www.LOMIANKI.INFO – LOMIANKOWSKI INFORMATOR SPOŁECZNO-KULTURALNY

www.LOMIANKI.INFO
ŁOMIANKOWSKI INFORMATOR SPOŁECZNO-BIZNESOWY

Nowy Dziekanów czy Dziekanów Nowy?

Mieszkańcy będą mogli wypowiedzieć się w ankiecie, czy chcą zmienić nazwę Nowego Dziekanowa na Dziekanów Nowy.

Konsultacje zostaną przeprowadzone w dniach od 11 do 21 marca 2016 r. Formularz, który mogą wypełnić pełnoletni mieszkańcy wsi, ma być dostępny w Urzędzie Miejskim przy Warszawskiej 115 i Warszawskiej 71. Należy go wypełnić na miejscu lub wysłać pocztą.


Załączone dokumenty:
Zarządzenie Burmistrza Łomianek w sprawie przeprowadzenia konsultacji.pdf

 

Nowy Dziekanów czy Dziekanów Nowy?

KOMENTARZE UŻYTKOWNIKÓW LOMIANKI.INFO

Komentarze zamieszczane na portalu są opinią użytkowników.

20 komentarzy

 1. albert

  Głupota do kwadratu, jest tylko jeden oszołom który przypiął się do nazwy Dziekanów nowy, niejeden01.

  Tego rodzaju zmiany są później kosztowne, zmiana pieczątek z nazwą w urzędzie, zmiany w firmach, w dowodach legitymacjach.
  W imię czego? komfortu paru purystów językowych?
  Lepiej te koszty które później poniesiemy wszyscy wydać na cele charytatywne.

  0
  0
  Odpowiedz
 2. logo

  Nie przesadzaj. Ile tych pieczątek? Dziekanów Nowy brzmi lepiej

  0
  0
  Odpowiedz
 3. podatnik

  Panie logo, jak panu się nie podoba stara nazwa, to zapłać pan z własnej kieszeni za pieczątki w urzędzie i zwróć pan kasę wszystkim mieszkańcom którzy będa musieli wymienić dowody osobiste, brać wolne w pracy żeby pozmieniać dane w bankach i innych instytucjach. Firmom za pieczątki, wizytówki, papier firmowy i powyższe. Nie macie co robić w tym urzędzie, że wam takie durne pomysły chodzą po głowach?

  0
  0
  Odpowiedz
 4. mieszkaniec01

  niejednemu nie chodziło o zmianę nazwy wsi, lecz o stwierdzenie oczywistej oczywistości,że szkoła podstawowa znajduje się w Dziekanowie Nowym, a nie w DZIEKANOWIE POLSKIM.Nie nazywaj kogoś oszołomem jak nie masz racji.

  0
  0
  Odpowiedz
 5. Anonim

  Jak może być nazwa urzędowa NOWY DZIEKANÓW jak mamy w dowodzie osobistym wpisany adres przez Gminę DZIEKANÓW NOWY. To jest moim zdaniem nazwa urzędowa narzucona przez Gminę.

  0
  0
  Odpowiedz
 6. mieszkanka001

  Zaraz trzeba będzie zmieniać Dziekanów Polski czy Polski Dziekanów, Bajkowy, Leśny i tak dalej. , przecież to nonsens. Czy komuś się nudzi w tym Urzędzie??????

  0
  0
  Odpowiedz
 7. J.J.

  A może by się burmistrz zajął czymś potrzebnym? Ulice, chodniki? Może jakieś niższe opłaty za wodę i autobusy? Moze niższe podatki dla małych firm? Jakieś ciekawe propozycje w Domu Kultury? Wymieniać dalej?

  0
  0
  Odpowiedz
 8. Anka

  Zobaczymy jak mieszkańcy się wypowiedzą, zależy to od ich woli.
  Ale faktycznie w zarządzeniu burmistrza mogłaby być informacja o tym jakie konsekwencje taka zmiana za sobą pociągnie.

  0
  0
  Odpowiedz
 9. bonbonella

  Wpis niezalogowanego o adresie w dowodzie osobistym jest ważnym wskazaniem na to, że prawdopodobnie ktoś w urzędzie zorientował się że urzędnicy popełniali dotychczas błędy używając w dokumentacji zwyczajowej nazwy Dziekanów Nowy, a powinni używać nazwy administracyjnej – Nowy Dziekanów.
  Gdyby teraz urząd ogłosił że wszystkie dokumenty z nazwą Dziekanów Nowy są nieważne, zrobiłaby się w Łomiankach awantura, bo urząd musiałby anulować część wydanych decyzji i ujawnić swoje niekompetencje. Wobec tego robi się „konsultacje”, z których wyniknie że to mieszkańcy chcą zmiany nazwy i tym sposobem zalegalizuje się urzędnicze niedoróbki. Taka jest moja teoria na ten temat. Wyłącznie teoria 😉

  0
  0
  Odpowiedz
 10. Nowy Dziekanów

  Brak informacji o tym jakie dokumenty trzeba wymienić jest wprowadzaniem w błąd. Dla czyjegoś „widzimisie” mamy ponosić koszty?

