej i...

Łomiankowska Karta Mieszkańca – nie dla wszystkich
Radni przyjęli zaproponowany przez Urząd Miejski projekt uchwały w sprawie wprowadzenia programu Łomiankowska Karta...

Budowa szkoły w Sadowie na finiszu
Budynek nowej Szkoły Podstawowej w Sadowie został przyłączony do sieci elektroenergetycznej. Zostały także uruchomione...

Poznaj nową koncepcję układu komunikacyjnego
Dobrą informacją dla mieszkańców Łomianek jest odejście od, istniejącej jeszcze kilka lat temu (promowanej za...
Czy rosną tam jakieś kwiaty? Czy są tam róże-https://www.rozeogrodowe.pl/roze-pnace ?