  0
  0
  Odpowiedz
 11. Jan Miodek

  Wszystkie SZANUJĄCE się miejscowości w Polsce, które w nazwie posiadają przymiotnik „nowy”, pisane są z tym akurat przymiotnikiem NA POCZĄTKU nazwy, jak to wynika z zasad składni języka polskiego. Mówimy: „Kupiłem nowy samochód”, „Masz nowego partnera?”, „Szukamy nowych pomysłów”, a nie „Kupiłem samochód nowy”, „Masz partnera nowego?”, „Szukamy pomysłów nowych”. Dlatego w Polsce istnieją m.in. miejscowości: Nowy Sącz, Nowy Targ, Nowy Tomyśl, Nowy Dwór Mazowiecki, Nowa Sól, Nowe Miasto nad Pilicą, Nowe Miasto Lubawskie oraz ulice i place takie jak np.: Nowy Świat, Nowoursynowska, Rynek Nowego Miasta. Nawet w „Hameryce” jest Nowy Jork a w Indiach Nowe Delhi. CO ZA WTÓRNY ANALFABETA forsuje językowego potworka w postaci nazwy Dziekanów Nowy, w dodatku pod płaszczykiem konsultacji społecznych???

  0
  0
  Odpowiedz
 12. maturzysta

  Zgadzam się. Daleko nie trzeba szukać. Stare Babice, Nowy Dwór Mazowiecki. Wprowadzanie nazwy nie zgodnej z regułami języka polskiego jest niepotrzebnym narażaniem się na śmieszność.

  0
  0
  Odpowiedz
 13. mieszkanka01

  Co w takim razie z nazwami Dziekanów Leśny, Dziekanów Polski, Dziekanów Bajkowy?

  0
  0
  Odpowiedz
 14. mieszkanka02

  Te nazwy pozostają bez zmian:) Są starsze, a Nowy Dz. Powstał nie tak dawno. I niech tak pozostanie. Ale zgadzam się z teorią bonbonelli.

  0
  0
  Odpowiedz
 15. Bralczyk po grzanym Miodku

  W Polsce od roku 1934 obowiązuje zasada, że podmioty wykonujące zadania publiczne na terenie Rzeczypospolitej Polskiej obowiązane są używać urzędowych nazw miejscowości ustalonych w oparciu o przepisy rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 24 października 1934 r. o ustalaniu nazw miejscowości i obiektów fizjograficznych oraz numeracji nieruchomości /Dz. U. Nr 94 poz. 850 z późn. zm./, a obecnie w oparciu o ustawę z dnia 29 sierpnia 2003 r. o urzędowych nazwach miejscowości i obiektów fizjograficznych /Dz.U. Nr 166 poz. 1612/.

  Wykaz Urzędowych nazw miejscowości w Polsce został wprowadzony Zarządzeniem Nr 15 Ministra Administracji, Gospodarki Terenowej i Ochrony Środowiska z dnia 10 lipca 1980 r. w sprawie ustalenia wykazu miejscowości w Polsce /Dz. Urz. MAGTiOŚ Nr 4 poz. 9/ Zgodnie z § 1 pkt. wymienionego zarządzenia w stosunkach publicznych należy używać nazw miejscowości ujętych w wykazie.

  Usytuowanie członu „Nowy/Nowe/Nowe” oraz „Stary/Stara/Stare” na pierwszym miejscu w dwuczłonowych nazwach miejscowości wynikała ze zmiany zasad pisowni w języku polskim, która miała miejsce na przełomie lat 60. i 70. XX wieku.
  Po wejściu w życie wymienionego „Wykazu urzędowych nazw miejscowości w Polsce” wszystkie podmioty publiczne mają obowiązek używania nazw miejscowości zgodnie z ustalonym brzmieniem urzędowym. Stąd jest Nowy Dziekanów, a nie Dziekanów Nowy.

  Kto, jak kto, ale Burmistrz deklarujący przywiązanie i szacunek do wartości narodowych powinien przykładnie dbać o pielęgnowanie narodowego języka.

  0
  0
  Odpowiedz
 16. mieszkanka001

  Skoro to podobno nazwa administracyjna, to co się ma do tego wiek miejscowości?

  0
  0
  Odpowiedz
 17. mim

  Bardzo mi się podoba ta dyskusja 🙂 Zwłaszcza wypowiedź „Bralczyka po grzanym Miodku” 🙂

  Mnie osobiście (słabo znającego tradycję nazewnictwa miejscowości) bardzie podoba się nazwa „Nowy Dziekanów”, choć zgodnie z innymi nazwami „Dziekanów Leśny”, „Dziekanów Polski”, pasowało by mieć jednolicie „Dziekanów Nowy”. Jednak, podobnie jak Stare Babice, czy Nowe Przymierze, na początku przymiotnik brzmi lepiej.

  Jednak w innym wątku zarzuca się burmistrzowi, że nie konsultuje (strategii dla gminy). w tym wątku konsultuje – i też źle. Ludziom nigdy nie dogodzisz ! Proponuję więc: „róbmy swoje”, jak śpiewał Młynarski.

  0
  0
  Odpowiedz
 18. mim

  Jeszcze chciałem dodać o tych dowodach osobistych. Jakbym miał taki dowód osobisty z nieistniejącą miejscowością „Dziekanów Nowy” to bym się cieszył ! Toż to biały kruk i po latach można go sprzedać, albo przekazać dzieciom !

  0
  0
  Odpowiedz

Wyślij komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *